حجت الاسلام ربانی:

نماز جمعه باید خط دهی سیاسی انقلابی برای جوانان داشته باشد

نماز جمعه باید خط دهی سیاسی انقلابی برای جوانان داشته باشد

به گزارش سراج24؛ حجت الاسلام حسین ربانی امام جمعه خوراسگان اصفهان، با اشاره به آیاتی از قران و روایات به حقوق متقابل مردم و شبکه امامت جمعه پرداخت و گفت: در این خصوص بحث‌های زیادی وجود دارد به ویژه در زمینه حق نهاد نماز جمعه که باید به تفصیل به آن پرداخت.
وی نماز جمعه را نمازی عبادی سیاسی توصیف و تصریح کرد: نماز جمعه در وهله اول عبادی است که مردم باید متنبه شوند و به یاد خدا، آخرت و قیامت بیفتند. به اعیاد و وفیات ائمه اشاره شود، گفتار بزرگان نقل شود، تا مردم بزرگان را الگو و اسوه خود قرار دهند.
امام جمعه خوراسگان به جایگاه سیاسی بودن نماز جمعه اشاره کرد و گفت: مردم باید با شرکت در نماز جمعه از مسائل سیاسی آگاهی پیدا کنند، مسائل منطقه و جهان پیرامون را بشناسند؛ در حقیقت نماز جمعه باید خط دهنده سیاسی انقلابی بویژه برای جوانان باشد.
وی با بیان اینکه بصیرت‌افزایی سلل آگاهی مردم برای حرکت در مسیر درست می شود، ابراز داشت: در عین حال نماز جمعه ایجاد کننده وحدت در جامعه است؛ اختصاص به گروه و قشر خاصی ندارد؛ تا اینکه تنها جریان ویژه‌ای در نماز جمعه شرکت کنند؛ همه جناح‌ها که البته معتقد به نظام هستند باید در نماز جمعه شرکت کنند.
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه حضور گسترده مردم در نمازجمعه، دشمنان را نا امید می‌کند، تصریح کرد: نماز جمعه به عنوان سنگر و محملی جهت آگاهی‌بخشی به مردم و دفاع از کیان نظام جمهوری اسلامی به شمار می‌رود که با حضور پرشور مردم در هر هفته برگزار می‌شود و این قدرت مردمی است که در نماز جمعه متجّلی می‌شود و همواره مورد توجه دوست و دشمن انقلاب قرار دارد.
وی محتوای صحیح و غنی خطبه‌های نماز جمعه را از حقوق مردم دانست و گفت: نماز جمعه کارکردهای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بسیار مهمی دارد، برای نمونه نماز جمعه و خطبه‌‌هایی که در آنجا ایراد می شود، علاوه بر ترویج مفاهیم دینی و اخلاقی یکی از فرصت‌‌های مهم فرهنگی کشور به شمار می‌رود که از طریق آن می‌توان تا با طرح مسایل و چالش های فراروی جامعه، توجه نمازگزاران و مسوولان را به این مسایل جلب کرد.
امام جمعه خوراسگان تصریح کرد: نماز جمعه باید محلی برای حضور مسئولان باشد؛ مسئولان باید بدون وجود تشریفات حضور پیدا کنند تا ارتباطشان با مردم صمیمی‌تر انجام شود. مسئولان احساس کنند که از مردم هستند و باید در خدمت مردم باشند؛ چهره به چهره با مردم روبرو شوند؛ جوابگوی مسائل و مشکلات مردم باشند.
وی ارتباط صمیمی امام جمعه با مردم، در دفتر و سطح جامعه را مفید ارزیابی کرد و گفت: تجربه ما نشان داده است که اگر امام جمعه منطقه‌ای و محلی باشد و با افراد محل در ارتباط باشد، از خیلی حوادث و رویدادها جلوگیری می‌کند.
حجت الاسلام ربانی، نماز جمعه را مصداقی از تعظیم شعائر اسلام عنوان کرد و گفت: هر چه با شکوه‌تر برگزار شدن نماز جمعه باعث کوری چشم دشمنان اسلام است.
وی درباره ویژگی‌های خطبه‌ها گفت: خطبه‌ها باید کوتاه باشد و خسته کننده نباشد؛ در زمان سخنرانی مسئولان، مردم احترام آنان را حفظ کنند و آداب میزبانی از مسئولان را رعایت کنند؛ مسئولان با دعوت نهاد نماز جمعه آمده است، بی‌احترامی به آنها بی‌احترامی به نهاد نماز جمعه است و مردم باید در این مورد آموزش ببینند.
استاد حوزه علمیه بر ساده‌زیستی امام جمعه تأکید کرد و گفت: امام جمعه تنها نباید مردم را با زبان به ساده‌زیستی دعوت کند بلکه باید زندگی او نمونه‌ای از ساده‌زیستی باشد؛ امام جمعه باید پدر معنوی مهربان مردم باشد؛ مردمی باشد.

اخبار مرتبط

رونمایی از مستند "طنین اقتدار" به مناسبت اقامه مجدد نمازجمعه تهران

شعر زیبا از هادی اصفهانی مقدم درباره توطئه اردوغان،الهام علی‌اف و رژیم صیونیستی

گام اول دولت سیزدهم باید نظارت بر گرانفروشی باشد

0 نظر

ارسال نظر

capcha