شیوخ عرب ناجی اقتصاد رژیم صهیونیستی می‌شوند

شیوخ عرب ناجی اقتصاد رژیم صهیونیستی می‌شوند

به گزارش سراج24، "آدام بوهلر" مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه بین‌المللی آمریکا روز گذشته (سه شنبه) در جریان سفر هیات اماراتی به تل آویو اعلام کرد، آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی صندوقی را برای تشویق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و همکاری‌های منطقه‌ای با سرمایه سه میلیارد دلاری تاسیس می‌کنند.  

او ادعا کرد که هدف از تاسیس این صندوق که "آبراهام" یا همان "ابراهیم" نام دارد، انجام سرمایه‌گذاری در زمینه‌های متعدد توسعه‌ است.  

این مقام آمریکایی در ادامه ادعای خود اضافه کرد که این صندوق، پروژه‌هایی را که فرصت‌های شغلی جدید و شکوفایی را برای مسیحیان، یهودیان و مسلمانان در کشورهای منطقه فراهم کند، اجرا خواهد کرد.  

ادعاهای مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه بین‌المللی آمریکا در حالی بیان می‌شود که صهیونیست‌ها در امور تجاری از گذشته‌های دور تاکنون، مسیحیان و مسلمانان را رقیب جدی خود و نه همکار قلمداد کرده‌اند و همواره برای کنار زدن رقبای خود از این عرصه بویژه مسلمانان از هیچ کوششی دریغ نکرده‌اند.  

مقامات صهیونیست در سال‌های گذشته همواره به این نکته اشاره داشته‌اند که یکی از آرزوهای آن‌ها از بُعد اقتصادی نفوذ به بازارهای بزرگ و پرجمعیت خاورمیانه و آفریقا از جمله مصر، ایران و عربستان سعودی برای رونق کسب و کارشان بوده است و همواره سعی کرده‌اند با استفاده از لابی‌های خود در سازمان‌ها و نهادهای بین المللی از کمک به رشد فناوری و اقتصادی کشورهای مسلمان جلوگیری کنند، بنابر این چگونه است که آن‌ها اکنون به فکر اجرای پروژه‌هایی برای اشتغال زایی و شکوفایی اقتصادی مسیحیان و مسلمانان در کشورهای منطقه افتاده اند.  

واضح و آشکار است که سود حاصل از این ایده که توسط صهیونیست‌ها و از زبان آمریکایی‌ها مطرح شده، متوجه دو جریان سیاسی و اقتصادی جهان یعنی جمهوری خواهان آمریکا و "لیکود" به سرکردگی بنیامین نتایاهو است.  

جمهوری خواهان آمریکا اکنون در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور به شدت به رای نیاز دارند و مطرح کردن این ایده حتی اگر به سرانجام نرسد موجب توجه افکار عمومی آمریکا و تبلیغات به نفع نامزد جمهوری خواه یعنی دونالد ترامپ خواهد شد.  

از سوی دیگر با نگاهی به زندگی روزمره اسرائیلی‌ها، در می‌یابم که یهودی نشین‌های سرزمین‌های اشغالی که زمانی این سرزمین را "شیر و عسل" می‌پنداشتند از لحاظ اقتصادی حال روز خوشی ندارند و هم شیر قدرت خود را از دست داده و هم عسل حلاوت خود را از دست داده و به تلخی گراییده است و شرایط زندگی‌ یهودی‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی آنقدر سخت شده که هر روز مجبور به برپایی راهپیمایی اعتراض آمیز علیه نتانیاهو و حزب لیکود شده‌اند.    

طی ماه‌های اخیر هزاران نفر در تل‌آویو در اعتراض به مدیریت اقتصادی رژیم صهیونیستی که نخست وزیر آن با پرونده‌های فساد اقتصادی مواجه است، تظاهرات کرده‌اند و آن‌ها دولت نتانیاهو و سوء ‌مدیریت در بحران کرونا را مسئول وضعیت سخت اقتصادی خود می‌دانند.  

در فهرست صندوق بین‌المللی پول، رژیم صهیونیستی با درآمد سرانه ۳۴ هزار و ۶۵۱ دلار در جایگاه ۲۶ نشسته‌ است و در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.  

لایه‌های متوسط و ‌پائین یهودی در سرزمین‌های اشغالی به ‌لحاظ مالی، فشار سختی را تحمل می‌کنند و کرونا که بسیاری از کسب و کارها را از کار انداخته است روز به روز به شدت این فشارها می‌افزاید و دولت نتانیاهو نیز توان مالی لازم را برای غلبه بر این مشکلات را ندارد.  

در چنین شرایطی ایده تاسیس صندوق سرمایه گذاری مشترک امارات و رژیم صهیونیستی راهی برای تغذیه مالی صهیونیست‌ها محسوب می‌شود و می‌تواند آن‌ها را از بحران‌های فزاینده پیش رو نجات دهد.  

روزنامه العربی الجدید در گزارشی به بررسی ابعاد بهره‌برداریهای اقتصادی صهیونیستها از تاسیس این صندوق و درآمدزایی از دو کشور عربی که به تازگی با رژیم صهیونیستی توافق نامه عادی‌سازی روابط امضا کرده‌اند، پرداخته و می نویسد، صندوق سرمایه‌گذاری ملی امارات ماه گذشته دفتر خود را در تل‌آویو افتتاح کرد و امارات و رژیم صهیونیستی هفته پیش برای «تشویق سرمایه‌گذاری» یک قرارداد همکاری امضا کردند.  

روزنامه یاد شده با اشاره به اینکه این توافق باید سرمایه‌گذاران اسرائیلی - اماراتی را به‌اندازه مساوی بهره‌مند کند، ولی در واقع به سود شرکتها و مراکز صنعتی صهیونیستی است که از مدتها پیش در بازار امارات مشغول به فعالیت هستند.  

بر اساس این گزارش، این توافق، بیشتر به سود تجار صهیونیستی است تا اماراتی، زیرا نیاز بازار امارات به شرکت های صهیونیستی بسیار بیشتر از بازار اسرائیل به شرکت های اماراتی است. این مسئله باعث خواهد شد که شرکت های اسرائیلی از کارشناسان و تکنسین‌های بیشتری استفاده کنند که به تبع آن، از آمار بیکاری در سرزمین های اشغالی خواهد کاست.  

العربی الجدید تاکید کرده که از این توافق، تجار و سرمایه‌گذاران اماراتی فقط می‌توانند با خرید سهم شرکت‌های صهیونیستی سود کنند، بدون اینکه بتوانند بر ماهیت و فعالیت های این شرکت ها هیچ تأثیری بگذارند. به عنوان مثال، دولت رژیم صهیونیستی موافقت کرده که "بندرگاه‌های دبی" بتواند فقط ۳۰ درصد از سهم بندرگاه صهیونیستی حیفاء را خریداری کند تا از این طریق، اماراتی‌ها نتوانند بر فعالیت های این بندر، تأثیر چندانی بگذارند.  

آدام بوهلر" مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه بین‌المللی آمریکا مدعی است که این صندوق با اجرای پروژه‌هایی، فرصت‌های شغلی جدید و شکوفایی را برای مسیحیان، یهودیان و مسلمانان در کشورهای منطقه به ارمغان خواهد آورد؛ در همین حال به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصادی و سیاسی که در روزنامه العربی الجدید نیز به آن اشاره شده، محال است که رژیم صهیونیستی به تجار اماراتی اجازه دهد که بتوانند جای پایی برای خود در شرکت های سایبری و تکنولوژی این رژیم باز کنند، زیرا تأکید دارند که این مسئله به امنیت ملی این رژیم ضرر خواهد زد.  

درباره افق های اقتصادی عادی‌سازی صهیونیستها با بحرین هم این روزنامه، گزارش داده که توافقی که اخیرا در منامه امضا شد، فرصت های اقتصادی بزرگی برای رژیم صهیونیستی فراهم خواهد کرد.  این در حالی است که سازمان اطلاعات رژیم صهیونیستی دو ماه پیش سندی منتشر و تأکید کرد، بحران اقتصادی بحرین، برای این رژیم فرصت های اقتصادی خوبی دارد، زیرا رژیم حاکم در منامه این کشور را به یک مرکز بانک جهانی بدل کرده که شرکت های اسرائیلی می توانند وارد بازار این کشور شوند. این توافقات، برای خارج شدن رژیم صهیونیستی از بحران اقتصادی است که به خاطر شیوع کرونا وخیم شده است.  

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند که ایجاد این صندوق به نفع رژیم صهیونیستی برای تامین سرمایه پروژه‌های این رژیم در داخل سرزمین های اشغالی به ویژه ساخت شهرکهای صهیونیست نیشن است و از لابلای سخنان بوهلر مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه بین‌المللی آمریکا هم می‌توان به این هدف پی برد، زیرا بوهلر، در جریان سخنرانی خود در حاشیه دیدار هیات‌های ابوظبی و تل‌آویو، پیش‌بینی کرد که بودجه‌ای برای به روز رسانی ایست‌های بازرسی رژیم اسرائیل برای فلسطینی‌ها فراهم شود.  

در همین حال مسئولان فلسطینی روز گذشته درباره مخاطرات بسیاری که تامین مالی طرح‌های شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی توسط امارات دارد، هشدار دادند زیرا قرار است ابوظبی حامی مالی منطقه «وادی السیلکون» باشد و در آن، هتل و انستیتوهای مدرن تکنولوژی برای صهیونیست‌ها احداث کند.  

«فیلر حسن ناحوم» معاون شهردار قدس اشغالی روز گذشته خبر داد که امارات تامین مالی این پروژه را بر عهده خواهد داشت. وی هفته گذشته به امارات سفر کرد و گفت که این طرح را با مسئولان و تجار اماراتی در میان گذاشته و با «شور و اشتیاق» آنان روبرو شده است.  

مسئولان فلسطینی تاکید دارند که این پروژه صهیونیستی، بر ویرانه بیش از ۱۲۰ تعمیرگاه اتومبیل و مغازه فلسطینی احداث خواهد شد و چهره عربی شهر را از بین خواهد برد.  

«زیاد الحموری» مدیر مرکز حقوق اقتصادی و اجتماعی القدس گفت که این طرح بسیار خطرناک و در راستای پروژه بزرگتر صهیونیستها برای «یهودی‌سازی قدس» است.  

اخبار مرتبط

مهمترین دستاورد نبرد سیف القدس وحدت فلسطینیان بود

رژیم صهیونیستی باید بهای آتش بس در غزه را بپردازد

تمجید دختر چگوارا از ایران، سوریه، لبنان و اسرای «تونل آزادی»

0 نظر

ارسال نظر

capcha