عطوان: قدرت آمریکا رو به افول است

عطوان: قدرت آمریکا رو به افول است

به گزارش سراج24؛ «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه رای الیوم در مقاله‌ای به هراس رژیم صهیونیستی از شکست آمریکا در افغانستان پرداخته و می‌نویسد: چهار دلیل وحشت حاکم بر تل آویو به سبب شکست آمریکا و پیروزی طالبان چیست؟ چرا آنانی که به چرخ‌های هواپیما در فرودگاه کابل آویزان شدند بسیار خوش شانس‌تر از همتایان خود از شهرک نشینان صهیونیست در فلسطین اشغالی هستند؟

عطوان نوشت: مسئولان اسرائیلی چه در رده نظامی چه رده سیاسی، تحولات و اوضاع کنونی افغانستان را با نگرانی شدیدی دنبال می‌کنند به ویژه که آنها هنوز از شوک ناشی از جنگ غزه و شمشیر قدس که در آن متحمل شکست نظامی و معنوی شدند، بیرون نیامده‌اند.

این تحلیلگر بیان کرد: درباره این نگرانی و تشریح دلایل آن به موارد زیر می توان اشاره کرد؛

اول، پیروزی طالبان پس از بیست سال مقاومت علیه اشغالگران آمریکایی و انتقام از ویرانی امارات اسلامی نخستی که در سال 1996 بنا نهاد.

دوم، اعاده حیثیت با فرمول جدید نزدیک به فرهنگ مقاومت آنهم در شرایطی که فرهنگ سازش و عادی سازی روابط میان کشورهای عربی و اسلامی به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس، رونق دارد.

سوم، روابط طالبان در افغانستان با حماس و تماس تلفنی «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس با «ملا عبدالغنی» برادر و تبریک به او به مناسبت شکست دادن آمریکا. جدای از آن تماس‌های محرمانه و روابط شخصی میان دو نفر در هنگام حضور هر دو در دوحه رخ داده است.

چهارم، شکست بزرگی که به آمریکا وارد شده است و صحنه‌های شرم آوری که در فرودگاه کابل رخ داده است و تبعات مربوط به آن به ویژه بخشی که آمریکا از مزدورانش دست شسته و آنها را رها کرده است تا زیر چرخ هواپیما له شوند یا پس از برخاستن از آن سقوط کنند و این صحنه‌ای است که مقام آلمانی از آن به مثابه ننگی برای آمریکا و غرب نام برد.

عطوان می‌نویسد: اسرائیلی‌ها در مقایسه با دیگرانی که وقایع دردناک عوامل آمریکایی در فرودگاه کابل را دنبال می‌کردند، در وحشت و نگرانی بودند و اینکه در آینده با چنین سرنوشتی روبرو شوند با این تفاوت که فرودگاهی برای آنها یعنی اسرائیلی‌ها نخواهد ماند که بتواند به اماکن امن در اروپا و آمریکا پناه ببرند.

وی آورده است: جنگ غزه که یازده روز به طول کشید، تحول بسیار خطرناکی را برای صهیونیستها رقم زد و آن این بود که همه فرودگاه‌های اسرائیلی را حملات موشکی مقاومت فلسطین تعطیل و رژیم صهیونیستی را به طول کامل فلج کرد و در حالت انزوا قرار داد و مانع از ورود یا خروج احدی به آن شد.

عطوان ادامه داد: شکست آمریکا در افغانستان و فروپاشی دولت افغانستان وارتش آن و فرار رئیس جمهور آن با پول‌ها و نیز تخلیه دیپلمات‌ها و اتباع خارجی؛ همگی عناصر تشکیل سناریویی است که بزودی در عراق و سوریه رخ خواهد داد و اسرائیلی رژیمی است که در دنیا تنها خواهد ماند.

وی می‌نویسد: این شکست و هرآنچه که رخ داد به مثابه مقدمه برای شکست آتی با توجه به افزایش قدرت محور مقاومت است که از سه طرف آنرا احاطه کرده است.

عطوان نوشت: «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود پس از تکمیل شدن فصول شکست گفت که یک نظامی آمریکایی را هم در دفاع از ملتی که رئیس جمهوری آن گریخته است، به آغوش مرگ نمی‌فرستد. همین موضع گیری رئیس جمهوری آمریکا ممکن است که درباره رژیم صهیونیستی طی روزهای آتی، هم تکرار شود.

وی می‌افزاید: شکست ذلت بار نظامی و سیاسی و اخلاقی آمریکا، تاکیدی بر این است که نقش محوله به آمریکا به عنوان پلیس دنیا به پایان رسیده است و آمریکا در همه جبهه‌ها در حال افول است و قدرت های جهانی و منطقه ای جدیدی که در راس آنها چین و روسیه به عنوان قدرت‌های جهانی و ایران، هند، پاکستان و ترکیه به عنوان قدرت‌های منطقه ای قرار دارند در حال ظهور هستند.

عطوان نوشت: دوره و عصر آمریکا از حیث سیاسی، نظامی و اقتصادی نفس‌های آخرش را می‌کشد، و همه آنچه در دهه هشتاد و نود بر امپراتوری کمونیستی فروپاشیده و دیوار برلین به دست آورده بود، همگی دود شده و به هوا رفته است و از میان خاکستر آن قدرت‌های بزرگ جایگزین به وجود آمده است.

وی در پایان آورده است: اسرائیل به عنوان رژیمی که بیشترین سود را در خاورمیانه از آمریکا برده است به همراه متحدان سازشکار عربش، بازنده‌ترین از این تغییرات اساسی خواهند بود. شهرک نشینان فرودگاه یا هواپیمایی نخواهند یافت که به آن هنگام لحظه فرار، آویزان شوند.

اخبار مرتبط

حمله به مساجد، انتقام شکست آمریکا در افغانستان است

تلاش جمهوری‌خواهان برای استیضاح بایدن به دلیل «رسوایی افغانستان»

تجمع معترضان ضد آمریکایی مقابل سازمان ملل

0 نظر

ارسال نظر

capcha