یادداشت|

علت توقف پروژه‌های سینمایی حوزه دفاع مقدس

علت توقف پروژه‌های سینمایی حوزه دفاع مقدس

به گزارش سراج24،  چهل سال از آغاز جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران و دفاع مقدس ملت قهرمان پرور ایران می‌گذرد و رسیدن این تاریخ به پایان دهه چهارم، یک اهمیت سملبیک داشت که سازمان‌ها و نهاد‌های سینمایی مختلف را از سال ۱۳۹۸ واداشته بود تا برنامه ریزی برای تولید شماری از آثار دفاع مقدس و عرضه این مجموعه تولیدات در سی‌و‌نهمین جشنواره فیلم فجر را در دستور کار قرار دهند. بدین سان انتظار می‌رفت، شاهد تولید و عرضه بیش از ده فیلم سینمایی با مضمون دفاع مقدس باشیم؛ اتفاقی کم‌سابقه در سینمای ایران که با توجه به افزایش شدید هزینه‌های تولید فیلم‌هایی با چنین مضامینی، اقدامی مهم محسوب می‌شد.

پروژه‌های سینمایی در چهلمین سال دفاع مقدس به سرانجام نرسید؟

از نیمه دوم سال ۱۳۹۸ به مرور طرح و فیلمنامه شماری از این آثار به تصویب رسید تا زمینه لازم برای تامین اعتبار، پیش تولید و تولید این فیلم‌ها طی شود؛ اما هرچه زمان پیش آمد، شرایط دشوارتر شد. افزایش شدید هزینه تولید در سینمای ایران متاثر از تورم، در کنار عدم تامین و تخصیص اعتبارات سازمان‌های فعال در این عرصه، عملاً این قلمرو را از مدعیان خالی کرد. این وضعیت زمانی تشدید شد که کرونا شیوع پیدا کرد که هم تولید فیلم سینمایی پرخطر شد و هم دورنمایی برای عرضه فیلم‌های سینمایی وجود نداشت و سازمان‌های مختلف ترجیح دادند تا زمان عادی شدن شرایط سینما، نظاره‌گر اوضاع باشند.

اگر برخی پروژه‌های مرتبط با موضوع دفاع مقدس ـ که کمتر از سکانس‌های جنگی برخوردارند و عملاً به حواشی جنگ پرداخته‌اند ـ در ماه‌های پیش روی به سرانجام برسند، برآورد‌ها حکایت از آن دارد که حداکثر پنج فیلم سینمایی با چنین مضامینی به جشنواره فجر سی و نهم خواهد رسید؛ اما اگر با توجه به وضعیت شیوع کرونا و کمبود منابع مالی، زمینه تولید فراهم نشود، مشخص نیست سینمای دفاع مقدس اساساً نماینده جدی در مهم‌ترین رویداد فرهنگی ایران داشته باشد و چه بسا این عرصه از چنین محتوایی خالی باشد؛ آن هم در سالی که از قضا برای تولید پررنگ چنین آثاری برنامه ریزی شده بود.

البته دفاع ملی ایران در هشت سال با حجمی از رویدادی تاثیرگذار همراه بود و آنچنان حاوی روایات‌ بکر و تماشایی است که می‌توان همچنان صد‌ها فیلم دیدنی از دل آن ساخت. از قضا از دست رفتن یک سال، تاثیری بر این روایات‌ ندارد؛ اما‌ ای کاش کوشش شود برنامه‌ای که در جریان بود، پس از فروکش کردن کرونا، با تامین اعتبارات از سر گرفته شود و این حماسه بزرگ که برای نسل‌های تازه الهام بخش خواهد بود، با پرداختی سینمایی روی پرده نقره‌ای به نمایش درآید.

اخبار مرتبط

«انتخابات ۱۴۰۰»؛ حماسه‌ای از جنس دفاع مقدس

«دفاع مقدس اقتصادی»؛ در انتظار «ایثار» و «امید» مردم و مسئولان

گفتمان مقتدرانه جهانی انقلاب اسلامی ریشه در فرهنگ دفاع مقدس دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha