«ترویج فرهنگ ایثار و شهادت» نیازمند شیوه‌های جدید

«ترویج فرهنگ ایثار و شهادت» نیازمند شیوه‌های جدید

به گزارش سراج24، فرهنگ ایثار و شهادت در اخلاق و رفتار فردی و اجتماعی تأثیرگذار بوده و نیاز جامعه امروز به‌ویژه نسل جوان و نوجوان است.

با توجه به توطئه‌ها و دسیسه‌چینی دشمنان برای از بین بردن هویت دینی و مذهبی ملت ایران، باید برنامه‌ریزی‌های دقیق و مدونی در راستای ترویج و آموزه‌ها و معارف دینی و فرهنگی اثرگذار به نام ایثار و شهادت در دستور کار متولیان امر قرار گیرد.

استفاده از شیوه‌های نوین و جذاب، بهره‌گیری صحیح از فضای مجازی و استفاده از ظرفیت‌های هنری موجود در کشور راهکارهایی مناسب برای تبیین فرهنگ ایثار و شهادت و دفاع مقدس است که باید بیش‌ازپیش مورد توجه قرار گیرد.

ارزش‌های دفاع مقدس؛ نقشه راه مردم و مسؤولان

حبیب‌الله خجسته‌پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان در این زمینه اظهار کرد: ارزش‌های دفاع مقدس نقشه راه مردم و مسؤولان برای مقابله با کینه‌توزی‌های دشمنان در جنگ اقتصادی باشد.

وی افزود: عملکرد ستادهای استانی و شهرستانی بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس براساس آمارهای ارائه شده مطلوب است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان بیان کرد: گزارش‌های خوبی در این جلسه از سوی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان ارائه شد و از نظر کمی و کیفی اقدامات انجام شده در حوزه نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان در ماه‌های گذشته مثبت ارزیابی می‌شود.

خجسته‌پور افزود: با برگزاری برنامه‌های مختلف باید ابعاد و جلوه‌های مختلفی از دفاع مقدس شناسایی و به آحاد مردم معرفی و اطلاع‌رسانی شود.

لزوم ایستادگی برابر کینه‌توزی‌ها

خجسته‌پور گفت: هدف از الگوسازی شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس در این مقطع زمانی، ایستادگی در برابر کینه‌توزی‌های دشمنان در جنگ اقتصادی است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان بابیان اینکه جنگ فیزیکی و رو در رو با دشمنان به پایان رسیده است افزود: باید با الگوبرداری از رشادت‌های رزمندگان هشت سال دفاع مقدس، در شیوه‌های نوین جنگ دشمنان با ایران اسلامی مانند جنگ اقتصادی همه‌جانبه از اعتبار و حیثیت مهین عزیزمان دفاع کنیم.

خجسته‌پور بیان کرد: باید به‌صورت مستمر رشادت‌ها و دلاورمردی های رزمندگان هشت سال دفاع مقدس برای اقشار مردم اطلاع‌رسانی شود تا فرهنگ ایثارگری در جامعه به معنای واقعی نهادینه شود.

وی افزود: عملکرد دستگاه‌های اجرایی در ارتباط با حفظ ارزش‌های دفاع مقدس مستندسازی شود و هدف از این کار نشان دادن جلوه‌ای از رشادت‌های رزمندگان دفاع مقدس در دهه‌های آینده است.

تولید محتوا در فضای مجازی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان بیان کرد: تولید محتوا ویژه رشادت‌های ایثارگران و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس در قالب و موضوع‌های مختلف در فضای مجازی استان سمنان افزایش یابد.

خجسته‌پور اظهار کرد: از ظرفیت فضای مجازی برای تولید محتوا دفاع مقدس و بازنشر در پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی استفاده شود و باید از روش‌های نوین برای زنده نگه‌داشتن نام و یاد شهدای عزیزمان نهایت بهره را ببریم.

وی افزود: هنرمندان، تولیدات در ارتباط با ارزش‌های دفاع مقدس را افزایش دهند و باید همواره نام و یاد شهدا،‌ جانبازان و آزادگان به‌عنوان هنرمندان واقعی ایران اسلامی را زنده نگهداریم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: لازم است ویژه ‌برنامه‌های برگزاری کنگره ارزشی تجلیل از ۱۷ هزار بانوی شهیدِ، جانباز و آزاده هشت سال دفاع مقدس با توجه به رعایت دستورالعمل‌های از هم‌اکنون در استان سمنان در دستور کار قرار گیرد.

خجسته‌پور افزود: نام و یاد بانوان شهیدِ، آزاده و جانباز هشت سال دفاع مقدس را همواره باید زنده نگه داشت و براساس رویه‌های کارشناسی نام‌گذاری بخشی از اماکن به نام شهدای زن در دستور کار قرار گیرد.

وی عنوان کرد: دیدار با خانواده‌های جانبازان و شهدا به‌طور جد در دستور کار مسؤولان باشد و باید جایگاه برجسته زنان شهیدِ و ایثارگر برای دختران و زنان جامعه اطلاع‌رسانی شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان اظهار کرد: در روزهای آینده استان سمنان میزبان تعدادی از شهدای گمنام هشت سال دفاع مقدس است.

خجسته‌پور افزود: برنامه‌ریزی‌های اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نشان می‌دهد که میزبانی از شهدای گمنام با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و رعایت زمان برگزاری مراسم، فاصله‌گذاری اجتماعی و تعداد محدود افراد خواهان استقبال از این شهدای گران‌قدر است.

اجرای بیش از ۲۰۰۰ برنامه دفاع مقدسی

سرهنگ محمدحسن سلامی، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان هم گفت: افزون بر دو هزار و ۱۰۰ عنوان برنامه در سال جاری با محتوای دفاع مقدس از سوی دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه‌ها، نیروهای مسلح و ارگان‌ها در استان سمنان در حال انجام است.

وی افزود: ۴۰ عنوان پایان‌نامه از سوی دانشجویان دانشگاه‌های استان سمنان در سال جاری با موضوع دفاع مقدس تدوین می‌شود، که بیان دیدگاه‌های متخصصان حوزه دانشگاه‌ها در ارتباط با جان‌فشانی‌های ایثارگران و شهدای گران‌قدر بسیار ارزشمند است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان بیان کرد: ساخت ۲۵ فیلم کوتاه و ۲۵ طرح دیوارنگاره در مناطق شهری استان سمنان با همکاری شهرداری‌های استان سمنان در دست اجرا است.

سلامی اظهار کرد: استان سمنان در ماه دی در طول هشت سال دفاع مقدس ۲۰۱ شهید تقدیم میهن اسلامی و عزیزمان کرده است.

وی گفت: در ماه‌های گذشته ۹۲ عنوان گزارش عملکرد از سوی دستگاه‌های اجرایی و ستادی استان سمنان با مضمون دفاع مقدس به دبیرخانه ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس استان سمنان ارسال شد.

شهرداری‌ها دست به کار شوند

راضیه شهاب، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری سمنان نیز اظهار کرد: شهرداری‌های استان سمنان در ماه‌های گذشته براساس تفاهم‌نامه معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان و اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان علاوه بر مشارکت در ساخت فیلم‌نامه‌های دفاع مقدس، نسبت به اجرای دیوارنگاره‌ها با مضامین دفاع مقدس در مناطق شهری استان سمنان اقدام کردند.

وی افزود: در کنار تبلیغات محیطی و فضاسازی، تولید محتوای ویژه دفاع مقدس و نشر در فضای مجازی و صداوسیمای مرکز سمنان از سوی شهرداری‌های استان در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری سمنان گفت: برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری ویژه دفاع مقدس و تجلیل از رزمندگان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس از دیگر اقدامات شهرداری‌های استان سمنان در ماه‌های گذشته بوده است.

شهاب عنوان کرد: تجلیل از بانوان پیشکسوت دفاع مقدس از سوی تعدادی از شهرداری‌های استان در گام اجرایی قرار گرفته است.

هنر؛ ابزار اصلی کار

به‌ هر تقدیر، تردیدی نیست که امروز بهره‌گیری از ابزارهای نوین برای ارائه مفاهیم ارزشی یک امر غیرقابل انکار محسوب می‌شود.

در این میان،استفاده از ابزار هنر و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین به ویژه شبکه‌های اجتماعی یکی از اصول مهمی است که باید بدان توجه شود.

اخبار مرتبط

دفاع مقدس جزئی از هویت ملت ایران اسلامی است

رسانه‌ها در شورآفرینی دفاع مقدس سهم به‌سزایی داشتند

برپایی نهضت مومنانه در آخرین روز از هفته دفاع مقدس

0 نظر

ارسال نظر

capcha