در گفتگو با امام جمعه شهر جم مطرح شد:

ساخت گیت ضدعفونی در ستاد نماز جمعه جم

ساخت گیت ضدعفونی در ستاد نماز جمعه جم

به گزارش سراج24، از شیوع پاندومی کرونا و دستور مقام معظم رهبری مبنی بر فعال شدن مراکز مذهبی و اجتماعی برای کمک به نهادهای متولی بهداشت، ابتکارات جالبی توسط ستادهای نماز جمعه رخ داد. از راه اندازی پا‌یگاه‌های سلامت تا کمک‌های مومنانه؛ در یکی از این موارد ستاد نماز جمعه شهرستان جم با همکاری جوانان اقدام به طراحی و ساخت دستگاه ضدعفونی کردند که در نوع خود جالب است. به سراغ حجت الاسلام محمد محمدی امام جمعه‌ی جم رفتیم تا این موضوع را پیگیری کنیم؛

*خودتان را برای مخاطبین معرفی بفرمایید.

بنده محمد محمدی هستم و حدود دو سال است که در کسوت امام جمعه در خدمت مردم شهر جم هستم.

*به عنوان دومین سوال می‌خواستم بپرسم چگونه با وجود کرونا نماز جمعه را برگزار کردید؟ چه تمهیداتی را به‌کار گرفته اید؟

مردم شهر مردمی بسیار متدین، ولایتمدار، متمدن و با پیشینه خوبی هستند. الحمدلله نماز جمعه ما در شهر جم نماز جمعه‌ای پرشور و جوان است و تصاویری که در رسانه ها از این حضور پر شور مردم خصوصا قبل از کرونا منتشر می‌شد بیانگر این مساله است. با شیوع بیماری کرونا در جامعه، نماز جمعه شهر جم مانند بسیاری از نماز جمعه های کشور تعطیل شد ولی مدتی است که با توجه به تغییر وضعیت کرونا در شهر نماز جمعه دوباره اقامه می‌ شود که خدا را شکر استقبال مردم بسیار زیاد شده است. ما سعی کردیم پس از بازگشایی اقدامات زیادی را مطابق دستورهای ستاد مبارزه با کرونا انجام دهیم و پروتکل‌های موجود را خیلی جدی رعایت کنیم.

*چه اقداماتی را در این زمینه انجام داده اید؟

ما در ابتدا امر واحدی در ستاد نماز جمعه ایجاد کردیم تا این کار را به صورت جدی پیگیری کند. نام این واحد را «واحد سلامت و بهداشت» گذاشتیم. این عزیزان را سازماندهی کردیم که در زمان برگزاری نماز جمعه از لباس فرم استفاده می‌کنند و وظیفه اولیه آن‌ها ضدعفونی خود مصلی و ضد عفونی دست شرکت‌کنندگان در نماز جمعه است. و اجرای پروتکل‌ها بود.

*دیگر وظایف این واحد چیست؟

وظایف مختلفی را به این عزیزان محول کرده ایم. کار اول این دوستان دقت در رعایت پروتکل های بهداشتی است. کار دیگر ضدعفونی با استفاده از دستگاه ضد عفونی خودکار است. یکی از امور دیگر چک کردن سلامت مردم با استفاده از دستگاه تب‌سنج است. البته ایستگاهی به صورت ثابت با نام ایستگاه سلامت برای تشخیص میزان فشار خون، قند خون و... نیز در نظر گرفته ایم.

*شنیده‌ایم ستاد راس برای ساخت گیت‌های ضد عفونی مصلی ورود کرده است.

بله. ما شعاری را عنوان کردیم با عنوان «مصلی و نماز جمعه تعطیل نیست». علاوه بر اینکه بسته‌های معیشتی و طرح های محرومیت زدایی و امور دیگر را پیگیری می‌کردیم با برنامه ریزی های صورت گرفته، جوانان نماز جمعه شروع به ساخت گیت ضدعفونی برای مصلی نمودند که به لطف الهی کارشان موفقیت آمیز بود و این دستگاه با حضور فرماندار شهرستان رونمایی شد. این که می‌گوییم گیت ضدعفونی را ساختند یعنی بدنه، نرم افزارهای مورد نیاز، سنسورها، مخزن و ساختارهای دیگر این دستگاه بدست همین عزیزان و با قطعات ساخت داخل ساخته شده است. تاکنون این دستگاه هیچ نقصی نداشته و روزهای جمعه برای خدمت‌رسانی به مردم از آن استفاده کرده ایم.

در مصلای نماز جمعه شهر جم برای این دوستان اتاقی در نظر گرفته شده که جوانان عزیز کارهای مورد علاقه خود در این حوزه در آن انجام می دهند. البته قسمت های دیگری در قالب اتاق های دیگر مصلی نیز فعالیت های علمی، فرهنگی و.... دارند. 

*این دستگاه با چه هزینه ای ساخته شد؟

بنده در بازار تحقیقی کردم و متوجه شدم مشابه داخلی این دستگاه حدود 30 میلیون تومان در بازار به فروش می رسد. دوستان ما این دستگاه را با هزینه حدود سه میلیون تومان ساختند. دستگاه هوشمند است و سنسورهای آن طوری عمل می‌کند که جریان مایع ضدعفونی را با رفت و آمد شخص عبور کننده، وصل و قطع می‌شود. الان این دستگاه به لطف خدا در مصلی در حال استفاده است. گروهی که این دستگاه را ساخته اند با توانایی هایی که دارند خدا را شکر به درخواست فنی حرفه ای به مسابقات رباتیک استانی اعزام شدند و حائز مقام نیز شدند که این موضوع نشان‌دهنده توانمندی های این گروه است.

*برای تولید دستگاه و عرضه آن در بازار نیز برنامه ای دارید؟

بله. ما با سازمان فنی حرفه ای و اداره صنعت و معدن در مورد این دستگاه صحبت هایی کرده‌ایم. کارشناسان این ادارات دستگاه موجود را آزمایش نموده و تایید کرده‌اند. حتی قابلیت تجاری سازی این دستگاه را بررسی کرده ایم و به نتیجه رسیده‌ایم در صورت تأمین اعتبار این کار امکان پذیر است. 

*بازخورد مردم از این فعالیت های «واحد سلامت و بهداشت» نهاد نماز جمعه شهرستان چه بود؟

ما به این موضوع اعتقادر داریم که مصلای ما باید یک مصلای پویا باشد. نماز جمعه نیز باید یک نماز جمعه پویا باشد. البته باید مسائلی را نیز در این کار رعایت کرد ولی باید در عین حال باید با این اتفاقات جاذبه هایی نیز برای جوانان ایجاد شود. تصاویر مراسم رونمایی از این دستگاه ضدعفونی قبل از برگزاری اولین نماز جمعه پس از توقف برگزاری نماز جمعه به خاطر کرونا در فضای مجازی منتشر شد. خیلی از مردم این موضوع را تحسین کردند و جوانان سازنده دستگاه را تشویق کردند. بازخورد این مسأله بین مردم بسیار خوب بود.
 
*به عنوان سوال پایانی می‌خواستم بپرسم جمعیت شرکت کنندگان چطور است؟ آیا این فعالیت ها تاثیری بر حضور مردم در نماز جمعه گذاشته است؟

چند هفته است که در حال بررسی این موضوع هستم و می‌بینم جمعیت شرکت‌کنندگان در نماز جمعه در حال افزایش هستند. این موضوع بخاطر رعایت مسائل بهداشتی و در نتیجه امنیت خاطر مردم است که برای این موضوع برنامه ریزی کرده بودیم. غالب مردم ماسک می‌زنند ولی ما حتی این موضوع را در نظر گرفتیم که اگر کسی ماسک ندارد هم به او ماسک رایگان بدهیم تا بتواند با رعایت پروتکل های بهداشتی مثل همه مردم در نماز جمعه شرکت کند.

اخبار مرتبط

روحیه مقاومت در دانش آموزان تقویت شود

رضایت شهدا در کنار مقام معظم رهبری بودن است

مدرک‌گرایی در حوزه علمیه جایگاهی ندارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha