از کاشت 10 هزار نهال تا همراهی گروه‌های جهادی در درختکاری

از کاشت 10 هزار نهال تا همراهی گروه‌های جهادی در درختکاری

به گزارش سراج24، دشت رفسنجان ربع قرن است که با کم‌آبی دست و پنجه نرم می‌کند و آب و هوای خشک آن شهر و حاشیه شهر را سرد و بی‌روح کرده است.

این موضوع موجب شده نماینده و سایر مسئولان شهرستان برای تغییر چهره شهر و حاشیه جاده‌ها دور هم بنشینند و چاره‌اندیشی کنند.

حجت‌الاسلام حسین جلالی نماینده مردم شهرستان‌های رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی در این نشست با بیان اینکه در دستورات دینی سفارش زیادی به درخت‌کاری شده چون موجب شادابی و سرزندگی است، اظهار کرد: نگاه به کاشت درخت در آموزه‌های دینی یک نگاه قدسی و معنوی‌ست.

وی افزود: متأسفانه ما در فضای کویری قرار گرفتیم، اما طبیعت خشک را خودمان خواستیم نه خدا، چرا که روزگاری قنات‌های پر از آب با درختان سر به فلک کشیده در روستاها و حتی شهر وجود داشت که کم‌کم قنات‌ها خشک شد و درختان هم از بین رفتند.

جلالی خاطرنشان کرد: برای گسترش و توسعه درختکاری باید زیرساخت‌ها را فراهم کنیم و با توجه به اینکه تا هفته درختکاری یک ماهی فرصت داریم، میزان نهال مورد نیاز و نیروی مورد نیاز برای کاشت درخت در شهر و حاشیه جاده‌ها را بررسی و آماده کنیم.

استفاده از گروه‌های جهادی برای درختکاری

وی با ذکر این مطلب که نوع درختی که انتخاب می‌کنیم باید با اکوسیستم و طبیعت ما همخوانی و سازگاری داشته باشد، به اجرای موفقیت‌آمیز طرح شهید سلیمانی با نیروهای جهادی اشاره کرد و گفت: گروه‌های جهادی می‌توانند در طرح درختکاری ما را همراهی کنند.

جلالی با اشاره به اینکه کاشت درخت در جوار گوراب‌ها و مناطق آبخیزداری هم اهمیت دارد، تصریح کرد: می‌توان درختان را شناسنامه‌دار کرد و در مردم انگیزه ایجاد کرد، حتی هر کس یک درخت به نام یک شهید غرس کند.

محمد پساوند فرمانده سپاه ناحیه رفسنجان اظهار کرد: عرصه و شیوه اجرای طرح درختکاری مشخص باشد، مجموعه بسیج و بسیج سازندگی گروه‌های جهادی دارد و برای اجرای طرح تا 100 هزار درخت هم که باشد ما نیرو داریم و گردان‌های بسیج پای کار خواهند بود.

ظرفیت بالای کشت درختان عناب در رفسنجان

عباس حاج‌عبداللهی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان عنوان کرد: درخت اعم از میوه یا غیرمیوه اثر خوب خود را می‌گذارد. بهتر است به سمت درختان میوه هم برویم. در سال‌های اخیر تجربیاتی در شهرستان رفسنجان داشتیم، درختان عناب و به، با شرایط رفسنجان سازگارند. بیشترین عناب را در منطقه کشکوئیه داریم که مردم در منازل کاشتند و در سطح شهر هم کاشته شده است.

وی بیان کرد: طی 20 روز آینده اطلاع‌رسانی کنیم و مردم را در سطح وسیع برای آشنایی با انواع درختان آموزش دهیم که مردم بتوانند نسبت به کاشت درخت تحریک شوند و اصول علمی آن را هم بدانند.

اجرای 350 هکتار تاغ‌کاری در رفسنجان

حسن‌شاهی رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری رفسنجان هم با اشاره به اینکه ما در عرصه‌های منابع طبیعی دو مقوله داریم؛ اینکه در عرصه‌های منابع طبیعی پوشش جنگلی ایجاد شود که نیازمند اعتبارات ملی است و با توجه به اعتبارات، در حال حاضر کار 350 هکتار تاغ‌زار  در حال اجراست و تا 20 روز آینده کل کار تمام می‌شود، ادامه داد: 120 هکتار پروژه‌ای تعریف شده که برای پوشش جنگلی بنه یا بادام کوهی انجام شود.

 وی ادامه داد: برای طرح درختکاری داخل روستا، بافت شهری، ورودی و خروجی شهری مواردی همچون اینکه مردم پای کار باشند، مشکل تأمین آب نداشته باشیم و مردم بیشتر منتفع باشند، موجب پایداری پروژه می‌شود. در عرصه منابع طبیعی هیچ شهرستانی زیر بار کاشت نهال و درخت نمی‌رود چون به خاطر کمبود آب پروژه با شکست مواجه می‌شود.

حسن‌شاهی عنوان کرد: امسال یک میلیارد و 300 میلیون تاکنون هزینه کردیم نهال تاغ با ارتفاع 60، 70 سانتی‌متر را رشد دهیم که 9 دوره آبیاری شده و دیگر خودش باید مستققر شود. اگر اقلیم همکاری کند پا می‌گیرد و رشد می‌کند، در غیر این صورت تأمین آب آن خیلی مشکلی است.

امسال 10 هزار نهال در رفسنجان کاشته می‌شود/سرانه فضای سبز رفسنجان 18.2 متر مربع

محمد مختاری شهردار رفسنجان با اشاره به اهمیت کاشت درخت اظهار کرد: قطع شاخه درخت مانند صدمه به بال فرشتگان است.

شهردار رفسنجان عنوان کرد: در رفسنجان با 11 حلقه چاه با دبی‌های متفات تأمین آب فضای شهری انجام می‌شود. سرانه فضای سبز رفسنجان ۱۸.۲ متر مربع است و در حدود ۳۱۰ هکتار فضای سبز داریم که خارج از فضاهایی که در اختیار ادارات و منازل است.

وی عنوان کرد: مهمترین قسمتی که در بحث فضای سبز مطرح است، بحث آب است که چاه‌های مذکور در حال حاضر حداکثر ۲۰ لیتر و حداقل ۵، ۶ لیتر بر ثانیه آبدهی دارند.

مختاری با بیان اینکه شهرستان‌های رفسنجان و انار در استان کرمان شهرستان رفسنجان و انار بدترین کیفیت آب را دارند، تصریح کرد: ما بدترین کیفیت آب از نظر ec، شوری  واملاح داریم و به همین دلیل کار اجرا، توسعه و نگهداری فضای سبز بسیار کار سختی است. بعضی جاها ecها ها خیلی در نگهداری مؤثر است برای همین حرکت به سمت گونه‌هایی که سازگار هستند در برنامه های شهرداری بوده است.

وی با اشاره به شبکه‌های آبرسانی عنوان کرد: ۱۰ سال پیش ما جزو ۲۰ شهر کشور که طرح مطالعات شبکه آب خام شهرداری تأیید شد، بودیم که این مطالعات انجام شده و بخشی از آن اجرا شده است.

مختاری ابراز کرد: در یکی، دوسال اخیر یک منبع دو هزار متر مکعبی ایجاد کردیم و خط لوله آن در حال اجراست که از سمت میدان امام حسین (ع) شروع شده و تا میدان قدس اجرا می‌شود.

شهردار رفسنجان در ادامه اظهار داشت: سال گذشته حدود ۱۲ هزار اصله درخت توسط شهرداری غرس شد و امسال هم ۱۰ هزار اصله درخت می‌آوریم و بین همشهریان توزیع می‌کنیم که مردم هر جا که نیاز است، غرس کنند.

حسین آخوندی رئیس حفاظت محیط‌زیست شهرستان رفسنجان بیان کرد: درخت کاج درختی است که اقبال عمومی نسبت به آن زیاد است اما درخت که بومی هم نیست، برای مناطق خشک مضر است و آب و  هوا را خشک‌تر می‌کند.

آخوندی در خصوص لوله‌گذاری گفت: در طول مسیر لوله‌گذاری حق‌آبه فضای سبز موجود مدنظر باشد.

اخبار مرتبط

۴ زندانی به همت گروه جهادی احرار در لامرد آزاد شدند

طرح «شهید سلیمانی» در همدان فعال شد

آبرسانی به روستای چاه قربان شهر بزمان به همت یک گروه جهادی

0 نظر

ارسال نظر

capcha