رسانه‌ها در شورآفرینی دفاع مقدس سهم به‌سزایی داشتند

رسانه‌ها در شورآفرینی دفاع مقدس سهم به‌سزایی داشتند

به گزارش سراج24، دفاع مقدس گنجی بود و هست که دستاوردهای فراوانی برای ما داشت. همان‌گونه که در ایام دفاع مقدس، رسانه‌ها در ایجاد شور و هیجان در رزمندگان و نشان دادن جان‌فشانی‌ها و رشادت‌های آنان تلاش می‌کردند، اکنون نیز این گنج باید توسط رسانه‌ها به نوجوانان و جوانانی که آن ایام را درک نکرده‌اند، شناسانده شود تا دریابند چه خون‌هایی ریخته شده و چه فداکاری‌ها و از خود گذشتگی‌هایی رخ داده تا وطن سربلند و آباد بماند.

ابوالفضل نانکلی، یکی از پیشکسوتان رسانه‌ای استان قزوین است که در ایام دفاع مقدس در اوج جوانی رشادت‌های بی‌نظیری را در ۸ سال دفاع مقدس به منثهٔ ظهور گذاشته و اکنون نیز در عرصهٔ رسانه با ادامهٔ فعالیت خود در همان جبهه، به نوعی دیگر و در جنگ نرم مشغول دفاع از ارزش‌ها و آرمان‌هاست.

این پیشکسوت رسانه‌ای استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین، ضمن تبریک هفتهٔ دفاع مقدس، گفت: بنده در بیست سالگی در سال 67 در عملیات مرصاد حاضر شدم، البته آن زمان خبرنگار نبودم و بعدها وارد این حرفه شدم، پس از آن دوران، عملیات مرصاد را به‌عنوان یک گزارش مکتوب نوشتم و در جشنواره‌ای که در کردستان بود شرکت کردم و گزارشی که نوشته بودم جزو بهترین‌ها شد، شاید همین امر زمینه‌ای برای ورود بنده به عرصهٔ رسانه شد.

وی ادامه می‌دهد: نقش رسانه‌ها در دفاع مقدس بسیار پررنگ بود. در تلویزیون و سینما فیلم‌هایی ‌ساخته می‌شد که مردم را به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌داد و بسیاری از افراد از طریق تأثیرپذیری از رسانه‌ها به جبهه می‌رفتند، هم‌چنین در آن ایام روزنامه‌ها نیز بدون واسطه با مردم ارتباط برقرار می‌کردند، آن زمان همین رسانه‌های اندک روی مردم تأثیر بسزایی داشتند و همه را به شور و شوق وا می‌داشتند.

نانکلی اظهار کرد: در عملیات مرصاد من با چشم خود می‌دیدم که رزمندگان بدون این‌که حتی یک لحظه ترس و واهمه به دل راه دهند، برای دفاع از وطن از جان خویش مایه می‌گذاشتند و به دل دشمن می‌زدند، شما این را مقایسه کنید با جنگی که در اخیرا در یکی از کشورها رخ داده و برخی از مردم آن کشور از هواپیما آویزان شدند تا از کشور خود بگریزند، وطن‌پرستی حلقهٔ مغفول در برخی کشورهاست.

این رزمندهٔ قزوینی عنوان کرد: بازخوانی فداکاری رزمندگان تأثیر شگرفی در زنده ماندن این رشادت‌ها دارد، به طرق غیرمستقیم می‌توان این‌ موارد را بازخوانی کرد و به نسل جوان و به کودکان منتقل کرد، برای مثال قصه‌ها و سریال‌ها به‌صورت غیرمستقیم در ناخودآگاه انسان نفوذ می‌کنند و فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: در ۸ سال مقدس، استان‌های مختلف مانند گلبولهای سفید که در زمان زخمی شدن بدن، به‌صورت یکپارچه در صدد دفاع بر می‌آیند، همه به‌صورت ید واحده به جبهه‌ها گسیل شده بودند تا از خاک خود دفاع کنند و هر کدام سهمی در دفاع از کشور داشتیم تا اجازه ندهیم یک وجب از این خاک مقدس به دست بیگانگان بیفتد.

این پیشکسوت رسانه‌ای استان قزوین در پایان بیان کرد: شور عجیبی در مناطق جنگی برای دفاع از میهن وجود داشت، دشمن ما تا دندان مسلح بود، اما زمانی که با هجوم سیل‌آسای نیروهای نظامی و انتظامی مواجه شد، ناچار به عقب‌نشینی شد، اکنون نیز رسانه‌ها موظفند در جنگ نرم نسبت به مبارزه با دشمن تلاش کنند تا اجازه ندهیم دشمن به فرهنگ ما نفوذ کند.

اخبار مرتبط

ادامه پروژه کشته‌سازی ضدانقلاب در ارومیه

دوره "فضای مجازی و رسانه" برگزار شد

دوره آمادگی برای شرکت در المپیاد سواد رسانه‌ای

0 نظر

ارسال نظر

capcha