هنر برای انقلاب اسلامی جز واجبات است

هنر برای انقلاب اسلامی جز واجبات است

به گزارش سراج24، علی‌رضا عسگری‌زاده پیش از ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه به بیان اهداف، سیاست‌های و برنامه‌های هنری سازمان بسیج هنرمندان استان اصفهان پرداخت و اظهار کرد: در سال‌هایی قرار گرفته‌ایم که طبق اعتقادات و آرمان‌هایی که داریم، موظف به پیاده‌سازی منویات رهبر انقلاب به ویژه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی هستیم.

مسؤول سازمان بسیج هنرمندان استان اصفهان هنر را از واجبات و جزئی از پویایی انقلاب اسلامی دانست و ادامه داد: در عرصه هنر فعالیت‌های مؤثری در مراکز مختلف هنری در حال انجام است، نکته حائز اهمیت این که هنر برای انقلاب اسلامی جز مستحبات نیست، بلکه جز واجبات است، یعنی حیات انقلاب اسلامی وابسته به کارهای هنری و عرصه اندیشه هنر حقیقت است.

وی تصریح داشت: آرمان‌ها، اعتقادات، اندیشه‌های انسانی، خیرخواهانه و دینی که به آن‌ها پایبند هستیم، موضوعات هنر حقیقت هستند از همین رو بسیج هنرمندان استان اصفهان در 11 عرصه هنری از جمله فیلم، شعر، عکس، ادبیات داستانی، خوش‌نویسی، صنایع‌دستی و هنرهای سنتی، هنرهای آئینی و شبیه‌خوانی، تئاتر و هنرهای تجسمی فعالیت دارد.

«چفیه»، روح فعالیت های هنری بسیج هنرمندان

عسگری زاده ابراز کرد: روح جاری در فعالیت‌های هنری سازمان بسیج هنرمندان استان اصفهان، فضایی است که با عنوان چرخه فرآیند محور یاوران هنری انقلاب اسلامی از آن یاد می‌شود و اختصاراً «چفیه» نامیده شده است.

مسؤول سازمان بسیج هنرمندان استان اصفهان اضافه کرد: در چفیه، عرصه‌های هنری در 5 بعد دنبال می‌شوند که شامل بعد مهارتی، اندیشه‌ای، رسانه‌ای، نقش‌آفرینی و در نهایت بعد عملیات است.

وی جشنواره‌ها را بهانه‌ای برای آغاز یک کار و یک حرکت مهم دانست و تأکید کرد: کلمه فرآیند به معنای یک شروع طولانی است که در امتداد آن فعالیت‌ها و اقدامات دیگری هم تعریف شده است، در موضوع ادبیات داستانی هم این حرف صادق است و بنا هست با ارتباط گیری که با هنرمندان ادبیات داستانی در استان ایجاد می‌شود، از ظرفیت آن‌ها در موضوعات متعدد استفاده کرد و به توانمندی‌های آن‌ها بالید و افزود.

عسگری زاده ایجاد خوشه‌های هنری انقلاب اسلامی در عرصه ادبیات داستانی را یکی از اهداف مد نظر در این حوزه دانست و اذعان داشت: در موضوع ادبیات داستانی ضمن دنبال کردن اهدافی مد نظر، به دنبال آن هستیم تا فضایی را ایجاد شود که در سطح استان خوشه‌های هنری ادبی هم شکل بگیرد.

مسؤول سازمان بسیج هنرمندان استان اصفهان در ادامه صحبت خود گفت: به دنبال آن هستیم تا با هماهنگی که با سازمان‌های مختلف، مؤسسات مردم نهاد، پایگاه‌های بسیج و غیره انجام می‌شود، خوشه‌های هنری انقلاب اسلامی را در عرصه ادبیات داستانی شکل دهیم و از ظرفیت‌های آن‌ها در طول سال استفاده کنیم.

مسؤول سازمان بسیج هنرمندان استان اصفهان بیان داشت: تشکل صندوق تکریم، تعالی و تعاون هنرمندان استان اصفهان یکی از اتفاقات پیش رو در سازمان بسیج هنرمندان بوده که هدف آن تکریم هنرمندان و انجام اقداماتی در راستای کارآفرینی هنری در سطح استان اصفهان است.

جشنواره ادبیات داستانی نوعی استعدادیابی است

در ادامه این جلسه محمد بلندیان، دبیر استانی دهمین جشنواره ادبیات داستانی به بیان جزییات این جشنواره پرداخت و بیان داشت: اگر یک اثر هنری، اثری شاخص و فاخر باشد می‌تواند گره‌ای از مشکلات اجتماعی، فرهنگی و غیره را حل کند، کما اینکه در دوره‌های مختلف تاریخ شاهد آن بوده‌ایم که چاپ یک کتاب و یا اثر هنری توانسته تحول عظیمی را در سطح جامعه ایجاد کند.

وی در ادامه صحبت‌های خود با بیان اهداف برگزاری جشنواره ادبیات داستانی ادامه داد: استعدادیابی گروه‌های مختلف سنی و شرکت کنندگان در این جشنواره و تقویت جبهه ادبیات داستانی انقلاب اسلامی از اهداف برگزاری این جشنواره است.

 بلندیان افزود: حضور نویسندگان در جشنواره کمک می‌کند تا به یک بانک اطلاعات در خصوص نویسندگان فعال در استان دست پیدا کنیم که طبیعتاً این امر منتج به شبکه‌سازی نویسندگان انقلابی در کشور می‌شود، رشد سطح مهارتی نویسندگان از دیگر اهداف این جشنواره است که با برگزاری‌های کارگاه‌های مختلف در شهرستان‌ها اجرا خواهد شد.

 دبیر استانی دهمین جشنواره ادبیات داستانی یادآورشد: همچنین نویسندگان با شرکت در چنین جشنواره‌هایی خود مورد محک قرار داده و نسبت به مسائل روز و موضوعات متعدد می‌تواند اظهار نظر بکند کما این که این اظهار نظرات می‌تواند گره‌گشا باشد، از سوی دیگر آثار برگزیده به تولید آثار فاخر کمک می‌کند و این موضوع یکی دیگر از اهداف مهم جشنواره است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: روایات ایثار مردان و زنان در 8 سال دفاع مقدس، مکتب سلیمانی با عنوان محور مقاومت، جهش تولید با رویکرد اقتدار و بالندگی شکست تحریم‌های ظالمانه و ایثار و از خودگذشتگی کادر درمان و افرادی که در تقویت حوزه سلامت فعالیت دارند با عنوان الفبای ایثار، مواسات، همدلی و کمک مؤمنانه، مقابله با ظلم واستکبار ستیزی با محوریت مقاومت مردم منطقه در یمن، عراق و دیگر کشورهایی که درگیر این موضوع هستند، همچنین سبک زندگی ایرانی اسلامی با محورهای مختلفی از جمله فرزند آوری، حجاب و عفاف، تحکیم خانواده و مصرف کالای ایرانی موضوعات این جشنواره هستند.

بلندیان شرکت در جشنواره را برای عموم هنرمندان آزاد اعلام کرد و متذکر شد: آثار ارسال شده به جشنواره باید مطالب جدید و به طور مستقل در هیچ کتاب و یا نشریه به چاپ نرسیده باشد و علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا 15 آذرماه سال جاری از طریق شماره 09164433800 به یکی از پیام‌رسان‌های ایتا، سروش و تلگرام و یا به دبیرخانه جشنواره در محل سازمان بسیج هنرمندان استان اصفهان ارسال کنند.

دبیر استانی دهمین جشنواره ادبیات داستانی فرصت داوری را پایان آذرماه جاری و شروع رقابت‌های کشوری را در دی‌ماه مطرح کرد و ادامه داد: این دوره از جشنواره در دو گروه سنی نوجوانان و بزرگ‌سال با داوری‌های جداگانه برگزار خواهد شد از همین رو سن نویسندگان نوجوان حداکثر 17 سال و سن نویسندگان بزرگ‌سال از 17 سال به بالا است.

وی یادآور شد: نویسندگان باید آثار خود را در قالب داستان کوتاه ارسال کنند چرا آثار بلند و یا مینیمال از چرخه داوری خارج خواهند شد و در نهایت پس از داوری در بخش بزرگ‌سال و نوجوان به طور جداگانه 3 نفر برگزیده و 3 نفر شایسته تقدیر انتخاب خواهند شد.

بلندیان در ادامه به تشریح جوایز استانی این دوره از جشنواره ادبیات داستانی پرداخت و تصریح داشت: در رده بزرگسال به رتبه نخست مبلغ 800 هزار تومان، رتبه دوم مبلغ 600 هزار تومان و به رتبه سوم 500 هزار تومان و نفرات شایسته تقدیر هریک 300 هزار تومان تعلق می‌گیرد،  همچنین در بخش نوجوان به رتبه 700 هزار تومان، رتبه دوم 500 هزار تومان، رتبه سوم 400 هزار تومان و به سه نفر شایسته تقدیر 200 هزار تومان اهدا خواهد شد.

قبل از آنکه برایمان روایت کنند، خودمان راوی خودمان شویم

در پایان علی هاشمیان، ریاست انجمن ادبیات داستانی بسیج هنرمندان استان اصفهان ابراز داشت: اگر به دوره‌های قبل هم مراجعه کنیم به غیر اجسام و بناهای هنری و تاریخی که به یادگار مانده، آثار هنری همچون کتاب، نقاشی و غیره هم هست، از همین رو تأثیر هنر در بحث تاریخ انقلاب واضح است.

وی در ادامه صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم از طریق قالب‌های متعدد هنری، حرف خود را به شکل تأثیرگذاری مطرح کنیم، به‌طور مثال شاید نشود برخی از حرف‌ها و روایت‌ها را در قالب سخنرانی مطرح کرد اما می‌توانیم آن سخن را در قالب داستان بیان کنیم و تأثیر خود را بر روی مخاطب به رساترین و زیباترین شکل ممکن بگذاریم.

هاشمی تصریح کرد: برای گشودن گره‌های جامعه و حل مشکلات از طریق هنر نوشتن، نخست باید نویسندگان با استعداد، خوب و تأثیرگذار را پیدا و از آن‌ها حمایت کنیم که جشنواره شروع این مسیر است همچنین تلاش ما بر این است تا با هماهنگی با نهادهایی که در بحث ادبیات، نگارش و تولید کتاب فعال هستند، یک کار مشترک جهت شناسایی استعدادهای افراد و به‌کارگیری این استعدادها و حمایت از آن‌ها صورت گرفته و بخواهیم که برای مردم بنویسند.

وی با بیان آنکه پرداختن صحیح به سوژه‌های نو و جدید می‌تواند زمینه بروز و تولید یک هنر ناب و مناسب باشد گفت: در جامعه ما سوژه‌های خاص و ناب بسیاری وجود دارد که تا به حال به آن پرداخته نشده است و دلیلی ندارد که در انتخاب سوژه خود را محدود به یک عنوان و یا زمان بکنیم.

اخبار مرتبط

کتاب «انقلاب اسلامی در کردستان» روانه بازار کتاب شد

آغاز طرح استعدادیابی قرآنی در جهرم

همایش دو روزه فعالین رسانه و فضای مجازی جبهه انقلاب اسلامی قم

0 نظر

ارسال نظر

capcha