چراغ مسجدی که خاموشی ندارد

چراغ مسجدی که خاموشی ندارد

به گزارش سراج24، حدود یک سال گذشته بود که ویروس کرونا، گریبان مردم جهان را گرفت. بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی، مذهبی و غیره را نیز تحت‌الشعاع قرار داد. مسجدی‌ها که پیش از کرونا در سه وعده نمازهای یومیه، صفوف نماز جماعت را در کنار یکدیگر تشکیل می‌دادند شاید خیال هم نمی‌کردند که روزی نماز جماعت به دلیل شیوع ویروسی منحوس، تعطیل شود و مساجد بسته شوند. روزهای ابتدایی ایجاد محدودیت‌ها برای بسیاری از بچه مذهبی‌ها خیلی نگران‌کننده بود. از اینکه دیگر نمی‌نوانستند همانند قبل در مساجد و هیئت‌های مذهبی کنار یکدیگر باشند، برایشان سخت و طاقت‌فرسا بود اما وقتی رهبر انقلاب فرمودند باید رزمایش مواسات و همدلی تشکیل شود، گویا خوشحال‌کننده‌ترین مطلب به گوش مسجدی‌ها و هیئتی‌ها رسیده بود.  همان‌هایی که از سنین مختلف در مسجد نماز عشق می‌خواندند، بعد از شیوع ویروس کرونا و برای مقابله با این ویروس و کاستن آلام بیماران و رنج‌دیدگان پای کار آمدند.

بچه‌های مسجد و خانواده‌های خیرخواه نذر عشق کردند و هر کدام به طریقی دل در گرو رضایت الهی بستند و از کار جهادی غافل نشدند که این روند منتج به حرکتی زیبا و بزرگی شد که امروز از آن به عنوان کمک‌های مومنانه یا جهادی نام می‌برند.

مسجد امام سجاد در منطقه 8 تهران خیابان مدائن جنوبی یکی از همان مساجدی است که نیروهای جهادی آن از تمامی سنین پای کار آمده اند و خالصانه و عاشقانه به خدمت‌رسانی برای مردم می‌پردازند و بی‌شک این ایام در اذهان عمومی از یاد نمی‌رود.  

حجت‌الاسلام رضا جزینی امام سجاد (ع) در گفت‌و گو با تسنیم درباره فعالیت‌های این مسجد در ایام مقابله با ویروس کرونا گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا این لحظه اقدامات بسیار مهمی  در محله با محوریت مسجد امام سجاد در منطقه 8 تهران انجام گرفته و نشان داده‌ایم با وجود اینکه تجمع چشمگیری مانند قبل از شیوع ویروس کرونا نداریم اما مسجد و فعالیت‌های جهادی تعطیل نشده‌اند و درب مسجد برای کارهای خیر و امداد‌رسانی به روی نیازمندان باز است.

گروه‌های جهادی , جهادگر , مسجد , کرونا ,

وی افزود: نیروهای بسیجی و مسجدی توانستند در این ایام و از ابتدای شیوع ویروس کرونا در بیمارستان‌ها حضور مستمری داشته باشند و به یاری پرستاران و پرسنل زحمتکش بیمارستان‌ها که در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند، بشتابند.

جزینی تصریح کرد: راه‌اندازی کارگاه تولید ماسک و شیلد و اقلام بهداشتی از دیگر فعالیت‌های بچه‌های مسجد و نیروهای جهادی محله بود که خوشبختانه محصولات تهیه شده با قیمت‌های مناسب و بدون واسطه به دست مصرف‌کنندگان رسید و این روند همچنان ادامه دارد.

وی تهیه اقلام خوراکی همانند آبمیوه‌های طبیعی را یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته در ایام مقابله با ویروس کرونا دانست و تأکید کرد: تمامی میوه‌های تهیه شده به صورت بهداشتی و از سوی نیروهای بسیجی و مسجدی شست‌و شو و آبگیری شد و بعد از فرآیند تولید به بیمارستان‌ها و منازل بیماران کرونایی تقدیم شد تا از آلام این بیماران و همچنین کادر کوشای درمان کاسته شود.

جزینی همچنین به اقلام مورد نیاز و ضروری خانواده‌ها اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با مساعدت خیران و همچنین نیروهای جهادی بسته‌های کمک‌های مؤمنانه از ابتدای شیوع ویروس کرونا و با توجه به آسیب‌های اقتصادی به اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه تهیه و در اختیار این خانواده‌ها قرار گرفت که لبخند رضایت این افراد و دعای خیر آنها همیشه بدرقه راه ما خواهد بود و توانسته‌ایم این روند کمک‌رسانی را ادامه دهیم.

گروه‌های جهادی , جهادگر , مسجد , کرونا ,

وی افزود: کمک‌های مؤمنانه پیش از بیانات رهبر معظم انقلاب در این خصوص آغاز شده بود اما با تأکیدات ایشان این برنامه نیز با جدیت و سرعت بیشتری دنبال شد و نیروهای جهادی عاشقانه در این راه گام نهادند. توزیع بسته‌های کمک‌های مؤمنانه همچنان ادامه دارد. این بسته‌ها شامل؛ برنج، روغن، حبوبات، ، ماکارانی، گوشت، مرغ است که به خانواده‌های کم‌بضاعت تحت پوشش مسجد و همچنین خانواده‌ها و افراد مشمول حمایت در دیگر مناطق تهران اعطا می‌شود.

وی با بیان اینکه مسجد امام سجاد (ع) در ایام شیوع کرونا در کارهای جهادی بیش از شیوع ویروس کرونا فعال بوده و تعطیلی در روند خدمات‌رسانی مسجدی‌ها ایجاد نشده است، گفت: در این ایام که حدود یک‌سال شده، مسجد هرگزی تعطیل نبوده و تمامی دست‌اندرکاران، وقت و انرژی خود را وقف خدمات عام‌المنفعه به افراد نیازمند به کمک و امداد‌رسانی کرده‌اند.

گروه‌های جهادی , جهادگر , مسجد , کرونا ,

جزینی اضافه کرد: در حال حاصر نیز مسجد با کمک طرح شهید سلیمانی که به صورت مشترک با وزارت بهداشت و درمان پزشکی انجام می‌گیرد، به غربالگری خانه به خانه می‌پردازد که توانسته‌ایم رتبه نخست را در منطقه کسب کنیم و این روند با جدیت برای خدمت‌رسانی به مردم ادامه دارد.

وی تصریح کرد: در طرح غربالگری، خانواده‌ها و افراد کم‌بضاعت هم شناسایی می‌شوند تا در صورت نیاز به حمایت، روند حمایتی نیز از این افراد صورت پذیرد و خوشبختانه رضایت حداکثری را از نیروهای جهادی شاهدیم. در طرح غربالگری بیش از 40 نفر از خواهران و برادران آموزش دیده  حضور دارند که با این برنامه شناسایی افراد مشکوک به بیماری نیز تسریع یافته است.

جزینی همچنین به تهیه چند دستگاه اکسیژن در این ایام اشاره کرد و افزود: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون چند دستگاه اکسیژن با هزینه‌های جمع‌آوری شده از مردم خیر محله تهیه شده و در اختیار مراکز درمانی قرار گرفته است که تمامی این برنامه ها و کارهای جهادی همچنان ادامه دارد.

اخبار مرتبط

سازمان فرهنگ و ارتباطات حمله به مسجدالاقصی را محکوم کرد

۱۵ هزار پرس غذای گرم در امامزاده‌های تهران توزیع شد

جشنواره قرآنی «غنچه‌های آسمان» تمدید شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha