نظر شهید سلیمانی درباره شرط تأثیرگذاری مداحان در جامعه

نظر شهید سلیمانی درباره شرط تأثیرگذاری مداحان در جامعه

به گزارش سراج24، دومین جلسه نشست هم‌اندیشی مداحان و شاعران جوان  در خانه مداحان اهل‌البیت (ع) برگزار شد.

«مرتضی طاهری» رئیس هیئت امنای خانه مداحان در این مراسم با بیان اینکه اولین جلسه هم‌اندیشی با استقبال زیادی مواجه شد، اظهار داشت: ما با هر طیف و سلیقه‌ای در جامعه مداحان باید همدیگر را پوشش دهیم.

وی به بخشی از سخنان سردار سلیمانی اشاره کرد و گفت: سردار سلیمانی در جمع مداحان استان کرمان به این نکته تأکید کرده بود که مداحان فرماندهان جبهه فرهنگی، احساسات، اداره احساسات و فرمانده ارزش‌ها در مقاطع مهمی هستند و اولین خصوصیت فرمانده این است که به آنچه خودش می‌گوید، عمل کند. تاسوعا و عاشورا، اربعین و ایام فاطمیه چهار نقطه اوج فوران احساسات شیعی هستند و مهار این فوران دست شما است. از آنجا که مستمعین شما بهترین ارزیابان‌ هستند، می‌توان یک محصول بسیار ارزشمند از آن درو کرد در حالی‌که شیعه غافل و تماشاگر است، که در این حالت بهره‌گیری خیلی کم می‌شود.

رئیس هیئت امنای خانه مداحان به بخش دیگری از توصیه‌های شهید سلیمانی اشاره کرد و گفت: شهید سرافراز اسلام تأکید داشتند «مداح مانند راوی راهیان نور است که تا راه را نرفته، به حقیقت موضوع پی نبرده و به باور نرسیده باشد، نمی‌تواند جامعه را متأثر کند. مداح باید در مقاطع مهم خودش اهل عمل باشد؛ چراکه فرمانده‌ای موفق است که خوب به عمل خود فکر کرده، اعتقاد داشته و اهل عمل باشد.»

«مهدی میرداماد» مداح اهل بیت (ع) نیز در این مراسم گفت: در یکی از شب‌های محرم که محضر رهبر انقلاب اسلامی می‌رسیدم، ایشان یک سؤالی کردند که وقتی شما تهران هستید، جلسه قم را به چه فردی واگذار کرده‌اید؟ آن سال‌ها با آقای «سلحشور» مراسم هیئت رزمندگان قم را اداره می‌کردیم؛ به حضرت آقا عرض کردم که آن شب‌ها را آقای سلحشور اداره می‌کند. حضرت آقا فرمودند سنگری که در قم راه‌اندازی شده را مبادا تعطیل کنید و این نکته رهبر انقلاب اسلامی در کنار توصیه‌های سردار سلیمانی که مداحان فرمانده جبهه فرهنگی هستند به عمق اهمیت جریان هیئت و نقش مداح در جامعه پی برده می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه مداحی یک هنر مقدسی است، گفت: نگاه ما به هیئت نگاه تک بعدی شده است. نگاهمان به مداحی نگاه علمی و محتوایی باشد. اینکه مداح نتواند ابتدایی‌ترین موضوعات حوزه مداحی و شعر را رعایت کند، نمی‌تواند جریان صحیح را به مخاطبان ارائه کند. مرحوم خورشیدی می‌فرمودند که حق‌الناس به گردن مداح است، اگر نتواند خروجی کافی را به مخاطبان بدهد.

اخبار مرتبط

رادیو نوای مداحان را به داخل منازل برد

خانه مداحان، قاریان و شعرای آئینی شمیرانات افتتاح شد

برگزاری سومین جلسه قرآنیان مکتب شهید سلیمانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha