گفتگوی اختصاصی سراج24 با مسئول سیاسی واحد خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز:

خشکسالی سیستان و بلوچستان در پنجاه سال اخیر بی سابقه بوده است/ بحران آب، یک مسئله جدی برای تمام جوامع

خشکسالی سیستان و بلوچستان در پنجاه سال اخیر بی سابقه بوده است/ بحران آب، یک مسئله جدی برای تمام جوامع

به گزارش سراج24؛ حدیث عوض زاده مسئول سیاسی واحد خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز در گفتگو با سراج24 بیان کرد: تامین آب سالم یکی از اساسی ترین نیازها برای تداوم حیات موجودات زنده است که در سالهای اخیر با توجه به شرایط جغرافیایی کشورمان و بارش های دهه اخیر متاسفانه کشور دچار کم بارشی شده است.


وی افزود: کم بارشی باران پدیده خشک سالی را به وجود آورده است که بنا بر شرایط هر منطقه عمق فاجعه اسفناک آن متغیر است.

عوض زاده با بیان اینکه عدم وجود آب کافی آسیب های زیادی و گاها غیر قابل جبران به چرخه حیات انسان و محیط زیست وارد می کند گفت: استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران با آب و هوای گرم و خشک واقع شده است و جمعیتی در حدود سه میلیون نفر دچار خشکسالی شده است که در پنجاه سال اخیر بی سابقه بوده است.


وی تصریح کرد: درست است خشکسالی حاکم شده اما دلیل بر آن نمی شود که بی خیالی و بی مدیریتی بر این استان با این جمعیت نیز حاکم شود. بسیار غم انگیز است استانی که بالاترین نرخ ازدواج را دارد و جوان ترین استان کشور است پایین ترین شاخصه از نظر داشتن آب سالم را در بین سی و یک استان داشته باشد.


مسئول سیاسی واحد خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز در ادامه افزود: حدود ۵۰۰۰ نفر مشکل دسترسی به آب سالم در این استان را دارند. قریب به ۲۰۰۰ نفر از طریق نظام سقایی آب مورد نیازشان را تامین می کنند و سه هزار نفر منبع آبی در دسترس ندارند. این مسیر دسترسی به آب معظلات و مشکلات فراوانی برای مردم به وجود می آورد و سلامت آنها را مورد تهدید قرار می دهد.

حدیث عوض زاده با اشاره به اینکه بخش عمده مشکلات امروز سیستان و بلوچستان به دلیل عدم مدیریت درست منابع در استان است گفت: مشکلاتی چون: انتقال بیماری از طریق آب، تبخیر و حمل و نقل سخت آن، هزینه های کمر شکن برای حمل و نقل، عدم دسترسی به موقع، در موارد ضروری پایین آمدن سطح کیفیت بهداشتی زندگی و موارد بسیاری از این قبیل چنین مشکلاتی را به وجود آورده است که یک شبه یا یک دهه به وجود نیامده اند بلکه سالیان درازی است که به وجود دارد و ریشه در زندگی مردم کرده اند و هر روز پر قدرت تر می شوند.


وی در ادامه افزود: کم لطفی مسئولین باعث سختی هایی در زندگی مردم شده است به گونه ای که بخش زیادی از محیط زیست و دریاچه هامون در حال انقراض است. برای جان دوباره آنها باید تلاش بسیاری کرد و هزینه های زیادی پرداخت اما با اندکی توجه و مدیریت درست و مطالعه، می توانستیم امکان که مانع این آسیب ها شویم.


عوض زاده ادامه داد: شغل عمده مردم در سنوات گذشته کشاورزی بوده است که عدم وجود آب کشاورزی را سلب کرده است. مردم برای کسب روزی حلال به شغل های متفرقه دیگری روی آورده اند که مشقت بیشتری دارد. همچنین زمینه برای شغل های غیر قانونی نیز فراهم شده است که آسیب های خانوادگی اجتماعی امنیتی روانی زیادی برجای گذاشته است. برخی از مردم به دلیل نبود شغل مناسب مجبور به مهاجرت از این استان می شوند.

مسئول سیاسی واحد خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز تصریح کرد: درد زیاد است اما برای هر درد درمان زیادی وجود دارد. امیدواریم با روی کار آمدن دولت مردمی زمینه حل مشکلات هم وطن های عزیزمان در استان سیستان و بلوچستان رقم بخورد و تهدید های زندگی مردم به فرصت های خوبی برای داشتن زندگی بهتر تبدیل شود.


وی در پایان گفت: بحران آب یک مسئله جدی برای تمام جوامع است اگر در مدیریت منابع و استفاده از منابع الگو درست و علمی نباشد بی آبی سرنوشت همه ما می‌شود.

اخبار مرتبط

قرارگاه خاتم الانبیا(ص) برای شیرین‌سازی آب از دریای عمان ورود می‌کند

کاهش ۴۴ درصدی ورودی آب به سدهای کشور

درگیری دنیا با خشکسالی و بی‌آبی/ تغییرات آب و هوایی همه چیز را به هم زده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha