اخبار دروغ سریع تر از اخبار واقعی وایرال می‌شوند

اخبار دروغ سریع تر از اخبار واقعی وایرال می‌شوند

به گزارش سراج24، این مطالعه نشان داد گسترش اطلاعات نادرست به دلیل ربات‌هایی نیست که برای انتشار اطلاعات نادرست برنامه‌ریزی شده‌اند؛ بلکه این امر به دلیل بازتوییت مجدد اخبار نادرست توسط انسان‌ها است که موجب وایرال شدن اخبار نادرست در توییتر می‌شود. طی این پژوهش محققین دریافتند که حقیقت به راحتی نمی‌تواند با شایعات و اخبار دروغ رقابت کند. دروغ به طور مداوم بر حقیقت در توییتر غلبه می کند: یک خبر نادرست بسیار وایرال‌تر است تا یک خبر واقعی. یک خبر دروغ به طور متوسط 6 برابر سریع‌تر از یک خبر واقعی به 1500 نفر می‌رسد. این پژوهش نشان داد اخبار سیاسی و فرهنگی جعلی سریع‌تر از دیگر اخبار، نظیر فجایع طبیعی یا تروریسم وایرال می‌شوند.

چرا اخبار دروغ در توییتر سریع‌تر از حقیقت گسترش می‌یابند؟

پاسخ در روانشناسی انسان است: ما چیزهای جدید را دوست داریم. اخبار دروغ جدید هستند و مردم تمایل دارند اطلاعات جدید را به اشتراک بگذارند. مردم در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند با به اشتراک گذاشتن اخبار جدید (اما نادرست)، توجه دیگران را به خود جلب کنند. بنابراین، این طور به نظر می‌رسد که هر کس زودتر اطلاعات جدید را به اشتراک گذاشت به عنوان یک مطلع در نظر مردم شناخته می‌شود که اطلاعات مخفیانه دارد.

این یافته که انسان‌ها و نه ربات‌ها، اخبار دروغ را با سرعت بیشتری منتشر می‌کنند، رویکرد کلی در مسئله مبارزه با انتشار اطلاعات نادرست را تغییر می‌دهد. اگر فقط ربات‌ها در این امر دخیل بودند، ما به یک راه حل فناوری نیاز داشتیم؛ اما اکنون اوضاع فرق می‌کند.

اخبار مرتبط

صدور مجوز واکسیناسیون عمومی با واکسن «کوو ایران برکت» پس از تأیید وزارت بهداشت

مجلس به طور رسمی از ایرنا شکایت خواهد کرد

خبرنگاران در اولویت سوم مشاغل پرخطر برای تزریق واکسن کرونا قرار دارند

0 نظر

ارسال نظر

capcha