هشدار به بازیکنان بازی‌های رایانه‌ای درباره خریدوفروش اکانت

هشدار به بازیکنان بازی‌های رایانه‌ای درباره خریدوفروش اکانت

به گزارش سراج24، عقیل منصوری معاون نظارت بنیاد بازی‌های رایانه‌ای گفت: بازی‌های رایانه‌ای از دیرباز در کنار سایر جنبه‌های آموزشی و فرهنگی به عنوان یک تفریح مهیج شناخته می‌شدند. امروز هم بازی‌های رایانه‌ای به‌عنوان یکی از مهارت‌های درآمدزا مطرح است. برهمین اساس، شاهد آن هستیم که امتیاز بازی و هزینه‌های مادی و معنوی (اعم از پول، مهارت، وقت) که برای رسیدن به آن صرف می‌شود، به عنوان یک دارایی مورد معامله قرار می‌گیرد.

وی افزود: طبق قوانین داخلی اکثر بازی‌ها، به اشتراک‌گذاری نام‌کاربری و رمز با دیگران غیرمجاز شناخته شده و مسئولیت استفاده از آن بر عهده سازنده حساب کاربری بازی است. خرید و فروش اکانت به مثابه اشتراک‌گذاری اکانت است و در صورت شناسایی، غالبا بازی‌سازها اقدام به مسدود نمودن آن خواهند کرد. خانواده‌ها و خریداران این حساب‌های کاربری، باید اطلاع داشته باشند که خریداری یک اکانت و رمز به معنای قانونی بودن بهره‌برداری از آن بازی نیست.

معاون نظارت بنیاد در ادامه گفت: بیشتر بازی‌سازان، به‌شدت با متقلبین مبارزه می‌کنند و در صورت استفاده از برنامه جانبی، دیگر اکانت‌های فرد متقلب را نیز مسدود می‌کنند. افرادی که به تولید و عرضه اکانت مشغول هستند نیز ممکن است در معرض خطر باشند. امتیاز بازی متعلق به کسی است که مهارت و هوش انجام مراحل آن را داشته باشد. سودجویان برای کسب درآمد اقدام به عمل تقویت اکانت‌ها (cheat boosting) به‌ وسیله برنامه‌های جانبی و کدهای تقلب و سپس فروش آن می‌کنند، که معمولا پس از مدتی مسدودیت دائم اکانت را در پی خواهد داشت.

منصوری با توجه به مساله خرید و فروش اکانت بازی‌های‌ اینترنتی گفت: باید در نظر داشت کاربر با خرید اکانت، به علت وجود امکان بازپس‌گیری اکانت توسط صاحب اولیه اکانت (که ایمیل اصلی را در اختیار دارد) خواسته یا ناخواسته احتمال خطر از دست دادن آن و هدر رفتن پولش را می‌پذیرد. دسترسی به اکانت‌های هک شده یا دزدی به علت احتمال تغییر رمز عبور توسط صاحب اکانت، پس از مدتی ممکن نخواهد بود و حتی در مواردی مشاهده شده برخی از فروشندگان سودجو، رمز اکانت‌های فروخته شده را تغییر می‌دهند که طبعا دسترسی به آن برای خریدار قبلی اکانت غیر ممکن می‌شود. به گیمرها توصیه می‌کنم به وضعیت قانونی استفاده از بازی‌های رایانه‌ای از نظر قوانین کشور و همچنین قوانین داخلی بازی‌ها توجه کنند. بالا بردن امنیت اکانت و استفاده از تایید دو مرحله‌ای، دسترسی هکرها به آن را به حداقل می‌رساند، همچنین باید دانست رسیدگی مراجع قانونی در خصوص اعمالی که افراد درباره بازی‌های غیرمجاز انجام می‌دهند و پول‌هایی که رد و بدل می‌شوند، مشمول پیچیدگی‌هایی است که بهتر است افراد سراغ چنین تجربه‌ای نروند.

اخبار مرتبط

موتورهای رایج بازی‌سازی در ایران کدامند؟

جشنواره بازی‌های رایانه‌ای انقلاب اسلامی برگزار می‌شود

تبعیت نهادهای مختلف از سیاستگذاری واحد در عرصه بازی‌های رایانه‌ای ضروری است

0 نظر

ارسال نظر

capcha