بهداشت کرونا از نگاه اسلام

بهداشت کرونا از نگاه اسلام

به گزارش سراج24، حجت الاسلام مهدی جبرائیلی تبریزی در یادداشتی به موضوع «بهداشت کرونا از نگاه اسلام» پرداخته و با یادآوری برخی آموزه‌های بهداشتی اسلام و بیان عوامل سلامتی، آنها را به عنوان راه‌های پیشگیری از ابتلا و گسترش بیماری نوظهور کرونا موثر دانسته است.

       

رعایت پروتکل‌ های بهداشتی

در اهمیت طبابت در اسلام همین بس که در روایات، علم و دانش به دوگونه دانش دین و دانش بدن تقسیم‌بندی شده است(بحارالأنوار؛ ج‏۱؛ ص۲۲۰).از این جهت پزشکی در اسلام جایگاه والایی دارد، بطوری که در برخی از مسائل شرعی هم نظر او دارای حجیت است.

در روایات هم مراجعه به متخصص و عمل به نسخه وی (دستورالعمل پزشکی) در زمان بیماری مورد تاکید قرار گرفته است: از امام صادق(ع)روایت شده است که فرمود: «پیامبری از پیامبران الهی بیمار شد، با خود گفت: مداوا نمی‌کنم تا همان کس که درد را داده شفایم دهد. خداوند به او وحی کرد؛ تا معالجه نکنی تو را شفا نمی‌دهم»(مکارم الأخلاق، ص ۳۶۲).

حتی برای درمان به پزشک غیر مسلمان می‌توان مراجعه کرد. کسی از امام کاظم(ع)پرسید: «نیاز به طبیب مسیحی پیدا می‌کنم. برای معالجه نزد او رفته، بر او سلام کرده و برایش دعا می‌کنم چه حکمی دارد؟ فرمود: «اشکالی ندارد»(السرائر، ج ۳، ص ۵۶۹).

نیز از امام باقر(ع) پرسیدند: «آیا می‌توان به دستورهای طبّی طبیب یهودی و مسیحی عمل کرد؟ فرمود: «اشکالی ندارد، شفا به دست خداست»(طبّ الأئمّه، ص ۶۳).

در مورد حجیت نظر پزشک در برخی تکالیف شرعی، رهبرانقلاب در پاسخ استفتایی فرموده‌اند: «اگر از گفته پزشک متدیّن و امین اطمینان حاصل کنید که روزه برای چشم شما ضرر دارد و یا خوف ضرر داشته باشید، روزه گرفتن برای شما واجب نبوده و بلکه جایز هم نیست».

ایشان پیرامون عمل به دستورات بهداشتی و پزشکی فرمودند: «ما کاملاً رعایت مقرّراتی را که مسئولین برای ما مشخّص می ‌کنند، برای خودمان فریضه بدانیم ولازم بدانیم و عمل کنیم».

اخبار مرتبط

کدام «استقلال»؟!

اهمیت ویژه‌ ی صبر و استقامت زینب کبری (س) در بقا و جاودانگی اسلام

معطلی واکسن پشت سد FATF بهانه ی دولت لیبرال/بر سر سلامت ایران قمار شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha