بررسی تشییع تاریخی حاج قاسم در «آیت حق»

 بررسی تشییع تاریخی حاج قاسم در «آیت حق»

به گزارش سراج24، مراسم رونمایی از دو کتاب «آیت حق» با موضوع تحلیل و بررسی تشییع تاریخی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و «نوسازی آموزش عالی از دیدگاه مقام معظم رهبری»در محل سالن جلسات مرکز صدرا با حضور جمعی از اساتید و مؤلفان برگزار شد.

حاج قاسم چه کسی بود که شهادتش چنین واقعه عظیمی را در ایران رقم زد؟

در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا با اشاره به کتاب «آیت حق» که در آن تشییع عظیم و تاریخی پیکر مطهر شهید قاسم سلیمانی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است، گفت: تشییع پیکر مطهر شهید سلیمانی، یکی از وقایع بی‌نظیر در تاریخ معاصر ایران به شمار می‌رود. اگر بگویم کل ایران برای این سردار گریست، سخن اغراق‌آمیزی نگفته‌ام. تاریخ به یاد ندارد که برای تشییع سرداری، میلیون‌ها نفر با طرز فکر‌های مختلف و بعضاً متعارض، سوگوارانه حضور یابند.

وی با بیان اینکه امروز یک سال از شهادت حاج قاسم گذشته، اما هنوز قلب‌ها آرام نگرفته و چشم‌ها نمناک است، افزود: مهم‌ترین سوال این است که حاج قاسم چه کسی بود که شهادتش چنین واقعه عظیمی را در ایران رقم زد؟ این پاسدار سبزپوش چه کرده بود که اینگونه قلب‌ها را مجذوب کرد؟

حجت‌الاسلام غلامی با اشاره به زوایای دیگر تشییع پیکر شهید قاسم سلیمانی، خاطر نشان کرد: طرف دیگر این تشییع با شکوه و ماندگار، مردم شریف ایران و افکار و گره‌های قلبی آنها است که بعد از ۴۱ سال از پیروزی انقلاب اسلامی از فرزند امام خمینی (ره) و فرزند انقلاب اسلامی اینگونه تجلیل کردند. مردم در شرایطی پیکر مطهر حاج قاسم را این چنین بزرگ و فراموش ناشدنی تشییع کردند که در معرض شدیدترین هجمه‌های تبلیغاتی علیه انقلاب اسلامی بودند.

وی با بیان اینکه دستگاه دروغ‌پردازی دشمنان ایران تاکنون از هیچ اقدامی برای وارونه سازی چهره انقلاب به منظور فاصله انداختن میان مردم و انقلاب اسلامی دریغ نکرده‌اند، گفت: هنوز بسیاری از ابعاد و اضلاع واقعه تشییع پیکر مطهر شهید سلیمانی از جهات جامعه شناختی و سیاسی مورد تحلیل و بررسی همه جانبه و عمیق قرار نگرفته است. تحقیقات جامعه شناختی و سیاسی در این حوزه می‌تواند علاوه بر رمز گشایی از شاکله و نظام ارزشی جامعه ایران، راه‌های تازه‌ای را برای تداوم انقلاب اسلامی در چهل سال آینده معرفی کند.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا ضمن تقدیر از اساتیدی همچون زاهد و جهانبین که زمینه نکاش کتاب «آیت حق» را فراهم کردند، از اساتید حوزه و دانشگاه خواست تا موضوع زوایای شخصیتی سردار سلیمانی و دلیل حضور پرشور مردم در مراسم تشییع این سردار مقاومت و مرد میدان را دست مایه نظریه پردازی‌های خود درباره ایران معاصر و انقلاب اسلامی و همچنین جبهه مقاومت در منطقه قرار دهند و اجازه ندهند، این واقعه در ادبیات علمی علوم انسانی و اجتماعی به حاشیه برود.

وی در ادامه درباره کتاب «نوسازی آموزش عالی از دیدگاه مقام معظم رهبری» نیز خاطر نشان کرد: طی سه دهه اخیر تحول بنیادین در نظام آموزش عالی همواره جزو دغدغه‌های رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی بوده است. ایشان بیاناتِ مهم، مبتکرانه و تحول آفرینی در بابِ ضرورت وچگونگی ایجاد تغییرات اساسی در نظام آموزش عالی ایران دارند که بی‌شک این بیانات به مثابه یک نقشه راه، در پیشرفت‌های علمی کشور نقش آفرین بوده است.

حجت‌الاسلام غلامی با بیان اینکه مقام معظم رهبری مبدع جنبش نرم‌افزاری در ایران هستند و این جنبش طی سال‌های گذشته به قوه محرکه پیشرفت کشور در عرصه‌های مختلف تبدیل شده است، گفت: به نظر می‌رسید جای یک کتاب که مجموعه بیاناتِ رهبر انقلاب در این عرصه را به نحو روش‌مند احصاء و ساختارمند کرده است، خالی بود و آقایان دین‌پرست و سیاه‌پوش در کنار اشرافی که بر اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب داشتند، و از روند حرکت علمی کشور به خوبی اگاهی داشتند، همت کرده و این کتاب را تدوین کردند.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا تصریح کرد: به نظر من این کتاب باید لااقل یک بار توسط همه مدیرانِ نظام آموزش عالی و همچنین اساتید و پژوهش گران کشور مطالعه شود تا بتوان ضمن درک دقیق‌تر نظرات رهبر عزیز انقلاب، به کمکِ آن به شرایط مطلوب تری در عرصه علم به ویژه تحول در نظام آموزش عالی دست یافت.

بدرقه تاریخی حاج قاسم  جای تامل بیشتر دارد

در ادامه نشست فرزاد جهان بین، معاون فرهنگی و دانشجویی سازمان دانشگاه آزاد کشور با بیان اینکه جامعه علوم انسانی اسلامی نمی‌تواند نسبت به مسائل جامعه بی‌تفاوت باشد، گزینشی دیدن این مسائل را یکی از عیوب جامعه علمی خواند و گفت: یکی از مسائل مهم تشییع سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، بدرقه تاریخی ایشان بعد از گذشت 40 سال از عمر نظام جمهوری اسلامی ایران است که باعث تحلیل‌های مختلفی در رسانه‌های دنیا شد. در همین راستا مرکز صدرا و انجمن علوم سیاسی ایران به عنوان پیشتازان در این عرصه حدود دو ماه بعد از مراسم تشییع، نشستی را برگزار و این مراسم تاریخی را از ابعاد مختلف توسط اساتید حوزه و دانشگاه بررسی کردند که نتایج آن در کتاب «آیت حق» منتشر شده است.

وی رونمایی از کتاب نوسازی آموزش عالی از دیدگاه مقام معظم رهبری را گامی به جلو در عرصه آموزش عالی توصیف کرد و افزود: در وصیت‌نامه سردار دلها حاج قاسم سلیمانی نیز بررسی اندیشه مقام معظم رهبری در عرصه‌های مختلف توصیه شده که می‌شود این کتاب را گامی در این عرصه نیز دانست.

 چشم‌اندازی برای نوسازی آموزش عالی کشور

در ادامه نشست، فائز دین پرست، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و یکی از مؤلفان کتاب آیت حق گفت: همزمانی رونمایی کتاب آموزش عالی از دیدگاه مقام معظم رهبری با کتاب آیت حق بهانه‌ای برای ایجاد پیوند بین حادثه تشییع پیکر سردار سلیمانی و تحول در نوسازی آموزش عالی و علوم انسانی کشور تلقی‌ می‌شود.

وی با بیان اینکه ماهیت علم حل مسائل موجود در کشوراست، تشییع شهید سلیمانی را به عنوان یک پدیده فوق‌العاده یادآور شد و افزود: علم باید مسائل اطراف و پیرامون خودش را حل کند و چرایی‌هایش را پاسخ بدهد. اگر علم نتواند به مسائل پیرامون خودش پاسخ دهد و آنها را تحلیل کند، تبدیل به یک کالای زینتی و تجملاتی تبدیل خواهد شد که فقط در قفسه کتابخانه‌ها قرار خواهد داشت ولی هیچ فایده‌ای ندارد.

دین‌پرست تصریح کرد: سردار سلیمانی همچنان که در حیات خود یکی از ستون‌های امنیت‌ساز برای ایران اسلامی و حتی منطقه غرب آسیا بودند، به نظر می‌رسد که شهادت و حتی پیامدهای شهادت ایشان نیز شاید کمتر از حیات این سردار مقاومت مؤثر نبود.

وی درباره کتاب نوسازی آموزش عالی از دیدگاه مقام معظم رهبری گفت: نهاد آموزش عالی در جامعه ما بیش از 70 یا 80 سال سابقه دارد و در دهه دوم قرن حاضر شاهد تاسیس دانشگاه در ایران بودیم. اما در شرایطی دانشگاه در کشور ما تاسیس شد که از قافله علم کاملا عقب مانده بودیم و کارکردی که در نهاد دانشگاه از آن متصور بود، در واقع یک کارکرد انتقال دانش بود. یعنی عموما معطوف به ترجمه و انتقال دانش که در نوع خود قابل قدردانی است.

دین‌پرست با بیان اینکه دانشگاه باید بتواند در فرآیند تولید علم مشارکت کند، اظهار داشت: امروزه دانشگاه‌های ما این توانمندی را دارد که در فرایند تولید علم مشارکت کند و با همکاران خودش در سراسر جهان به گفتگوی علمی بپردازد و دانش موجود را مورد انتقاد قرار داده و در فرایند تولید علم هم افزایی کند.

وی با اشاره به اینکه ما نیاز داریم نگاه سنتی و پیشین خود را در این حوزه تغییر دهیم، گفت: آنچه در این کتاب منتشر شده است نگاه استراتژیست جامع‌نگر است که به تبع مطالعات وسیع و ارتباط عمیق با ذینفعان آموزش عالی، اعم از استادان، مدیران، دانشجویان در طول سالهای مختلف و مبانی قوی‌ای که خود این اندیشمند که در حال حاضر در موقعیت رهبری جامعه ایران قرار دارند، اینها را بتواند باهم تلفیق کند و در یک نگاه کلان بتواند چشم اندازی برای نوسازی و تحول آموزش عالی کشور به منظور پاسخگویی به نیازهای این جامعه ارائه کند.

 دین پرست ادامه داد: با توجه به دسته بندی محتوایی و تلاش‌های علمی به کمک آقای سیاه پوش دیگر مؤلف این کتاب، سعی شده از حالت گردآوری خالی از صحبتهای مقام معظم رهبری خارج و تبدیل به یک راهنما برای سیاست گذاران و مدیران آموزش عالی شود. این کتاب در ۴ بخش و ۱۹ فصل تدوین شده که امید است راهگشایی برای آموزش عالی مورد استفاده قرار گیرد.

در پایان نیلی، مدیر مجمع ناشران انقلاب اسلامی ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، گفت: نیلی امروزه بیش از اینکه بخواهیم محبوبیت‌های حاج قاسم را بررسی و تبیین کنیم نیاز به واکاوی افکار ایشان داریم؛ پدیده تشییع حاج قاسم یک بیعتی بود با آرمان حاج قاسم. ایشان یک قهرمان عدالت خواه بود.

وی با اشاره به لزوم بررسی مجاهدت‌های شهید سلیمانی و الگوگیری از آن شهید بزرگوار، خاطر نشان کرد: این کتاب و امثال آن جرقه‌ای در حرکت علمی کور ایجاد می‌کند.

دو کتاب «آیت حق» تحلیل و بررسی تشییع تاریخی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در قالب قطع رقعی و تعداد صفحات ۷۴ صفحه و کتاب «نوسازی آموزش عالی از دیدگاه مقام معظم رهبری» در قالب قطع وزیری و تعداد صفحات ۴۵۶ صفحه رونمایی شد.

اخبار مرتبط

قدس سرفصل تمام‌نشدنی زندگی حاج قاسم بود

شوخی «حاج قاسم» با فرماندهی که یک ساعت بعد شهید شد

مردی معمولی که کابوس داعش شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha