در کنگره ملی شعر سردار سلیمانی؛

«سردار سربداران» هفته دفاع مقدس می‌آید

«سردار سربداران» هفته دفاع مقدس می‌آید

به گزارش سراج24؛ کنگره ملی شعر سردار سلیمانی با عنوان «سردار سربداران» در آغاز هفته دفاع مقدس برگزار می‌شود.

مرتضی امیری اسفندقه، دبیر علمی نخستین کنگره‌ِ شعر سردار سربداران درباره این رویداد ادبی گفت: ‌رویداد فرهنگی باشکوهی که نامش را از غزل مشهور استاد سعید یوسف‌نیا وام‌گرفته و قرار است افتتاحیه آن پنجشنبه یکم مهر در تالار وحدت برگزار شود. هدف از برگزاری این کنگره گردآوری برترین اشعار درباره حماسهی بزرگ سردار شهید سپهبد سلیمانی است.

وی افزود: کمیته علمی این کنگره از پژوهشگران شعر انقلاب تشکیل شده است؛ کمیته‌ای که مرتضی امیری اسفندقه، دبیر علمی آن است و سعید یوسف‌نیا، شاعر و پ‍ژوهشگر ادبیات معاصر و مصطفی محدثی خراسانی، شاعر پیشکسوت، دو عضو دیگر آن هستند. حاج حسین تقی‌پور، هنرمند عرصه‌ی موسیقی و شعر هم به‌عنوان مشاور دبیر علمی، این کمیته را همراهی می‌کند.

*هدف؛ جمع‌آوری برترین اشعار

دبیر علمی «نخستین کنگره‌ سردار سربداران» درباره برگزاری این رویداد ادبی و فرهنگی اظهار کرد: هدف اصلی از برگزاری این کنگره، جمع‌آوری برترین اشعار در قالب‌های گوناگون شعر پارسی برای ثبت و پاسداری از حماسه شهادت سردار سلیمانی است. بر اساس فراخوان این کنگره، شاعران علاقمند قادرند اشعار خود را در تمامی قالب‌ها شامل قصیده، ‌غزل، رباعی، دوبیتی،‌ قطعه، نیمایی،‌ آزاد و سپید به دبیرخانه کنگره ارسال کنند.

به گفته امیری اسفندقه، بعد از تشکیل هیئت داوران از سوی کمیته علمی، داوری آثار رسیده به دبیرخانه کنگره آغازشده و پس از اتمام داوری، ‌برترین اشعار معرفی می‌شود.

*اشعاری در شأن سردار سلیمانی

دبیر کمیته‌ علمی کنگره با تأکید بر اینکه این کمیته‌ اصرار دارد انتخاب اشعار برای چاپ در کتاب بدون هیچ‌گونه تساهل و تسامحی صورت گیرد، تصریح کرد: با احترام به عواطف و احساسات همه شاعران شرکت‌کننده تلاش می‌کنیم تا هیچ شعر ضعیفی به کتاب مجموعه آثار کنگره راه نیابد، چراکه معتقدیم همان‌طور که حماسه‌ شهادت سردار سلیمانی حماسه‌ای بی‌عیب‌ونقص بود، اشعار انتخابی این کنگره نیز بایسته و شایسته‌ آن است که بدون هیچ عیب‌ونقصی باشد. این کنگره به شعر انقلاب کمک می‌کند تا خودش را به بهترین شکل نشان دهد، همچنان که شعر، این حماسه را آیینه‌داری می‌کند تا از تحریف در امان بماند.

*افتتاحیه کنگره

دبیر علمی کنگره سردار سربداران با بیان اینکه پنجشنبه یکم مهر‌ مراسم افتتاحیه این کنگره در تالار وحدت برگزار می‌شود، گفت: فرزند شهید سلیمانی و تنی چند از ادیبان و شعرای کشور از سخنرانان این مراسم هستند. همچنین در مراسم افتتاحیه از فعالان فرهنگی عرصه شعر و موسیقی که برای پاسداشت یاد و خاطره حماسه‌ سردار سلیمانی فعالیت کرده‌اند، تقدیر و تجلیل به‌عمل می‌آید.

*چاپ کتاب نفیسی از مجموعه اشعار

امیری اسفندقه در انتها تاکید کرد: هیئت علمی کنگره در نظر دارد علاوه بر داوری اشعار این دوره، تمامی اشعاری را که تکنون درباره سردار سلیمانی سروده و یا چاپ شده است، جمع‌آوری کند تا یک‌بار دیگر این اشعار بررسی‌ شده و آثار برتر برای انتخاب و چاپ نهایی در کتابی نفیس به‌عنوان «نخستین مجموعه‌ی شعر ادبیات پایداری برای حاج قاسم سلیمانی» گردآوری شود.

موارد دیگر کنگره پس از افتتاحیه به اطلاع خبرنگاران خواهد رسید؛ ولی اجمالاً این کنگره به‌طور کلی ۲۱ برگزیده خواهد داشت و به  برگزیدگان در مراسم اختتامیه (آذر) جوایزی اهدا خواهد شد.

اخبار مرتبط

پخش چهار مستند طنز دفاع مقدس از شبکه نسیم

روایت 300 نفری که پیاده خود را به جبهه رساندند

شهیدی که عهد بسته بود همیشه کنار سردار سلیمانی باشد

0 نظر

ارسال نظر

capcha