خزعلی:

عظمت دفاع مقدس به کمک زنان، نسل به نسل منتقل خواهد شد

عظمت دفاع مقدس به کمک زنان، نسل به نسل منتقل خواهد شد

به گزارش سراج24؛ دکتر انسیه خزعلی روز چهارشنبه در نشست «روایت های ماندگار زنان دفاع مقدس» که به مناسبت هفته دفاع مقدس و با حضور زنان ایثارگر و جانباز در دفتر معاونت برگزار شد، به جایگاه و نقش تبیین گری بانوان اشاره کرد و افزود: اگر حضرت زینب(س) نبود، کربلا برای ما ماندگار نبود و اگر تبیین گری های آن بانوی بزرگوار نبود، این نهضت حسینی تداوم بخش نبود و حقیقت کربلا پنهان می ماند.

وی افزود: به واسطه تبیین گری ایشان بود که این ارزش ها و بزرگی ها به ما رسید و به واسطه آن، شهید فهمیده ها و شهید حججی ها رشد کردند و امروزه هم شاهد تربیت فرهنگ فداکاری و ایثار در جنبه های مختلف مثل شهید علی لندی هستیم.

معاون رئیس جمهوری ضمن برشمردن اهمیت حفظ جایگاه شهدا و اربعین حسینی تشریح کرد: شهدا کسانی هستند که به ما حیات و زندگی جاوید، چگونه زیستن و چگونه مردن را آموختند و این همان چیزی است که دشمن از آن می ترسد و می خواهد این فرهنگ در جامعه و در میان کتب درسی فرزندانمان کمرنگ شود؛ اما تا وقتی که زنان و مادران ما که مربیان حقیقی نسل ها هستند در صحنه حضور دارند این اتفاق نخواهد افتاد.

خزعلی، هدف از برگزاری این نشست را تجدید پیمان با شهدا و خانواده های آنان اعلام و خاطرنشان کرد: دل های ما نزد شما و شهیدان شما گرو است. با شهیدانمان پیمان می بندیم که در این مسیر هستیم و هر آن چه که توان داریم را برای تداوم این مسیر خواهیم گذاشت.

*۳۰۷۵ زن بالای ۲۵ درصد جانبازی دارند

مشاور ایثارگران معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز در این نشست به ارائه آماری از ایثارگری و فداکاری های زنان در هشت سال دفاع مقدس پرداخت و گفت: ما ۶هزار و ۴۲۸ زن شهید داریم که ۵۰۰ نفر از آنها رزمنده یا امدادگرانی بودند که در جنگ به شهادت رسیدند و ۵هزار و ۷۳۵ زن جانباز داریم که ۳هزار و ۷۵ نفر از آنان بالای ۲۵درصد جانبازی دارند.

نرگس کریمی خاطر نشان کرد: در زمان دفاع مقدس بسیاری از مردها راهی جبهه ها شدند و بانوان در این حماسه آفرینی ها بی نصیب نماندند. آنان توانستند تصویر قوی از خود در نقش های مختلف نشان دهند. این نقش ها شامل امدادگری، رزمی، حمایت های عاطفی و روانی، فعالیت در ستادهای پشتیبانی، جهادی، فرهنگی و... بود. زنان سربازان گمنامی بودند که با تحمل بار سنگین ناشی از جبهه و جنگ اصلی ترین سرمایه های زندگی شان را در راه انقلاب دادند.

وی هدف از این نشست را تلاش در جهت سیاست گذاری ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و مقاومت مبتنی بر سیاست های کلی نظام عنوان کرد و اشاره کرد: باید با زنده نگه داشتن یاد شهدا و تجلیل و تکریم خانواده های آنان در جهت انتقال این معارف ارزشمند به نسل معاصر تلاش کنیم.

تحلیل سیاست گذاری های اجتماعی ناظر به همسران شهدا، توجه به کاهش آسیب های اجتماعی پس از جنگ، تأثیر اعتماد به نفس و باورهای دینی در تاب آوری خانواده های ایثارگران، استفاده از ابزارهای انتقالی مانند هنر و ادبیات برای بیان ارزش ها، جرأت ورزی بر مبنای پاسداشت ارزش ها در راستای تقویت سبک زندگی، نادیده گرفتن نقش موثر زنان در جنگ و عدم انتقال واقعیت حضور زنان در جنگ، بیان دغدغه ها و مشکلاتی که خانواده هاو ایثارگران با آن روبه رو هستند و... از جمله مواردی بود که زنان ایثارگر و جانباز در نشست با معاونت زن و خانواده ریاست جمهوری مطرح کردند.

اخبار مرتبط

اظهارات منتسب به معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور واقعیت ندارد

هیچ مصاحبه‌ای در رابطه با جرم‌انگاری دوچرخه‌سواری بانوان نداشته‌ام

لزوم توجه به اشتغال زنان در ندامتگاه ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha