یادداشت|

حمایت از دختران بالای 40 سال مناطق روستایی، حاشیه‌نشین و عشایر

حمایت از دختران بالای 40 سال مناطق روستایی، حاشیه‌نشین و عشایر

سراج24-خدیجه زارعی؛ ازدواج و تشکیل خانواده یکی از نیازهای اساسی هر انسانی است، این نیاز مهم و حیاتی در مناطق کم برخوردار مثل روستاها، حاشیه­ شهرها، عشایر، برای گروهی از دختران به علل گوناگون اجتماعی و فرهنگی کاملاً دور از دسترس گردیده است. هر جامعه‌شناس و روانشناسی و مسئولی، امروزه از تجرد قطعی دختران صحبت به میان می‌آورد. با این حال هیچ نهادی برای حل سریع‌تر این مشکل اقدام مؤثری انجام نمی‌دهد و هر روز، این مسئله سخت‌تر و پیچیده‌تر می­گردد.

طبق آخرین سرشماری سال 1395 نزدیک به «یک‌میلیون و چهارصد و سی هزار» نفر دخترانی در رده سنی بین 30 تا 50 ساله داریم که هرگز ازدواج نکرده‌اند. از این میان «پانصد هزار» دختر بالای 40 سال هستند که سن بیولوژیک و فرصت مادری آن­ها با تهدید مواجه است و در آستانه یائسگی قرار دارند که تقریباً بالای «دویست و پنجاه هزار» نفر آن­ها دختران روستایی هستند که بدون مهارت و شغل خاصی مشکلات دوچندانی را تحمل می­‌کنند.

با توجه به مشاهدات انجام‌شده در یک خانواده روستایی، دو الی سه دختر و بعضاً چهار دختر، هم‌زمان به تجرد رسیده‌اند. قابل‌توجه است که 25 درصد ایران روستانشین هستند که تعداد دختران تجرد قطعی روستایی از کل کشور بالاتر است و طبق گفته­های خانم دکتر شهلا کاظمی‌پور، جمعیت شناس و دانشیار دانشگاه تهران در مصاحبه با خبرگزاری حوزه، آمار تجرد قطعی در روستاها به علت مهاجرت پسران به شهرها بالاست که اگر تجرد قطعی در شهرها 3 درصد باشد، در روستاها 5 درصد خواهد بود.

البته قابل ذکر است که از تاریخ ارائه آمارهای فوق، 4 سال می‌گذرد. طبیعی است که آمارهای دختران مجرد سن بالا افزایش‌یافته است. لذا بررسی و حل مسئله زنان در این رده­ سنی نیازمند فوریت و تلاش همه‌جانبه دستگاه‌های حاکمیتی است.

این نکته نیز شایان ذکر است که با توجه به محدودیت­های حاکم بر زیست‌بوم روستایی سن تجرد قطعی زیر 40 سال است، بنابراین تعداد دختران تجرد قطعی روستایی بالاتر از آمارهای موجود است. همچنان که مشکلات آنان به علت پایین بودن سطح سواد، عدم توانمندی، نبود تفریحات و سرگرمی‌های سالم، عدم پوشش بیمه‌ای والدین، نبود درآمد مکفی، فشارهای محیطی و عدم دسترسی به امکانات بهداشتی، مشکلات مضاعفی را تحمل می­کنند.

لذا دختران محیط­های روستایی و عشایری و مناطق حاشیه­ای نیازمند توجه و پوشش­های قانونی ویژه­ای هستند که در ادامه به بیان آن­ها می­پردازیم.

1-غربالگری سلامت روانی

چون این دست از دختران استقلال مالی و سرگرمی­های مناسب ندارند و شرایط را تحمیل‌شده می­دانند؛ امید به زندگی در میان آنان پایین است؛ بنابراین به‌مرور خشونت، ناامیدی، افسردگی، تسلیم شرایط شدن، افکار خودکشی، احساس بی‌ارزشی در میان آن­ها افزایش می­یابد. علاوه بر این، برخی از آنان توانایی روانی مناسب جهت پذیرش موقعیت جدید و محدودیت­های ناشی از آن را ندارند و ملاک­های ازدواج خود را نمی­توانند تعدیل کنند، لذا لازم است که مشاوره­های روانی رایگانی در سطوح مختلف برای آنان انجام گیرد.

ارتقا سلامت روانی قبل از ازدواج

بنا به مسائل گفته‌شده لازم است که کارگاه‌ها و درمانگری­های اصولی جهت حفظ شادابی، امید به زندگی، عزت‌نفس، اعتماد به نفس، خوش‌بینی و... به آنان ارائه گردد.

کارگاه­های قبل از ازدواج

ملاک­های ازدواج در این گروه بنا به تفاوت­های خانوادگی و محیطی متفاوت است. گروهی تسلیم شرایط شده و با ازدواج­های دور از استاندارد، اعم از ازدواج با فرد معتاد، پیرمرد و یا با اختلاف سنی‌های زیاد، شرایط را برای خود بغرنج­تر می‌کنند.

گروهی نیز به علت عدم پذیرش موقعیت و محدودیت­های خود، نمی­توانند ملاک­های اولیه خود را تعدیل نمایند، لذا از ازدواج با افراد هم‌کفو به علت برچسب مطلقه بودن یا فرزندار بودن، عدم شغل ثابت، میزان درآمد و... ممانعت می­کنند. شایان ذکر است که این نوع کارگاه­ها از بازه سنی 35 سالگی شروع گردد تا مثمر ثمر واقع شود.

مشاوره‌های بعد ازدواج

به هر حال باید پذیرفت که برخی از اینان ممکن است با افرادی ازدواج کنند که دارای فرزند طلاق و یا شرایط خاص دیگری هستند و با برچسب نامادری و عدم مهارت­های زندگی نتوانند آرامش را در خانه ایجاد نمایند، بنابراین برای این خانواده همراه با همسرانشان، مشاوره و کارگاه‌های آموزشی برگزار گردد.

2-غربالگری سلامت جسمی و جنسی

سلامت جسم با افزایش سن و فشارهای روانی کاهش می­یابد که به‌طور معمول بر سلامت عمومی بدن و سلامت جنسی و اندام‌های جنسی نیز تأثیرگذار است؛ بنابراین لازم است که اقدامات پیشگیرانه زیر انجام گیرد.

قبل ازدواج؛

سلامت جسمی آنان به علت در دسترس نبودن امکانات بهداشتی و پزشکی مورد تهدید است لذا لازم است که خدماتی بهداشتی و تغذیه­ای در حوزه پیشگیری از پیری زودرس، یائسگی زودرس، سرطان سینه و رحم، تنظیم قاعدگی، کیست رحم و تخمدان انجام گردد. جهت حفاظت و افزایش توان باروری آنان لازم­­­­­­­­­­­ است که ارتقا سلامت جسمی با کمک­های مشاوره­های تغذیه‌ای و دارویی و ورزشی افزایش یابد.

بعد ازدواج؛

حمایت­های پزشکی رایگانی جهت افزایش باروری، حفاظت از جنین و مادر، غربالگری، سونوگرافی و مشاوره­های تغذیه­ای انجام گردد. به واقع تمام خدمات پزشکی آنان در قبل و حین بارداری رایگان تعریف گردد؛ بنابراین لازم است که بسته­های حمایتی ویژه‌ای برای این افراد تعریف گردد که سلامت جسم و روان آن­ها را به شکل تقریباً رایگان پوشش دهد.

3- توانمندی و آموزش مهارت

مهارت­های متنوعی را به آنان جهت سرگرمی، احساس عزت‌نفس، درآمدزایی و فروش آموزش دهند. همچنان با در اختیار قرار دادن مواد اولیه به شکل سهل و آسان در جهت تولید و فروش محصول در زمینه‌هایی که استعداد دارند به آنان یاری رسانند.

4- تعریف پوشش بیمه تأمین اجتماعی در حدی که برای آنان مقدور و قابل انجام باشد. بخش قابل‌توجهی را دولت و اندکی را خود آن­ها واریز نمایند.

5- آمارگیری و ایجاد شبکه همسریابی منطقه­ای برای آنان با مردان مطلقه، بیوه و توأمان آموزش رایگان مهارت‌های ازدواج، همسرداری، تربیت فرزند، در هر وهله‌ای که مورد نیاز آنان باشد.

تجرد قطعی در همه­ جوامع توسعه‌یافته و در حال توسعه رخ می­دهد، در هر محیطی فشارهای ناشی از آن متفاوت است و در محیط­های روستایی و عشایری و مناطق حاشیه‌ای و شهرهای کوچک به علتی که در مباحث فوق ذکر شد، این فشار شدیدتر است.

علل جامعه‌شناختی این مشکلات در محیط­های کم برخوردار مختلف است، از جمله توزیع نامتعادل ثروت در جامعه، بی‌توجهی به منطق روستایی و حاشیه­ای در سیاست‌گذاری‌های کلان کشور، عدم توجه به نیازهای زیست‌بوم در نهاد تعلیم و تربیت روستایی، عدم مشارکت نخبگان محلی در سیاست‌گذاری‌های کلان، تصمیم یک‌جانبه و بخشنامه­ای پایتخت‌نشینان برای حاشیه‌نشین‌ها و نبود متولی کارآمد و پاسخگو در امور روستا، از جمله عواملی هستند که سبب زیست جنسی خطرناک در محیط­های کم برخوردار شده­اند. لذا حاکمیت در برابر این آسیب مسئول است و موظف به جبران آن است.

اخبار مرتبط

عشق اگر حقیقی و پایدار باشد چه باک از ازدواج؟

چگونه عشق به عامل اصلی افزایش سن ازدواج جوانان تبدیل می شود!

یادداشت کارگردان برجسته سینما برای شهادت دختران افغان

0 نظر

ارسال نظر

capcha