فعالان فرهنگی مساجد با محوریت امام جماعت فعالیت کنند

فعالان فرهنگی مساجد با محوریت امام جماعت فعالیت کنند

به گزارش سراج24، آیت الله سید یوسف طباطبائی نژاد در دیدار با برخی مدیران کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان که به مناسبت (۱۸ اسفند) مصادف با بیست و هشتمین سالروز تاسیس کانونهای فرهنگی هنری مساجد برگزار شد، گفت: خوشبختانه در طول این سال ها اقدامات خوبی در کانون های فرهنگی هنری مساجد رخ داده است و همچنان باید مساجد سنگری برای پیشرفت اسلام باشند.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با تاکید بر اینکه پیشرفت و موفقیت هر مجموعه ای به ساختار تشکیلاتی آن مجموعه بر می گردد، اظهار کرد: فعالیت و شخصیت مدیر در یک کانون فرهنگی هنری مسجد بسیار اهمیت دارد و می تواند منجر به پیشرفت آن کانون شود.

وی با بیان اینکه نخبگان جامعه و فعالان فرهنگی در راس کانون فرهنگی مسجد فعالیت می کنند، افزود: آن چه که دشمن در پی آن است، ایجاد تفرقه بین امت اسلامی است بنابراین باید هماهنگی کامل در بین فعالان فرهنگی مساجد با محوریت امام جماعت باشد.

آیت الله طباطبائی نژاد به اقدامات مفید مساجد در مقابله با ویروس کرونا اشاره و تصریح کرد: مساجد در کمک های مومنانه و رزمایش ایثار و همدلی نشان دادند که با همدلی و هم افزایی بین هیئت امنا، امام جماعت، کانون فرهنگی هنری و پایگاه بسیج چگونه می توان به خوبی با مشکلات مقابله کرد و به مردم خدمت کرد.

وی با تاکید بر اینکه امروز جنگ دشمن، جنگ اقتصادی و تحریم ایران اسلامی است، خاطرنشان ساخت: اگر بخواهیم مقابل دشمن بایستیم باید مشکلات اقتصادی و معیشتی پیش آمده برای اقشار ضعیف جامعه را در حد توان حل کنیم.

امام جمعه اصفهان افزود: هر مسجد باید از اوضاع همسایگان اطراف خود اطلاع داشته باشد و با شناسایی نیازمندان و شناسایی خیرین بتواند در همه ایام سال مشکلات همسایگان را در همه ابعاد حل کند.

وی تاکید کرد: باید مسجد را کانون رسیدگی فکری، مالی، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و دینی قرار دهیم و در حد توان تلاش کنیم که دنیا و آخرت همسایگان مسجد را تامین کنیم.

کانون های مساجد پرچم دار فرهنگ و هنر اسلامی

حجت الاسلام رمضانعلی معتمدی هم در این دیدار گفت: کارکرد کانون های فرهنگی هنری مساجد در سراسر استان اصفهان، قابل توجه و تاثیرگذار است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه فعالیت کانون های مساجد موجب نزدیک شدن مساجد به طراز اسلامی شده است، اظهار کرد: فعالیت های فرهنگی، هنری، اجتماعی و ... در مساجد باعث رونق مساجد و جذب بیشتر مردم به این پایگاه مقدس می شود.

وی با بیان اینکه رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه ویژه به کانون های فرهنگی هنری مساجد است، تصریح کرد: کانون های فرهنگی هنری مساجد در دورترین نقاط کشور و در روستاها که هیچ ارگانی و نهادی فعالیت فرهنگی ندارد، پرچم دار فرهنگ و هنر ایران اسلامی هستند.

فعالیت ۲ هزار کانون فرهنگی هنری در مساجد استان اصفهان

حجت الاسلام محمدرضا نیستانی نیز در این دیدار گفت: امسال دومین دوره از رویداد ملی فهما با عنوان طرح ملی ایران قوی توسط کانون های فرهنگی هنری مساجد برگزار شد.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان(فهما) با تاکید بر اینکه طرح ملی ایران قوی بستر مشارکت و نقش آفرینی، رقابت سالم، تولید و اشتراک محتوا، هماهنگی و انسجام فعالیت کانون های فرهنگی هنری مساجد است، افزود: این طرح ملی در محورهای مقاومت و عزت ایران اسلامی، قرآن و سیره اهل بیت(ع)، پیشرفت و امید به آینده و مسجد و گام دوم انقلاب اسلامی با مشارکت در سطح کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان اجرا شد.

وی با بیان اینکه هدف از تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن است، تصریح کرد: شناسایی و توانمندسازی استعدادهای فرهنگی و هنری انقلاب اسلامی، جریان سازی گفتمان ایران قوی و ترویج روحیه امید و تلاش و حضور موثر و هدفمند بچه های مسجد در فضای مجازی از اهداف اجرای طرح ملی ایران قوی در دومین رویداد ملی فهما است.

برپایه این گزارش، نزدیک به ۲ هزار باب کانون فرهنگی هنری در مساجد استان اصفهان فعالیت می کنند و تاکنون ۳۵۰ هزار عضو با ورود به سامانه بچه های مسجد، عضویت خود در یکی از کانون های فرهنگی هنری در سطح استان را انتخاب کرده اند. استان اصفهان از لحاظ تعداد کانون ها و تعداد اعضای کانون ها حائز رتبه نخست در کشور است.

رونمایی از کتاب «دستنامه فعالیت های فرهنگی»

آیت الله طباطبائی نژاد در پایان این دیدار از کتاب «دستنامه فعالیت های فرهنگی» ویژه مدیران و فعالان فرهنگی مساجد، کانون ها و مراکز فرهنگی رونمایی کرد. این نوشته «محمد تابش» است که توسط ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد(فهما) آن را منتشر کرده است. کتاب «دستنامه فعالیت های فرهنگی» به تعاریف، مفاهیم و اصول پایه در فعالیت و مدیریت مراکز فرهنگی پرداخته است.

گفتنی است نزدیک به ۲ هزار باب کانون فرهنگی هنری در مساجد استان اصفهان فعالیت می کنند و تا کنون ۳۵۰ هزار عضو با ورود به سامانه بچه های مسجد عضویت خود در یکی از کانون های فرهنگی هنری در سطح استان را انتخاب کرده اند. استان اصفهان از لحاظ تعداد کانون ها و تعداد اعضای کانون ها حائز رتبه نخست در کشور است.

اخبار مرتبط

۲۴ میلیارد ریال بسته معیشتی بین نیازمندان استان اصفهان توزیع می‌شود

"ضیافت همدلی"، سفره هایی به وسعت دستان سخاوتمند خیران

اجرای طرح «برکت همدلی» در نانوایی های شهرستان بابل

0 نظر

ارسال نظر

capcha