آیت‌الله خاتمی:

جنس محبت مردم به حاج‌قاسم از جنس محبت به حسین (ع) است

جنس محبت مردم به حاج‌قاسم از جنس محبت به حسین (ع) است

به گزارش سراج24، آیین گرامیداشت سالروز شهادت سردار سلیمانی و گرامیداشت یاد شهدای مقاومت، یادواره سرداران و شهدای شهرستان رفسنجان و شهدای حرم با حضور آیت‌الله خاتمی نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری در مصلای بزرگ امام خامنه‌ای رفسنجان برگزار شد.

آیت‌الله سیداحمد خاتمی نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری در این مراسم اظهار کرد: حقیقتا مدیون شهدا هستیم، امنیت و پیشرفت و اقتدار امروز ما با تلاش بی‌امان این شهیدان سامان گرفته است.

وی با اشاره به اینکه رفسنجان بیش از 900 شهید در دفاع مقدس دارد، عنوان کرد: به عنوان کسی که افتخار دارم در کل کشور سخنرانی داشته باشم، این ویژگی رفسنجان مایه مباهات است که از قبل از انقلاب رفسنجان شهر ولایت و شهر امام خمینی (ره) بود.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری افزود: دو عالم این شهر آیت‌الله هاشمیان و حجت‌الاسلام پورمحمدی در خط ولایت بودند، حجت‌الاسلام پورمحمدی از قبل از انقلاب و تا زمانی که رمق داشت هر گوینده و خطیبی که در کشور حرفی برای گفتن داشت را دعوت می‌کرد و روشنگری می‌کرد.

وی ادامه داد: رفسنجان پایگاه ولایت بوده و هست و ان‌شاءالله خواهد بود، این شهر اینچنینی باید مهد پرورش این شهیدان باشد.

آیت‌الله خاتمی ابراز کرد: این مناسبت هم تجلیل و تکریم از این شهیدان و هم تجلیل و تکریم از سردار دل‌هاست، این علاقه‌ای که از زمان شهادت سردار سلیمانی تا به امروز از این پس هم مردم از این بزرگ دارند، جنس این محبت از نوع جنس محبت به حسین (ع) و اهل‌بیت (ع) است، به دلیل اینکه این سردار را عاشق بیقرار اهل‌بیت می‌دیدند و خانه‌اش را به بیت‌الزهرا تبدیل کرده است.

وی خاطرنشان کرد: پای بنده را سردار سلیمانی در دهه محرم به کرمان باز کرد و افتخار می‌کرد به نوکری اهل بیت و بر باشکوه برگزارشدن عزای حسین فاطمیه تأکید داشت و در بیت‌الزهرا هم 5 شب برای حضرت زهرا عزاداری داشت.

نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری افزود: امروز هم با ارتحال جانگداز عالم ربانی، فقیه، حکیم و مجاهد آیت‌الله مصباح یزدی بر داغ‌هایمان افزوده شد ، گل معطری که کانون غیرت دین بود، پیام مقام معظم رهبری برای تبیین جایگاه این شخصیت سطر به سطر نیاز به تفسیر دارد.

وی با بیان اینکه اشکی که بر مظلومیت حضرت زهرا (س) ریخته می‌شود عجین است با ابراز علاقه به این دو شهید عاشق بیقرار اهل‌بیت، ادامه داد: از وقتی ایشان به دیدار خدا رفت تا الان که حدود یک سال است، مقام معظم رهبری بیش از 60 جمله در رابطه شهید سلیمانی فرمودند و این کلمات را می‌دیدم در یک تقسیم بندی حدود 9 توصیف آقا در رابطه با انقلابی‌بودن ایشان است.

 خاتمی اضافه کرد: حدود 10 جمله از رهبری در خصوص اخلاص حاج‌قاسم است و در تفسیر اخلاص ایشان تعبیر آقا این است که اخلاص بزرگی در این مرد وجود داشت و او مرد بزرگی بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: حاج‌قاسم برای خودش کار نمی‌کرد، اصلا دنیا در نظرش حقیر و بی‌ارزش بود او تربیت‌شده مکتب امام علی (ع) است، آن مقداری که مولا علی (ع) جلوه‌ها، ریاست و مال دنیا را تحقیر کرده هیچکس دیگر نتوانسته این چنین بپردازد.

خاتمی عنوان کرد: این مکتب، سلیمانی پرور است، چهل سال لباس رزم پوشید، از مدال‌هایی که بعد از جنگ به فرماندهان دادند مدال ذوالفقار بود و زمانی که به ایشان تبریک گفتم، «گفت اینها دنیاست دعا کنید آن مدال اخروی را بگیرم».

وی ابراز کرد: حاج‌قاسم مردمی بود و سرکشی به خانواه شهدا و تکریم بچه‌های شهیدان را همواره در دستور کار داشت و در میدان فرماندهی مصداق اشداء علی‌الکفار و رحماءبینهم بود و نامش لرزه بر اندام دشمن می‌انداخت.

نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان اظهار داشت: حاج‌قاسم گریه‌اش برای شهادت تصنعی نبود.او از مکتب علی که دنبال شهادت بود، درس گرفته بود.

وی با اشاره به اینکه سردار سلیمانی خودنمایی در کارش نبود، افزود: این خصوصیت ناشی از اخلاص ایشان بود، سردار سلیمانی تمام نقشه‌های آمریکا را در منطقه خنثی می‌کرد اما حرف نمی‌زد، جلوه دیگر اخلاص شهید سلیمانی این بود که مراقب حدود شرعی بود.

خاتمی با اشاره به اینکه فرهنگ شهادت فرهنگ زندگی با فهم حلال و حرام است، اضافه کرد: بعضی در زندگی‌شان بر این نکته دقت ندارند، حلال و حرام در زندگی‌شان با هم است.

وی تصریح کرد: شهید حاج‌قاسم سلیمانی از جلوه‌های اخلاصش این بود که متعبد به دین بود و خطوط قرمز دین را رعایت می‌کرد و ابزار شجاعت و تدبیر را برای خدا خرج می‌کرد او فقط در عرصه نظامی نبود، در عرصه سیاست خارجی هم بسیار مدبرانه عمل می‌کرد و مانند یک دیپلمات ورزیده در صحنه می‌آمد.

 

سردار سلیمانی قهرمان امت اسلامی بود

حجت‌الاسلام اصغر عسکری امام جمعه رفسنجان هم در این مراسم با تسلیت ایام فاطمیه (س) و گرامیداشت هفته بصیرت، عنوان کرد: یوم‌الله 9 دی روز رستاخیز ملت ایران و انتفاضه قهرمانانه ملت ایران علیه فتنه  و فتنه‌گران و 19 دی سرآغاز خیزش انقلاب اسلامی در ایران است.

وی بیان کرد: سردار سلیمانی قهرمان امت اسلامی و ملت ایران مرد میدان مبارزه با ظالمان، طاغوت‌ها و ستمگران و شخصیت بزرگ جهان اسلام است که آمریکا را هم در زمان حیاتش هم با شهادتش شکست داد.

امام جمعه رفسنجان تصریح کرد: ارتحال فیلسوف و اندیشمند حوزه علمیه قم آیت‌الله مصباح یزدی که یک عمر با جهاد و اجتهاد با تعلیم و تربیت و آموزش‌دیدن و آموزش‌دادن از سنگرهای انقلاب اسلامی، تشیع و دین مبین اسلام حراست کرد و با سربلندی به دیار معبود شتافتند را تسلیت می‌گویم.

وی با بیان اینکه شهدا هم شاهد هستند و هم مشهود، ادامه داد: این جلسه هم به مناسبت اولین سالگرد سردار سلیمانی و هم یادواره شهدای شهرستان برگزار می‌شود،  رفسنجان در استان کرمان بعد از شهر کرمان بیشترین نیرو در دوران دفاع مقدس در جبهه‌ها داشت و همیشه حدود سه گردان رزمی آماده د میدان نبرد داشت و تعداد نیروهای گردان‌های این شهرستان از گردان‌های معمولی بیشتر بودند.

عسکری خاطرنشان کرد: بیشترین فرمانده شهید در دفاع مقدس از رفسنجان بود و با مدیریت امام جمعه فقید رفسنجان مرحوم هاشمیان بیشترین کمک را مردم رفسنجان به جبهه‌ها داشتند و کمک‌های این منطقه به جبهه‌ها زبان‌زد بود و مردم با اعتماد و حضور خود این خدمات را انجام می‌دادند.

وی ابراز کرد: رفسنجان اولین شهدای پیشگام قبل از پیروزی انقلاب را دارد و روحانیون مبارزی همچون حجت‌الاسلام پورمحمدی این شهرستان را به محل سخنرانی علمای بزرگی از جمله مقام معظم رهبری و دیگر سخنرانان کشوری تبدیل کرده بودند و رفسنجان دارای پیشینه انقلابی در کشور است.

اخبار مرتبط

پرستار کرمانشاهی با ابتلا به کرونا درگذشت

طرفدار سند 2030 نمی‌تواند طرفدار امام حسین(ع) باشد

همایش بررسی ابعاد فرهنگی و اجتماعی کرونا در دانشگاه امام حسین برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha