سخنگوی شورای نگهبان:

ملاک بررسی صلاحیت‌ نامزدها مصوبه شورای نگهبان است

ملاک بررسی صلاحیت‌ نامزدها مصوبه شورای نگهبان است

به گزارش سراج24؛ دکتر عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده و سخنگوی شورای نگهبان در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه با توجه به مصوبه اخیر شورای نگهبان، ثبت‌نام‌ در انتخابات، روند متعادلی پیدا کرده و حرکت رو به جلویی را داریم و دیگر مشکلات گذشته را شاهد نیستیم.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا صلاحیت داوطلبان در چارچوب مصوبه جدید شورای نگهبان بررسی خواهد شد، گفت: شورای نگهبان این بار از بین کسانی که بر اساس مصوبه این شورا دارای شرایط هستند، بررسی صلاحیت‌ها را انجام خواهد داد؛ لذا در بررسی صلاحیت نامزدها، ملاک مصوبه شورای نگهبان است.

دکتر کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا شورای نگهبان تعداد صندلی‌های مناظره و تعداد نهایی کاندیداهای انتخاباتی را به صداوسیما اعلام کرده یا نه، گفت: این موضوع بیشتر به یک شوخی شبیه است و مثل این است که ما بگوئیم دوستان ما در وزارت کشور می‌دانند که چند نفر ثبت‌نام می‌کنند؛ قطعاً این مسأله را هیچ‌کس نمی‌تواند تشخیص داده و تعیین کند که چند نفر صلاحیت‌شان برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری تأیید می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه ملاک و معیار تشخیص و احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات قانون است، گفت: اعضای شورای نگهبان براساس معیارهای قانونی اعلام‌نظر خواهند کرد و طبیعتاً رویه‌ای هم که در گذشته بوده مؤید این است که تعداد نامزدهای تأیید شده در ادوار مختلف، متفاوت بوده است و تنوع و تأییدی که ما در گذشته داشته‌ایم این را نشان می‌دهد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه قبلاً اعلام کرده بودید چهرهایی که در دوره‌های قبل رد صلاحیت شده‌اند، بهتر است حضور نیابند، آیا ملاک شورای نگهبان همان رد صلاحیت قبلی است یا پرونده این افراد مجدداً بررسی خواهد شد؟ گفت: من بارها توضیح دادم که ملاک شورای نگهبان قانون است و قانون منعی برای ثبت نام ندارد؛ بنده به جهت توصیه شخصی نه در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری بلکه در مورد انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز معمولاً این توصیه را به افرادی که وضعیت گذشته‌شان تغییر نکرده را دارم؛ مگر اینکه شرایط فرق کرده باشد و موانع رد صلاحیت فرد رفع شده باشد.

دکتر کدخدایی در پاسخ به این سوال که برخی از نامزدها بعد از ثبت‌نام بیانیه سیاسی می‌خوانند و ساختارشکنی می‌کنند آیا شورای نگهبان برای تأیید صلاحیت این رفتارها را رصد می‌کند یا خیر و در کل در تبلیغات انتخاباتی مباحث مالی و سیاسی نامزدها رصد می‌شود یا خیر؟ گفت: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران از این تریبون‌های مجانی زیاد دارد که در اختیار افراد قرار داده می‌شود و افراد هم هرچه دلشان می‌خواهد مطرح می‌کنند.

وی افزود: شورای نگهبان نسبت به این اظهارات هیچ اظهارنظری ندارد اما در مسیر تبلیغات قطعاً اگر مطالبی باشد که خلاف مقررات باشد مد نظر قرار خواهد داد.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه در مورد هزینه تبلیغات، قانون حداقلی وجود دارد، گفت: اگر نوع تبلیغات و هزینه‌های تبلیغات کاندیداها خلاف این قانون باشد در بررسی صلاحیت‌ها مد نظر شورای نگهبان قرار خواهد گرفت.

دکتر کدخدایی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه مهلت شورای نگهبان جهت بررسی صلاحیت‌ها چقدر است و چه زمانی نتیجه تأیید صلاحیت‌ها اعلام خواهد شد، گفت: پس از پایان ثبت‌نام، شورای نگهبان از یکشنبه 26 اردیبهشت 5 روز فرصت بررسی دارد که اگر در هر صورتی این شورا نتوانست در 5 روز اظهارنظر کند می‌تواند 5 روز دیگر تمدید کند؛ یعنی پس از دریافت اسامی، مدارک و پرونده‌های ثبت‌نام‌کنندگان، شورای نگهبان حداکثر 10 روز جهت اعلام نتیجه نهایی فرصت دارد.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان گفت: امیدوارم ۲۸ خرداد حضور پرشور مردم را پای صندوق رای شاهد باشیم و دوستان اخبار خوبی منعکس کنند.

اخبار مرتبط

طحان نظیف: صنعت خودرو بایدساماندهی شود

عوامل موثر بر میزان مشارکت بیشتر شرایط اقتصادی و معیشتی است/همه بر مشارکت گسترده مردم تاکید دارند

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به دروغ‌ پردازی جدید شبکه معاند

0 نظر

ارسال نظر

capcha