انجام ۳۰۰ ساعت مصاحبه تاریخ شفاهی با رزمندگان استان کهگیلویه و بویراحمد

 انجام ۳۰۰ ساعت مصاحبه تاریخ شفاهی با رزمندگان استان کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش سراج24، «امیرعباس آسمند» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد در نشست گزارش‌دهی پروژه‌های تاریخ شفاهی با اشاره به اهمیت ثبت و ضبط خاطرات و رخداد‌های دوران دفاع مقدس، اظهار داشت: تاریخ شفاهی یک روش جدید تاریخ‌نگاری علمی است که از جایگاه ویژه‌ای در تحقیقات و ثبت وقایع تاریخی برخوردار است.

وی توجه به مبانی و پشتوانه علمی تاریخ‌نگاری شفاهی در حوزه دفاع مقدس را ضروری دانست و افزود: در این راستا، ثبت و ضبط تاریخ شفاهی فرماندهان و رزمندگان دوران دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به چاپ کتب متعدد تاریخ شفاهی دفاع مقدس در این استان، گفت: «ماسه‌ها و حماسه‌ها»، «پوتین‌های غنیمتی»، «از فیاضیه تا لولان»، «از قصردشت تا قصرشیرین» و «روزگار سورکوه بانه» از جمله این کتاب‌ها بوده که در سال‌های اخیر به چاپ رسیده است.

آسمند همچنین از انجام مصاحبه تاریخ شفاهی ۲۲ نفر از رزمندگان دوران دفاع مقدس این استان در طول یک سال گذشته خبر داد و متذکر شد: برای اجرای این پروژه‌های تاریخ شفاهی، حدود ۳۰۰ ساعت مصاحبه ثبت شده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: مصاحبه‌های تاریخ شفاهی هشت نفر از این رزمندگان پیاده‌سازی شده و مصاحبه‌های تاریخ شفاهی سایر رزمندگان نیز در دست پیاده‌سازی است.

وی از ثبت و ضبط تاریخ شفاهی کارکنان ایثارگر ادارات و سازمان‌های مختلف استان خبر داد و گفت: طبق مصوبه کمیته «آموزش، پژوهش، اسناد و مدارک دفاع مقدس»، ادارات و سازمان‌ها باید تا پایان امسال تاریخ شفاهی ۲۰ درصد از کارکنان ایثارگر خود را ثبت و ضبط کنند.

اخبار مرتبط

دوره آموزشی «شبکه‌های فعال فمینیستی در ایران»

مسابقه خاک پاک با محوریت بازی موبایلی خاک + ویدئو

دفاع مقدس جزئی از هویت ملت ایران اسلامی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha