برگزاری نخستین همایش تلویزیونی تجلیل از پیرغلامان و مادحان حسینی مازندران

 برگزاری نخستین همایش تلویزیونی تجلیل از پیرغلامان و مادحان حسینی مازندران

به گزارش سراج24، نخستین همایش تلویزیونی تجلیل از پیرغلامان، مداحان و خادمان حسینی مازندران با حضور حجت‌الاسلام سید علیرضا ادیانی رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی و هادی ابراهیمی مدیرکل صدا و سیمای مازندران برگزار و از ۱۹ پیرغلام و ۴۰ مداح و خادمان حسینی تجلیل شد.

حجت‌الاسلام ادیانی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی با اشاره به ترویج  درست فرهنگ حسینی در رسانه  استانی، از تلاش دست اندرکاران صدا و سیمای مازندران در پوشش مراسم حسینی مردم استان  قدردانی کرد و گفت: پوشش رسانه‌ای از عزاداری حسینی مردم مازندران و حضور حماسی این عزاداری از شبکه‌های سراسری کار ارزشمند صدا و سیمای مازندران بوده و این کار جایگاه والایی در محضر اهل بیت(ع) دارد.

وی جایگاه مرثیه‌سرایی را در پیشگاه اهل بیت(ع) جایگاه رفیع عنوان کرد و افزود: حادثه عاشورا و کربلا از جمله حادثه بی‌نظیر از جمیع جهات است و برای تبیین ابعاد مختلف این حادثه ، از هنر اسلامی مرثیه‌سرایی اولیا الله به درستی بهره گرفت که با مداحی و مرثیه‌سرایی پیر غلامان حسینی از جایگاه و والایی برخوردار است.

رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی به پرداختن درستی در نوحه‌سرایی با معنا و محزون در رثای امام حسین(ع) تاکید کرد و افزود: مداحان و مرثیه‌سرایان در دستگاه امام حسین(ع) با همان سوز گداز و محزون و با صدا بخوانند و سبکی بخوانند که بتوانند عواطف را برانگیزند.

ادیانی بیان کرد: توفیق ذکر یا حسین(ع) گفتن در عرصه مرثیه‌سرایی در این دستگاه بدون اجازه آن حضرت برای کسی رقم نمی‌خورد و کسب این جایگاه برای مادحان اهل بیت(ع) و پیرغلامان حسینی یک موهبت الهی و حسینی است که باید قدردان آن باشید.

*تبدیل سیمای مازندران به حسینیه تلویزیونی

مدیرکل صدا و سیمای مازندران نیز در این مراسم با بیان اینکه نفس‌های گرم پیرغلامان حسینی ، صدا و سیمای مازندران را تبدیل به حسینه تلویزیونی کرد، گفت: شبکه استانی مازندران بیش از ۲۱ برنامه رادیویی و تلویزیونی امسال به موضوع محرم و عزاداری حسینی با استفاده از ظرفیت مادحان و مرثیه سرایان و پیرغلامان حسینی تولید که در این مسیر نفس‌های گرم مادحان و پیر غلامان حسینی این رسانه را همراهی کرد.

هادی ابراهیمی با بیان این مطب که مازندران در دهه محرم امسال شاهد عزاداری عظیم مردمی و حسینی بر اساس تصمیمات ستاد ملی کرونا بود، افزود: امسال مردم مازندران بهترین عزاداری را داشتند و رسانه استانی بر اساس پروتکل ستاد ملی کرونا این عزاداری‌ها را از قاب تلویزیون، از شبکه‌های ملی و استانی پخش شد که در این راستا هر شهرستانی که امسال در برپایی عزاداری حسینی بر اساس تصمیمات ستاد ملی کرونا به میدان آمد رسانه استانی در سطح استانی و ملی منعکس کرد.

 وی از همه مسؤولان استانی در برگزاری عزاداری حسینی باشکوه در شهرستان با شکل رعایت پروتکل‌ها تقدیر کرد و ادامه داد: در سال جاری با همت ائمه جمعه و نماینده ولی فقیه و هیات مذهبی مراسم عزاداری حسینی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با شکوه برگزار شد که با پخش این عزاداری‌ها در شبکه‌های سراسری، در ارزیابی‌ها، استان مازندران بهترین عزاداری را برگزار کرد.

ابراهیمی گفت: یکی از برنامه شاخص شبکه استانی که مورد توجه خاص مردم استان قرار گرفت برنامه سوگواره پیر غلامان حسینی بوده که یکی از بهترین برنامه‌ها در کنار ۲۰ برنامه‌ در صدا و سیما محسوب شد.

وی پیرغلامان حسینی مازندران را زینت بخش مراسمات حسینی در استان دانست و افزود: پیر غلامان حسینی مازندران تجلی بخش و زینت بخش مراسم‌های عزاداری حسینی در استان شدند و شبکه مازندران با بهره‌گیری از این ظرفیت بزرگ حسینی موجب شد که در محرم امسال بر اساس ارزیابی تهران ، شبکه استانی در کنار برنامه‌های دفاع مقدس، جز استان‌های برتر شد.

مدیرکل صدا و سیمای مازندران بیان کرد: در دهه اول محرم امسال حسینه صدا و سیمای مازندران توانست بخش‌های اندکی از شور حسینی مردم مازندران را در این شرایط کرونایی با بهترین شکل به تصویر بکشاند.

اخبار مرتبط

کرمانشاه از قدیم دروازه عتبات بوده است

آغاز به‌کار نوزدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی با حضور ۴۰ میهمان خارجی در کرمانشاه

تجلیل از بانوان حسینی برای نخستین بار در مراسم پیرغلامان حسینی

0 نظر

ارسال نظر

capcha