مرکز مقابله با شایعات سایبری؛

تکذیب ادعای در اولویت‌نبودن واکسن‌های فایزر و مدرنا در لیست خرید ایران

تکذیب ادعای در اولویت‌نبودن واکسن‌های فایزر و مدرنا در لیست خرید ایران

گزارش سراج24، اخیرا ادعایی به نقل از مصطفی قانعی، دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، مبنی بر اینکه در لیست خرید ایران واکسن‌های فایزر و مدرنا در اولویت قرار ندارند، توسط شبکه‌های معاند و ضدانقلاب منتشر شده است.

با بررسی‌های انجام شده در مرکز مقابله با شایعات سایبری مشخص شد، ادعای مذکور صحت نداشته و بنا بر گفته قانعی، واکسن کرونای تولیدشده در شرکت فایزر در اولویت‌های ایران قراردارد ولی تنها گزینه خرید نیست؛ بلکه واکسن‌های دیگری نیز هستند که با شرایط کشور مطابقت دارند.

همچنین مشخص شد، تهیه واکسن فایزر در ایران دارای دو نکته است؛ یک نکته درباره قیمت واکسن و یک نکته نیز در خصوص زنجیره انتقال سرد منفی ۷۰ درجه است که در یک کشور باید برای انتقال این واکسن به همه نقاط کشور فراهم باشد.

بر اساس اظهارات قانعی، وقتی ایران امکان تهیه واکسنی با قیمت مناسب‌تر را دارد که زنجیره سرد آن متناسب با زیرساخت کشور بوده و تولید یک شرکت معتبر هم هست، دلیلی ندارد واکسنی تهیه شود که زیرساخت انتقال آن در کشور به طور کامل وجود ندارد.

بنابراین بحث این نیست که ایران واکسن کرونا فایزر را نمی‌خواهد بلکه باید واکسنی تهیه شود که زنجیره انتقال سرد آن نیز برای کشور فراهم و قیمت آن نیز مناسب باشد.

استفاده از واکسن کرونای اروپایی یکی از گزینه‌های ایران

در بررسی‌های انجام شده مرکز مقابله با شایعات سایبری مشخص شد، در حال حاضر اروپا نیز واکسن دارد و شرکت آسترازنیکا اعلام کرده که واکسن خود را در حد ۳میلیارد دوز تولید خواهد کرد. این واکسن زنجیره سرد نمی‌خواهد و تولید آن معتبر نیز است.

همچنین مشخص شد، واکسنی که شرکت آسترازنیکا تولید آنرا نهایی کرده در مقایسه با واکسن تولیدی شرکت فایزر هم در زمینه قیمت و میزان تولید و هم زنجیره انتقال مشکلی ندارد؛ بنابراین در تهیه واکسن کرونا فقط یک گزینه وجود ندارد.

اخبار مرتبط

پویش رادیو سلامت برای «واکسن ایرانی»

فاز سوم بالینی واکسن پاستور در هرمزگان انجام می شود

تولید واکسن کرونا به‌همت دانشمندان ایرانی مایه سربلندی کشور است

0 نظر

ارسال نظر

capcha