یادداشت؛

خوزستان با این عطش تا کی دوام می‌آورد

خوزستان با این عطش تا کی دوام می‌آورد

به گزارش سراج24؛ سپهر قاسمی عضو هسته تخصصی عدالت شهری بسیج دانشجویی استان فارس: متاسفانه در سالیان اخیر کمبود آب در کشور به معضلی بزرگ تبدیل شده؛ هم‌چنین در بسیاری از نقاط کشور من‌جمله سیستان‌ و بلوچستان و خوزستان از کمبود آب سالم و آشامیدنی رنج می‌برند و حتی حدود ۲۰ درصد از مردم سراسر دنیا نیز به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند و در بسیاری از روستاها برای تامین آب آشامیدنی ساکنین محل نیازمند خروج از محدوده خود هستند و گاهی منبع آب سالم با محل زندگی آنها ساعت‌ها فاصله دارد و ناچار به پیاده روی بسیار جهت تامین آب شرب هستند.مردم در بسیاری از شهرهای خوزستان در صف‌های آب‌فروشی می‌ایستند تا آب خریداری کنند و این مساله، فاجعه است.
متاسفانه امسال تنش آبی همه خوزستان را در بر گرفته و دولت وظایف اولیه خود در قبال طبیعت و تامین آب‌های زیست محیطی را انجام نمی‌دهد و گویی حق‌الناسی در کار نیست. کمبود آب ناشی از احداث سد در مسیر رودخانه‌های منتهی به این تالاب آسیب‌های جبران‌ناپذیری به این زیستگاه وارد کرده است. 
گزارش‌ها حاکی از آن است که خشک شدن بخش‌های وسیعی از این زیستگاه نقش مهمی در به راه افتادن توفان ریزگردی و گرد و خاک در منطقه دارد. به‌علاوه زیرمجموعه‌های شرکت ملی نفت ایران در این منطقه با جاده‌سازی غیرضروری، عدم رعایت عرض مورد توافق درباره جاده‌ها، دفع پسماندهای حاصل از حفاری چاه‌ها و پساب‌های تخلیه ‌شده در تالاب، به محیط‌زیست این تالاب آسیب زده‌اند. به دنبال فعالیت‌های صنعت نفت در منطقه، ارتباط آبی بین بخش‌های مختلف تالاب هورالعظیم برقرار نیست و به همین دلیل این تالاب متاسفانه در برخی قسمت‌ها به حالت مرداب درآمده‌ است.
در حال حاضر آب کارون توان ورود به خلیج‌فارس را ندارد و آب ‌شور دریا، کارون را پس می‌زند و وارد کارون می‌شود و این تعادل همیشگی به‌نحوی تحت تاثیر قرار می‌گیرد که نخلستان‌های آبادان و خرمشهر و اروندکنار در حال نابودی است. حتی وزارت نیرو نیز اقدام به ایجاد سد جهت قطع ارتباط کارون با دریا کرده است که سبب بروز مشکلات زیست محیطی جدی شده است.
در حال حاضر کارون نیمه‌جان و از نفس افتاده حتی توان تأمین آب شرب کارون‌نشینان را ندارد و این ابتدای نابودی کرخه به دلیل فشار کارون است به طوری که تأمین آب شرب اهواز، آبادان، خرمشهر و شهرهای ساحل کارون به جای کارون بر گردن کرخه افتاده است.
ایراد وارده در مدیریت منابع آبی است که به صورت منطقه‌ای و گاهی به صورت غیرعلمی انجام می‌شود.
آب‌های جاری در خوزستان کم نیست و این استان توانایی تامین آب خود را به طور کامل دارد اما باید مدیریت منابع آبی به طور ملی و در راستای اهداف کلان سیاست‌گذاری شده انجام شود.

دولت در ادوار مختلف نسبت به موضوع تامین آب در مناطق یاد شده راهکارها و پیشنهاداتی داده است، و تامین آب همواره یکی از اساسی ترین دغدغه های دولت و نمایندگان مجلس به شمار می آمده است اما افسوس که در حد دغدغه باقی مانده است و همچنان عدم مدیریت صحیح آب مشکل اصلی کشور به شمار می‌آید. به‌هر‌حال هرچند وظیفه اصلی برنامه ریزی و تنظیم قوانین در مورد تامین و مدیریت آب به عهده دولت و مجلس است اما مردم نیز باید به وظیفه شهروندی و انسانی خود عمل کنند و مصرف صحیح و اصولی آب در زندگی را سرلوحه خود قرار دهند، زیرا در صورت بی توجهی و غفلت مردم از این موضوع به زودی شاهد خشک‌سالی و بحران بی آبی در سراسر کشور خواهیم بود.

اخبار مرتبط

آقای فروشنده

نیش زهرآلود «عنکبوت مقدس» بر قلب اسلام و ایران

متروپل؛ داغ مشترک این روزهای جامعه ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha