نگارش زندگی‌نامه سیدجعفر شهیدی پایان یافت

روایت زندگی طلبه‌ای که از اتاق زغال‌فروشی به اجتهاد رسید

روایت زندگی طلبه‌ای که از اتاق زغال‌فروشی به اجتهاد رسید

 

به گزارش «سراج24» اکبر خوشزاد، نویسنده و دبیر طرح «شخصیت‌های مانا»، با اشاره به اتمام نگارش زندگی‌نامه سیدجعفر شهیدی در این مجموعه و انتشار آن تا بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: این اثر یکی از 100 جلد مجموعه «شخصیت‌های مانا» است که به زندگی سیدجعفر شهیدی، ادیب و پژوهشگر، می‌پردازد. این اثر در دو بخش تدوین شده که در بخش نخست زندگی‌نامه او به رشته تحریر درآمده و در بخش دوم آرا، نظرات و آثار این پژوهشگر نامی نوشته شده است.
 
وی ادامه داد: سبک نگارشی اثر به گونه‌ای انتخاب شده است تا علاوه بر جوانان که مخاطب اصلی اثر هستند، دیگر گروه‌های سنی نیز از این اثر بهره ببرند و خواندن آن برای تمامی گوره‌های سنی جذاب و جالب باشد. این اثر که در قالب رندگی‌نامه مستند به نگارش درآمده، با توجه به فقدان منبع مستند و کامل در خصوص این شخصیت برجسته و تأثیرگذار در ادبیات فارسی، عرب و تاریخ اسلام تدوین و نوشته شده است.
 
خوشزاد با بیان اینکه تلاش کرده‌ام تا در این کتاب از تکرار مکررات که بی‌حوصلگی خواننده را به همراه خواهد داشت، بپرهیزم و زندگی استاد را از منظری جدید مورد بررسی قرار دهم، یادآور شد: شخصیت افرادی چون سیدجعفر شهیدی برای عموم شناخته شده نیستند و با وجود اینکه همه یا به صورت مستقیم و اغلب به صورت غیر مستقیم از راه کتاب‌ها و آثار با این افراد آشنا هستند، اما به صورت دقیق از زندگی و آثار این چهر‌ه‌های تأثیرگذار به ویژه در تاریخ معاصر آگاهی ندارند، به همین دلیل در این کتاب تلاش شده است تاحدودی این فقدان و ضعف برطرف شود. البته در خصوص استاد شهیدی آثار متعددی در این قالب به چاپ رسیده است، اما با وجود این هنوز زندگی‌نامه شسته و رفته‌‌ای از ایشان در دست نیست که بتواند منبع موثق و متقنی برای بررسی ابعاد این استاد باشد.
 
این نویسنده با بیان اینکه معرفی شهیدی در شناخت‌نامه محدود شده است، یادآور شد: برای تدوین این اثر از تاریخ شفاهی شامل خاطرات و مستندات موجود و همچنین آرا و نظراتشان که در قالب کتاب و ... به چاپ رسیده است، استفاده کرده‌ام. شخصیت استاد از این نظر که پیونددهنده حوزه و دانشگاه بودند، خیلی جالب است. در هر دو مقطع تلاش کردند تا در بهترین موقعیت باشند و تحصیلات خود را به صورت کامل به پایان برسانند.
 
خوشزاد در پاسخ به این پرسش که جذاب‌ترین بخش زندگی استاد شهیدی، به نظر شما که نویسنده این اثر هستید،‌کدام است، تصریح کرد: زندگی استاد فراز و فرودهای مختلفی را داشته است که خاطرات جذابی را رقم زده است. هم فعالیت ایشان در نجف و حوزه علمیه و هم بعداً تحصیل و تدریس در دانشگاه خاطرات شیرینی از ایشان خلق کرده است، اما بخشی از آن که به نظرم خیلی جذاب است، سخت‌کوشی استاد در فراگیری علم بود.
 
وی ادامه داد: زمانی که استاد برای تحصیل به نجف می‌روند، حجره‌ای برای اقامت و تحصیل پیدا نمی‌کنند. چون در آن موقع تعداد طلبه‌هایی که به شهر رفته بودند، خیلی زیاد شده بود، به همین دلیل استاد به اتاقی که قبلاً زغال‌ها را در آنجا انبار می‌کردند، رضایت داد. این اتاق نور کافی نداشت و استاد برای اینکه بتواند کتاب بخواند، مجبور می‌شد که به پشت‌بام برود. با وجود گرمای شدید نجف در تابستان‌ها به پشت بام می‌رفتند و در آنجا درس می‌خواند. همین استمرار در این امر سبب شده بود تا در بینایی ایشان خلل ایجاد شود که تا هنگام فوت نیز با ایشان همراه بود. 
 
این نویسنده افزود: از نظر اخلاقی، تواضع و فروتنی ایشان بسیار زبان‌زد بود. استاد بعد از مرحوم دهخدا و معین، سومین کسی بودند که لغت‌نامه را هدایت کردند و اصلاً بیشترین حجم نگارش و تدیون لغت‌نامه با ایشان بود، با وجود این کمتر کسی می‌داند که شهیدی در تدوین لغت‌نامه دهخدا نقش داشته است. ایشان همیشه موفقیت در این زمینه را یک امر جمعی می‌دانستند و اصلاً نقشی برای خود در این زمینه قائل نبودند. آنچه که شهیدی را به همه معرفی کرد، ترجمه زیبا و ادیبانه استاد از نهج‌البلاغه بود. او اولین‌ کسی بود که نهج‌البلاغه را به زبان ادبی و به دور از قید و بندهای ترجمه تحت‌اللفظی ترجمه و به مخاطبان ارائه کرد.

 

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha