شفافیت موجب افزایش اعتماد عمومی و کاهش فساد در جامعه می‌شود

شفافیت موجب افزایش اعتماد عمومی و کاهش فساد در جامعه می‌شود

حجت الاسلام سید عبدالهادی رکنی حسینی با اشاره به قرار گرفتن در آستانه دو انتخابات مهم سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۲۸ خرداد سال جاری اظهار داشت: حضور حداکثری مردم در انتخابات سال جاری باعث یاس و ناامیدی دشمنان و امیدواری دوستان انقلاب و ملت ایران خواهد شد و باید شرایط حضور حداکثری در انتخابات پیش رو فراهم شود.

امام جمعه گناوه افزود: انتخاب اصلح نکته دیگر انتخابات پیش رو است که باید در انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا مورد توجه همه مردم قرار گیرد.

وی با تاکید بر اهمیت نقش شوراها در شهرها و روستاها ادامه داد: شوراها نقش مهمی در عمران و آبادی شهر و روستا ایفا می‌کنند ولی در سال‌های اخیر شاهد آسیب‌های جدی در برخی شوراهای شهر و روستا بوده‌ایم که می‌توان با بهره گیری از تجربیات دوره‌های گذشته این آسیب‌ها را در شوراهای جدید کاهش داد.

وی یادآور شد: شفافیت، صداقت، مسئولیت پذیری و پاسخگویی از مهمترین ویژگی‌های اساسی که باید برای انتخاب افراد مورد نظر باشد.

شفافیت عامل افزایش کارآمدی و کاهش فساد

امام جمعه گناوه گفت: از ویژگی‌های مهم و اساسی برای منتخبین مردم شفافیت آنها است که موجب افزایش کارآمدی، کاهش فساد و رانت و ایجاد اعتماد عمومی می‌شود.

امام جمعه گناوه تصریح کرد: مقام معظم رهبری بارها به مسئله شفافیت مسئولان اشاره و تاکید فرموده‌اند که مسئولان به جز در مواردی از قبیل نظامی و امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، در سایر موارد با مردم باید شفاف باشند و هیچ رازی را از آنها پنهان نکنند.

حجت الاسلام رکنی حسینی بیان کرد: منت نگذاشتن بر مردم در برابر کارهایی انجام گرفته از دیگر ویژگی‌های اعضای شوراها است و امیرالمومنین علی (ع) در این باره خطاب به مالک اشتر می‌فرماید: «از منت گذاشتن بر شهروندان پرهیز کن چرا که منت احسان را نابود می سازد».

شفافیت موجب افزایش اعتماد عمومی و کاهش فساد در جامعه می‌شود

شفافیت مانع وعده‌های بدون عمل

امام جمعه گناوه با اشاره به اینکه مبالغه نکردن در گزارش عملکردها یکی دیگر از ویژگی‌های مهم برای اعضای شورا است گفت: عدم شفافیت و صداقت یا مبالغه در ارائه گزارش عملکردها یکی از آسیب‌های بزرگ است که شورا و منتخبین مردم باید مد نظر قرار دهند.

وی اظهار داشت: پرهیز از وعده دادن بدون عمل از دیگر نکات مهم که منتخبین شورا باید در تبلیغات خود رعایت کنند چون وعده‌های بدون عمل در عملکرد، صداقت و شفافیت آنها خلل ایجاد خواهد کرد.

وی گفت: امیرالمومنین علی (ع) در این زمینه به مالک اشتر فرمودند «از وعده دادن بدون عمل به مردم پرهیز کن» و همچنین فرمودند «از خودمحوری و خودخواهی در قبال مردم خودداری کن».

وی گفت: توجه به بیت المال نیز از نکات بسیار مهم برای همه نامزدهایی است که خود را برای انتخابات آماده می‌کنند تا خدای نخواسته کسی به طمع تقسیم و دستبرد به بیت المال خود را برای حضور در این صحنه‌ها آماده نکند.

انتخابات مظهر اراده مردم است

وی بیان کرد: برگزاری همه پرسی و انتخابات یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های و از ثمرات نظام مقدس اسلامی است که از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون حدود ۴۰ انتخابات در ایران اسلامی برگزار شده است.

حجت الاسلام رکنی حسینی تصریح کرد: انتخابات مظهر اراده و تصمیم گیری مردم در اداره امور جاری کشور است.

وی با تاکید بر اینکه حکومت اسلامی هیچ گاه بدون خواست و اراده مردم محقق نمی‌شود خاطرنشان کرد: در نظام اسلامی مردم چنان مقام بالایی دارند که اساساً بدون حضور و اراده آنها حکومت تحقق نمی‌پذیرد و قانون الهی حاکم نمی‌شود.

امام جمعه گناوه پیرامون حضور مردم و نقش آنها از دیدگاه قرآن مجید یادآور شد: خداوند در سوره مبارک نور می‌فرماید «مؤمنان حقیقی آنهایی هستند که به خدا و رسول او ایمان و اعتقاد کامل دارند و هر گاه در کاری حضور و اجتماع شأن با رسول خدا لازم باشد حاضر آیند».

 

اخبار مرتبط

عزادار حسین(ع) نمی‌تواند در مقابل فساد سکوت کند

مراسم تاسوعای حسینی در گناوه برگزار شد

۶۰ ویژه برنامه دهه امامت و ولایت در گناوه برگزار می شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha