ارسال ۱۰۷ مقاله به همایش ملی اربعین حسینی

ارسال ۱۰۷ مقاله به همایش ملی اربعین حسینی

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام عبدالله حسنی در مراسم اختتامیه اولین همایش ملی اربعین حسینی که با عنوان «اعتلای نهضت حسینی، تحقق تمدن نوین اسلامی» به صورت حضوری و مجازی در سالن شهید خودسیانی دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد، اظهار کرد: برای این همایش در ۵ محور از جمله دین، فرهنگ و ادبیات، سیاست و نظام بین‌الملل، تاریخ و جغرافیا و... ۱۰۷ مقاله از ۲۵۰ پژوهشگر به دبیرخانه ارسال شده بود.

وی با بیان اینکه مجوز برگزاری همایش بین‌المللی برای سال آینده اخذ شده است، بیان کرد: از تمامی عواملی که برای برگزاری اولین همایش ملی اربعین تلاش کردند قدردانی می‌کنیم و تلاش خواهیم کرد این همایش سال آینده بهتر و باکیفیت‌تر برگزار گردد.

مسؤول نهاد رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی بیان کرد: اربعین مقدمه تحقق تمدن نوین اسلامی و اربعین حسینی مایه عزت امت اسلامی است.

وی ادامه داد: زینب کبری(س) الگوی مناسب برای ایستادگی در برابر ظلم است.

حسنی با بیان اینکه یکی از صفات مؤمن، خواندن زیارت اربعین است، تصریح کرد: امسال با توجه به اینکه تمامی عاشقان دل‌های خود را از خانه به سوی کربلا روانه می‌کنند، خواندن این زیارت می‌تواند دل‌ها جلا دهد.

وی با اشاره به اینکه همایش امروز به دلیل وجود ویروس کرونا با ظرفیت کم برگزار شد، گفت: از ظرفیت رسانه‌ها و تلویزیون نیز استفاده کرده‌ایم به طوری که مراسم به طور کامل از فضاهای مجازی و به صورت زنده از شبکه سبلان پخش می‌شود.

اربعین باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور نیز در پیامی مجازی، اظهار کرد: اربعین باید از ابعاد مختلف فردی، اجتماعی، تاریخی و تحولات اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد.

حجت‌الاسلام مصطفی رستمی با اشاره به اینکه نباید اربعین را مراسمی همانند سایر برنامه‌ها دانست، افزود: اربعین از دل عاشورا به وجود آمده و امام حسین(ع) جهت به کمال رساندن بشر با فداکاری و جانفشانی، عالم را از جهالت نجات داد.

وی با بیان اینکه اربعین ظرفیتی برای معرفی مهدویت است، بیان کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی ۳ مولفه بشر برای رسیدن به جامعه آرمانی است.

جامعه حسینی باید به تمدن حسینی منتهی شود

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور نیز در پیامی مجازی، اظهار کرد:جامعه حسینی باید به تمدن حسینی منتهی شود و زمینه را برای ظهور امام زمان(عج) فراهم شود.

حجت الاسلام علی تقوی، اربعین را کامل‌کننده حرکت امام حسین(ع) دانست و افزود: دنیای امروز به علت ماهیت مادی بودنش رو به افول است ولی در مقابل دنیای توحیدی رو به پیشرفت و تکامل است.

وی گفت: جامعه حسینی رو به تعامل و رشد حرکت می‌کند.

راهپیمایی اربعین به اعتراض جهانی علیه استکبار تبدیل شود

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل نیز اظهار کرد: یکی از آرزوهای امت اسلامی تبدیل راهپیمایی به اعتراض جهانی علیه مستکبران است که مثل اختاپوس خود را مسلط بر بشریت می‌داند.

آیت‌الله سید حسن عاملی افزود: باید در مقابل یزیدان و شیاطین زمان هوشیار باشیم چرا که برخی‌ها دین را ابزار قرار داده‌اند.

وی بیان داشت: برخی‌ها کربلا را فقط مکانی برای انفجار احساسات می‌دانند اما نباید کورکورانه روانه کربلا شد و باید بحث عاشورا به صورت عقلانی مورد بحث قرار گیرد چرا که حرکت امام حسین(ع) کاملا عقلانی بوده است.‌

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در پایان این مراسم، بیانیه همایش قرائت شده و از خانواده‌های شهدا، مدافعان سلامت و مدافعان حرم تجلیل شد.

اخبار مرتبط

همایش ملی انقلاب اسلامی و افق تمدنی آینده برگزار می شود

هیچ محدودیتی برای چاپ آثار اندیشمندان وجود ندارد

فراخوان شرکت در نخستین همایش ملی علمی پژوهشی مکتب شهید سلیمانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha