توزیع گسترده کتاب «مربع های قرمز» در کرمانشاه

توزیع گسترده کتاب «مربع های قرمز» در کرمانشاه

به گزارش سراج24، رضا کریمی اظهار کرد: کتاب «مربع های قرمز» خاطرات شفاهی حاج حسین یکتا در دوران دفاع مقدس به قلم زینب عرفانیان است که چندی پیش از تقریظ مقام معظم رهبری بر این کتاب رونمایی شد.

وی افزود: به دنبال پیگیری‌ها و درخواست‌های کرمانشاهیان جهت تهیه کتاب مربع‌های قرمز، این کتاب خواندنی در حدود ۷۰ باب از کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه ثبت و آماده امانت است.

معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه تصریح کرد: علاقمندان به این کتاب در شهر کرمانشاه می‌توانند از طریق کتابخانه های امیرکبیر، شهید آوینی، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، شهید مطهری، حجر ابن عدی، امام علی (ع)، خاتم الانبیا (ص)، آل آقا، آیت الله حاج آخوند، استاد یداله بهزاد، آیت الله خامنه ای، آیت الله نجومی، سید الشهدا (ع)، اندیشه، شهید علیمردان ایزدی، استقلال قزانچی، پیروزی روستای چقا نرگس، غدیر ماهیدشت و شهید مظفر مرادی روستای چقاگینو به امانت بگیرند.

وی به تهیه و ثبت این کتاب در سایر شهرستان‌های استان کرمانشاه اشاره کرد و افزود: با توجه به استقبال کرمانشاهیان از این کتاب در شهرستان صحنه کتابخانه های اقبال لاهوری و ابن سینا صحنه، دانش روستای گاوکل، شهدای میانراهان، شهید باهنر کندوله، شهید جمالی روستای بالاجوب، در شهرستان جوانرود کتابخانه های امام خمینی (ره)، محمد رسول الله و سیار پیک دانایی جوانرود، در شهرستان دالاهو کتابخانه‌های توحید و امام صادق (ع) کرند غرب و نور گهواره و پیامبر اعظم (ص) ریجاب، در شهرستان سنقر و کلیایی کتابخانه علامه مجلسی، باقرالعلوم، دکتر نصرالله قهرمانی و حافظ و فردوسی سنقر و نیز مولوی سطر، سعدی روستای آگاه، شهید ضیایی روستای باوله و در شهرستان پاوه کتابخانه وحدت و بعثت پاوه، ۲۲ بهمن نودشه آمادگی امانت این کتاب به علاقمندان را دارند.

کریمی در ادامه به سایر کتابخانه‌های استان کرمانشاه که این کتاب را در خزانه خود ثبت شده‌اند به شرح زیر اشاره کرد:

در شهرستان کنگاور: شهید عراقی، ولیعصر و دکترحسابی کنگاور
در شهرستان اسلام آباد غرب: ولایت، زنده‌یاد غلامرضا رشید یاسمی، مرحوم حاج حسین علی خان زنگنه، شهدای قلعه شیان، شهید مدرس حمیل
در شهرستان گیلانغرب، فاطمیه و سهروردی گیلانغرب و نبوت سرمست
در شهرستان قصرشیرین: علامه حلی، علامه دهخدا و سیار شهدای بازی دراز قصرشیرین
در شهرستان هرسین: شهدای محراب، نبی اکرم (ص)، شهدای چهر، سیار شهدای گمنام هرسین، گلستان بیستون، ملاصدرا شهرک بیستون،
در شهرستان روانسر: فجر، سید طاهر هاشمی روانسر و شهدای شهر شاهو
و کتابخانه روستایی انقلاب سر پل ذهاب.

گفتنی است، چندی پیش در مراسم نهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت که در آستانه‌ی چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس در گلزار شهدای بهشت زهرای تهران برگزار شد از تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب مربع‌های قرمز رونمایی شد.

متن تقریظ رهبر انقلاب اسلامی بر این کتاب به شرح زیر است:

بسمه‌تعالی
بسیار شیرین و جذاب نوشته شده است. ردپای چانه‌گرمی‌های آقای حاج حسین یکتا در آن آشکار است. ظرافت‌های برخاسته از ذوق و قریحه‌ی لطیف که در سراسر کتاب گسترده است، می‌تواند از نویسنده‌ی خوش قلم و چیره دست کتاب باشد و می‌تواند هم دُرافشانی‌های راوی باشد. نقطه‌ی برجسته‌ی کتاب، یاد شهیدان و یاد حال و حضور ملکوتی آنان پیش از شهادت است که حقاً بسیار خوب تصویر شده است. ارادت راوی به مرحوم آقای حاج میرزا علی احمدی میانجی هم برای من جالب بود. آن مرحوم را حدود شصت سال به علم و تقوا و ورع می‌شناختم و به من لطف داشت. این کتاب ظاهراً چند روز پیش رونمایی شده است. برای من چندی پیش از این فرستاده بود و تماماً مطالعه شد.

در مقدمه کتاب راوی نوشته است: «پنج سال می‌شد که قصد کرده بودم خاطراتم را مکتوب کنم. مخصوصاً وقتی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای حفظه‌اللهم مطلبی‌را مبنی بر ناتمام ماندن جنگ یک رزمنده تا نوشتن خاطراتش، فرمودند، برای نوشتن و نشر خاطراتم مصمم‌تر شدم. هرچه از رشادت هم‌رزمانم و غربت و مظلومیتشان می‌دانستم در روایت‌گری‌هایم گفته بودم. با مکتوب کردن خاطراتم دنبال ناگفته‌ای از بچه‌ها بودم. دنبال سبک بندگی کردنشان، سبک عبادتشان، سبک رفاقتشان، دنبال سبک زندگی کردنشان در جنگ. سبکی که این روزها جایش بین جریان زندگی جوانان به شدت خالی است.

اخبار مرتبط

عکس/ آغوش دلتنگ مادر در تشییع شهید مدافع سلامت

مجموعه‌داستان رضوی «پرواز پروانه‌ها» برای بچه‌ها چاپ شد

۱۱0 پایگاه جشن عاطفه‌ها در کرمانشاه برپا می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha