رئیس هیئت نظارت بر سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در خراسان شمالی:

خراسان شمالی دومین استان پایبند به مشارکت در انتخابات

خراسان شمالی دومین استان پایبند به مشارکت در انتخابات

 به گزارش سراج24؛ عابدین عابدی مقدم در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: علی‌رغم اینکه دشمنان نظام جمهوری اسلامی تلاش کردند با دو اهرم تحریم و کرونا مشارکت در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شورای اسلامی شهرها و روستاهای کشور را کم‌رنگ کنند اما بازهم وطنان ما و مردم خراسان شمالی مانند همیشه در این عرصه موفق و پیروز حاضر شدند.

 وی افزود: مردم خراسان شمالی با نرخ مشارکت حدود 64 درصد پس از استان خراسان جنوبی دومین استانی بودند که به آرمان‌های انقلاب و امام راحل پایبند ماندند و نشان دادند که اگرچه وضعیت معیشت و اقتصاد کمی نابه سامان است اما بااین‌وجود پای نظام جمهوری اسلامی مانده‌اند و امید به بهبود شرایط دارند.

وی با اشاره به اینکه استان خراسان شمالی در رأی به رئیس‌جمهور منتخب نیز دومین استان کشور بوده است اذعان کرد: استان خراسان شمالی حدود 75 درصد به جناب آقای رئیسی رئیس‌جمهور منتخب سیزدهمین دوره ریاست جمهوری رأی داده اند و از این حیث نیز همچون نرخ مشارکت استان ما در جایگاه دوم کشور قرارگرفته است.

عابدی مقدم با اشاره به اینکه شهرستان بجنورد مرکز استان خراسان شمالی نیز در میان مراکز استان‌ها دومین مرکز استان کشور است که بیشترین نرخ مشارکت در انتخابات را داشته است گفت: شهرستان بجنورد با 56.34 درصد مشارکت، دومین مرکز استان کشور پس از بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی در میان 31 استان است که بیشترین نرخ مشارکت را داشته است.

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات در خراسان شمالی تصریح کرد: باید قدر مردم استان خراسان شمالی را بدانیم چراکه با وجود هجمه‌های سنگین و مشکلات معیشتی و اقتصادی در ایام شیوع بیماری کرونا و باوجوداینکه این استان جز استان‌های محروم کشور محسوب می‌شود بازهم پای آرمان‌های انقلاب ماندند و در انتخابات شرکت کردند و این لطف و پای بندی مردم خراسان شمالی نباید بی‌جواب بماند.

وی با اشاره به اینکه در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هیچ شکایت و تخلفی در خراسان شمالی ثبت نشده است، بیان کرد: ما در انتخابات  اخیر مجلس شورای اسلامی نیز بین استان‌های کشور کمترین شکایت و تخلف در انتخابات را در خراسان شمالی داشتیم.

عابدی مقدم با بیان اینکه دلیل عدم ثبت هیچ‌گونه تخلف در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری در خراسان شمالی تعامل میان اعضای هیئت اجرایی و نظارت بر انتخابات بوده است گفت: دست‌اندرکاران و اعضای هیئت نظارت و اجرایی ازجمله استاندار، نماینده ولی‌فقیه و دیگر ارکان تشکیلاتی این دوره از انتخابات ریاست جمهوری با برگزاری جلسات متعدد و کارآمد در پیش از شروع انتخابات، آمادگی لازم را برای انتخابات فراهم کردند.

وی با در خصوص درصد مشارکت در هریک از شهرستان استان تصریح کرد: شهرستان گرمه با ۷۴.۱ درصد، جاجرم با ۷۳.۱۵ درصد، فاروج ۷۲.۴۹ درصد مانه و سملقان با ۷۱.۷۸ درصد، شیروان با ۶۸.۱ درصد راز و جرگلان ۶۳.۷ درصد، اسفراین با ۶۱.۷۳ درصد و بجنورد ۵۶.۳۴ درصد به ترتیب بیشترین درصد مشارکت را در استان داشتند.

رئیس هیئت نظارت بر سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در خراسان شمالی با اشاره به اینکه حدود 20 نفر در قالب هیئت نظارت، اجرایی و امنیتی در شعب رأی‌گیری حضور داشتند افزود: با وجود این افراد امکان تخلف و تقلب در شعب رأی‌گیری وجود ندارد.

وی در خصوص اشتباهات محتمل در حین شمارش آرا هم تصریح کرد: برای تجمیع آرای صندوق‌ها، در مرحله‌ای تطبیق صورت‌جلسات با سامانه ملی صورت گرفت و در مرحله‌ای دیگر صورت‌جلسات ثبت شده در سیستم ناظر با سیستم اجرا تطابق داده شد و به این ‌صورت هرگونه عدم تطابق در شمارش آرا اصلاح شده است.

عابدی مقدم در خصوص مأموریت دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان در خراسان شمالی بیان کرد: نخستین مأموریت دفاتر نظارت استانی، نظارت بر حسن اجرای انتخابات در استان و وظیفه دیگر آن ها بررسی مقدماتی و ارائه نظر کارشناسی بر صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان ها است.

وی اظهار کرد: ما در هر شعبه یک ناظرمسئول داشتیم و فرم ارزیابی در خصوص زمان و نحوه شروع انتخابات و نحوه عملکرد اعضای حاضر در شعبه انتخاباتی را تکمیل کرده‌اند و ما با استفاده از این فرم اگر اهمال و یا تخلفی از سوی هیئت‌های اجرایی و نظارتی در هریک از شعب رأی‌گیری صورت گرفته باشد را بررسی می‌کنیم و مطابق قانون با فرد خاطی برخورد می کنیم و در انتخابات بعدی از این افراد در انتخابات استفاده نخواهد شد.

 عابدی مقدم در پایان با اشاره به مسئله عدم تزریق واکسن کرونا در نظر گرفته شده برای اعضای اجرایی و نظارتی بر انتخابات تصریح کرد: 2 هزار واکسن از دو نوع واکسن چینی و ایرانی ظهر روز ۵ شنبه 27 خرداد وارد استان شد اما به دلیل اینکه امکان تب و بدحالی پس از تزریق واکسن در برخی از افراد وجود دارد این واکسن‌ها به ناظرین و مجریان انتخاباتی تزریق نشد و شایسته بود که این واکسن‌ها یک هفته قبل از شروع انتخابات ارسال و تزریق می‌شد.

 وی افزود: شورای نگهبان اعلام کرد با توجه به این‌که محدودیت واکسن در کشور وجود دارد و اولویت تزریق صرفاً براساس سن افراد هست اعضای هیئت نظارت دیگر واکسیناسیون نشدند و این واکسن‌ها در اختیار ستاد کرونا قرار گرفت تا براساس اولویت‌های تعیین‌شده تزریق شود.

اخبار مرتبط

اعلام نتایج صحت‌سنجی مدارک داوطلبان نمایندگی مجلس

پیش ثبت‌نام ۸۰۰ اصلاح‌طلب برای انتخابات مجلس

اعلام نتیجه صحت‌سنجی پیش ثبت نام انتخابات مجلس در 23 شهریور

0 نظر

ارسال نظر

capcha