امام جمعه کاشان:

دبیرخانه دائمی پایتختی نهج البلاغه، در کاشان ایجاد شود

دبیرخانه دائمی پایتختی نهج البلاغه، در کاشان ایجاد شود

به گزارش سراج24 آیت الله عباسعلی سلیمانی ظهر دوشنبه در مراسم آغاز طرح ملی کاشان پایتخت نهج البلاغه ایران با اشاره به پیشینه درخشان کاشان در عرض ارادت به خاندان عصمت و طهارت اظهار داشت: حضور فرزند بلافصل امام محمد باقر (ع) در کاشان برای راهنمایی و ارشاد مردم نشان از جایگاه ویژه منطقه کاشان در نزد خاندان عصمت و طهارت است.

وی با بیان اینکه حضرت علی (ع) در زمان حیات پیامبر نزدیکترین فرد به ایشان بود، ابراز داشت: بعد از رحلت پیامبر اکرم (ص) حضرت علی (ع) بیش از ۲۴ سال را برای جمع آوری قرآن کریم صرف کردند.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان حکومت حضرت حضرت علی (ع) را مصداقی از یک دموکراسی تمام عیار دانست و تصریح کرد: کتاب ارزشمند نهج البلاغه قطره‌ای کوچک از دریای بیکران فضائل حضرت علی (ع) است که باید مورد توجه همه مردم قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه مفاخر، فرهیختگان و ادبای فراوانی اثر بر نهج البلاغه به رشته تحریر درآورده اند، خاطرنشان کرد: شاید بالغ بر ۱۰۰ اثر بر نهج البلاغه داریم که یکی از این آثار از ابن ابی الحدید است.

آیت الله سلیمانی با اشاره به سابقه کاشان در اهمیت بر نهج البلاغه بیان داشت: اولین شرح بر نهج البلاغه توسط دانشمند والامقام فقهی کاشان علامه قطب الدین راوندی شکل گرفت که این مهم نشان از جایگاه ویژه کاشان در این موضوع است.

وی ضمن پیشنهاد برای ایجاد دبیرخانه دائمی پایتختی نهج البلاغه در کاشان و به نام علامه قطب راوندی افزود: این امر همانند هدیه‌ای کوچک به مردمان این دیار برای پاسداشت به کتاب مولاعلی (ع) نهج البلاغه در طول تاریخ است.

اخبار مرتبط

کتاب نهج‌البلاغه فارسی همراه با حکایات و شروح منتشر شد

بیان خطبه‌های نهج‌البلاغه در برنامه «عطر علوی»

حق نهج البلاغه در حوزه و دانشگاه ادا نشده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha