«فرشتگان شهید» به سیما می آیند

«فرشتگان شهید» به سیما می آیند

به گزارش سراج24، «علیرضا محمدی»، سازنده مستند جدید «فرشتگان شهید» که به تازگی با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تولید شده و قرار است از شبکه های سیما پخش شود، در گفت وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس گفت: مجموعه مستند فرشتگان شهید یک مجموعه ای است که شامل حال همه شهدای مدافع سلامت می شود.

وی در ادامه افزود: یکی از مشکلاتی که ما همیشه پیرامون تولید اثر در زمینه شهدای جنگ تحمیلی، مدافعان حرم و شهدای سایر مقاطع داشتیم این بوده که همیشه یک تعدادی شهید به عنوان سرآمد از کسانی که مسئولیتی داشتند، فرمانده بودند یا شاخصه علمی و اجرایی خاصی داشتند، انتخاب و پیرامون این افراد کار می شد، مثلا فیلم و کتاب تولید می شد.

محمدی در این باره توضیح داد: ویژگی مجموعه مستند فرشتگان شهید نسبت به سایر کارهای مشابه تولیدی، دربرداشتن تمام شهدای مدافع سلامت است. ما اصرار داریم به آن عزیزی که نظافت چی بیمارستان بوده یا دربان است، بپردازیم و اتفاقا اینها در اولویت ما هم هستند وگرنه شهدای شاخص را بالاخره هم مطبوعات و هم رسانه ها به آنها می پردازند. پزشکی که فوق تخصص داشته، خمیرمایه پردازش رسانه ای دارد و همه به او توجه می کنند، اما کسی که سواد سوم راهنمایی دارد و مثلا بیست سال خدمت کرده و از یک خانواده فقیر است، برای ما برجسته تر است، ضمن اینکه همه پزشکان برای ما عزیز هستند و ما به همه آنها هم پرداختیم.

کارگردان مستند «جهل مرکب» با اشاره به اینکه ویژگی دوم ساختار موشن گرافیک کار است، توضیح داد: کار ما اینطور نبوده که مثلا یک دوربین بگذاریم و از خانواده و دوستان شهدا فقط فیلم بگیریم، چنین شمایلی نداریم بلکه یک نریشن فاخر ادبی دلنواز کار کردیم که البته خودم نریشن را نوشتم این تعاریف را بنا به گفته دوستان مطرح می کنم.

این مستندساز اظهار داشت: ساختار شخصیت این شهدا از نظر انتخاب مسیر شهادت با تمام شهدا و مقاطع تاریخی ما متفاوت است ، الان شما در نظر بگیرید که به ما مردم ایران هشدار می دهند که از حضور در تجمعات برای احتمال گرفتن ویروس پرهیز کنیم درحالیکه مدافعان سلامت احتمال درگیری بیشتری با ویروس و بیماری و در نهایت هم شهادتشان وجود دارد. در واقع نقطه دراماتیک مجموعه فرشتگان شهید همین انتخاب است وقتی که پای جان وسط می آید، ما شاید تا سر کوچه هم نرویم که دچار خطر بشویم.

وی در این باره افزود: پزشکی که فوق تخصص دارد به راحتی می تواند به محل کارش این روزها نرود، اما پزشکانی در همین ایام داشتیم حتی با وجود بیماری قند مزمن و دو بار کرونا گرفتن باز هم به محل کار رفتند و شهید شدند. آقای دکتر یحیوی همان شهیدی که سرش را روی دیوار گذاشته و خوابیده که برای بجنورد است و عکسش در فضای مجازی پخش شد، او فوق تخصص خون داشته و می توانسته حتی پایش را در بخش کرونا نگذارد اما او می گوید که اول متخصص داخلی است و بعد متخصص خون و انکولوژی است و برای کمک به بخش کرونا رفت.

یا خانم شیرین روحانی راد همان کسی که عکسش با سرم پخش شده که پشت میزش مشغول به کار در پاکدشت ورامین است، همان ابتدای کرونا از خانواده اش خداحافظی می کند و می گوید من رفتم که عید نوروز بیایم، یعنی او در بیمارستان شهدای پاکدشت می ماند که وقتی خودش حال بد پیدا می کند، آمبولانس او را به بیمارستان مسیح دانشوری می برد و بعد که به خانواده اش خبر می دهند، خانواده او تعجب می کنند که او در بیمارستان دانشوری چه می کند؟ یک اتفاقات دراماتیک در این مسائل است که به لطف خدا تا به حال به لحاظ مستندسازی هم خوب در آمده است.

 

وی با بیان اینکه نزدیک به سه ماه است که کار شروع شده و بیست قسمت آماده و صداگذاری شده است، گفت: کار خیلی سنگینی است اما این حجم زیاد اصلا باعث خستگی ما نشده و از کیفیت کم نکرده است. کار در مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی زیرنظر آقای دکتر جهانپور در حال تولید است و هر یک از برنامه ها هفت تا ده دقیقه در ارتباط با یک شهید خواهد بود. متأسفانه ما تا به حال حدود 170 شهید مدافع سلامت داشیم و تعدادشان هم رو به افزایش است با اینکه تمایل داشتیم مستند قسمت هایش کم باشد، اما اینطور نشد. پخش کار از یک هفته تا ده روز آینده شروع خواهد شد.

محمدی اظهار داشت: به لحاظ ساختار هم بعد از اینکه زندگی هر شهید را در هر مقام و جایگاه بررسی کردیم ، بستر خوبی برای این شد تا به مردم یادآوری کنیم موارد بهداشتی را رعایت کنند، در نقطه فرود دراماتیک مستندها هم بعد از گذشت چند دقیقه این نتیجه گیری را به عمل می آوریم که مردم حال ما باید چه کار کنیم آیا این راه باید ادامه پیدا کند؟ در خلال متن هم به مبحث تحریم اشاره می کنیم که چقدر تحریم ها کار را تشدید کرده و این محتواها همه در قالب متن ادبی، موشن گرافی و نریشن است.

کارگردان مستند «جغد جنگ» درباره پخش این مستند از شبکه های سیما گفت: در این رابطه دکتر دارابی معاونت امور استان ها برای پخش در همه شبکه های استانی و دکتر شاه آبادی معاونت سیما برای پخش کار در همه شبکه ها از مستند موافقت کردند.

 

محمدی درباره همکاری محمدرضا علیمرادی در قالب نریشن گویی در این مستند گفت: معمولا در کارهای من صدای محمدرضا علیمردانی هست، او هم علی رغم همه گرفتاری ها و سریال، باز هم انصافا هر زمان که خواستم کارهایش را جابه جا کرد و سر کار ما حاضر شد، معمولا هم ساعت های آخر شب می آید و تا بامداد نریشن می گوییم، چون کار سخت است و متن دیر پیش می رود اما تلاش  کردیم بهترین قاب را برای کار آماده کنیم تا مردم زیبا ببینند.

 

اخبار مرتبط

رئیس مرکز بسیج صداوسیما درگذشت حامد رحیم‌پور را تسلیت گفت

تولید ویژه برنامه «تروریسم دولتی» در رسانه ملی

رادیو «مقاومت» زمینه‌ساز بیان دغدغه‌ها شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha