شهادت ۱۵۰ عکاس گمنام در دفاع مقدس

شهادت ۱۵۰ عکاس گمنام در دفاع مقدس

 به گزارش سراج24، سازمان بسیج هنرمندان کشور طی مراسمی از سه تن از  عکاسان دفاع مقدس تقدیر به عمل آورد، این مراسم با حضور امیر نصیر بیگی رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور و کمال‌الدین شاهرخ رئیس انجمن عکس سازمان بسیج هنرمندان برگزار شد.

در ابتدای جلسه رئیس انجمن عکس سازمان بسیج هنرمندان ضمن تشکر از حمیدرضا معین‌الدینی، ساسان مؤیدی و محمد نوروزی اظهار کرد: این عکاسان دفاع مقدس خدمات ارزنده در دوران دفاع مقدس داشته اند و آثار ماندگاری را خلق کرده اند.

او ادامه داد: عکاسی جنگ یکی از دشوارترین و مخاطره‌آمیزترین کارهای جامعه عکاسی است که کمتر افرادی تمایل دارند که در این حوزه کار کنند و لی دفاع مقدس ما داستان ها و معادلات را به هم زد، و افرادی وارد این عصر شدند که با عشق و علاقه در این حوزه کار کردند.

شاهرخ با تاکید بر اینکه عکاسان حوزه دفاع مقدس کم نیستند، گفت: ما شاید ۱۵۰ نفر از عکاسان خود را در جنگ تحمیلی از دست دادیم که نام نشانی از آنها باقی نمانده باشد، اما افرادی بودند که دوربین به دست در جبهه با عشق و علاقه صحنه های مختلف را ثبت کردند، ما اگر بخواهیم از این افراد تقدیر کنیم قادر به آن نیستیم، اما شاید بتوان از بخش کوچکی از رشادت های این بزرگواران تقدیر کرد.

* عکس‌‌های دفاع مقدس، میراثی گرانبها برای نسل‌های آینده

در ادامه رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور ضمن تبریک به مناسبت هفته دفاع مقدس تصریح کرد: قطعا فرمایشات مقام معظم رهبری را همه استعمام کرده اند و بنده هم از فرمایشات ایشان وام می گیرم که فرمودند دفاع مقدس گنجینه بسیار ارزشمندی است که ملت ما می تواند مدت ها از آن استفاده کند، قطعا بار معنایی کلمات می تواند تاثیر بسزایی در تشرح حرف ها داشته باشد.

نصیر بیگی ادامه داد: رهبری از دفاع مقدس به عنوان یک گنجینه یاد می کند و این گنجینه مقطعی نیست و می توان سال های سال از آن استفاده و سرمایه گزاری کرد، باید این سوال را طرح کرد که چه چیز هایی در دفاع مقدس است که مقام مغظم رهبری چنین نگاهی به آن دارند؟ ایشان در بخشی از سخنانشان می فرمایند در دفاع مقدس همه صفات عالیه ای را که سراغ داشتیم به اوج خود رسید.

او با بیان اینکه دفاع مقدس مظهر، دینداری، معنویت، پایداری، ایستادگی و حماسه است، گفت: حماسه هایی که در سال های طلایی ۸ سال دفاع مقدس با کمبود امکانات و شرایطی که در کشور ایجاد شده بود، اتفاق بزرگی است که ما نتوانستیم خیلی از آن اتفاقات رابیان کنیم و به نسل بعدی که شاید دفاع مقدس را تجربه نکرده است منتقل کنیم.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور گفت: وقتی انسان این مقطع بسیار طلایی را مرور می کند به دو بخش می رسد، که اولین بخش این است که هنر در این هشت سال نقش بسیار بی بدیلی داشت، شاید هنرمندان دفاع مقدس مظلوم ترین افرادی بودند  که بدون ادعا و مخلصانه تلاش می کردند که آن چیزی را که می بینند را روایت کنند، هنرمندان واقعا در این هشت سال تلاش کردند آن چیزی را که وظیفه داشتند را به جامعه مخاطب خود برسانند که در بین همه این ها عکاسان و فیلمسازان خیلی نقش پر رنگی داشتند، زیرا ثبت و ضبط صحنه های دفاع مقدس یک میراث معنوی است.

نصیر بیگی تاکید کرد: از اینکه امروز توانستیم خیلی مختصر و نه در فراخور و شأن اساتیدی مانند آقایان معین الدینی، مویدی و نوروزی در حضورشان باشیم، بزرگوارانی از این دست تلاش بسیار زیادی داشتند تا حماسه های دفاع مقدس ثبت و ضبط شود و برای نسل بعدی به عنوان میراثی گرانبها باقی بماند، از این جهت وظیفه خود می دانم از سال ها تلاش و مجاهدت صادقانه همه عزیران هنرمند در دفاع مقدس به ویژه عزیزانی که در جلسه حضور دارند تقدیر و تشکر داشته باشم، ما همه دعا گوی شما هستیم.

او افزود: از شما متشکریم که در سال هایی که به دنبال توسعه جنگ و کشور گشایی نبودیم، رشادت های جوانان ما را به تصویر کشیدید، اسلام ما دین رحمت و پیامبر ما هم پیامبر رحمت است، سال هایی که همه دنیا دست به دست یک دیگر داده بودند که انقلاب اسلامی را از پای دربیاورند که با رشادت جوانان این مرز و بم به هدفشان نرسیدند و این مسئله غرور بسیار زیادی برای ما به همراه دارد.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان با اشاره به افرادی که در دفاع مقدس ظهور و بروز پیدا کردند، گفت: سرداران بسیار بزرگی در دفاع مقدس ظهور و بروز پیدا کردند که در رأس همه آنها شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی است، این افراد منشأ اتفاقات خیلی بزرگی بودند، حاج قاسم سلیمانی شخصیت بی بدیلی است و توانست دل های همه را تسخیر کند و نسل نوجوان و جوانی که هیچ گونه مجال سخنی را با حاج قاسم پیدا نکرده بودند، خیلی غیرتمندانه عکس حاج قاسم را در دست می گرفتند و می گفتند سردار حاج قاسم سلیمانی، واقعا یکی از افتخارات انقلاب اسلامی ظهور و بروز سرداران بزرگی مانند حاج قاسم سلیمانی است.

نصیر بیگی تصریح کرد: رهبری فرمودند از این به بعد ما باید روی مکتب سلیمانی کار کنیم، واقعا در این مکتب حاج قاسم خودش به یک الگو تبدیل شد و خودش را معرفی کرد، این مکتب می تواند زمینه ساز تربیت خیلی از جوانان وانقلابیون باشد و همچنان چهره انقلاب اسلامی را به عنوان یک انقلاب آرمان خواه مطرح کند و همچنان پرچم مقاومت را برافراشته کند.

 

 

* تا قبل از سال ۶۳، امکانات عکاس‌ها شخصی بود

پس از اظهارات رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور معین‌الدینی یکی از عکاسان دفاع مقدس گفت: از بسیج هنرمندان بابت این مراسم تشکر می کنم، این حقیر در لشکر ثارالله کار عکاسی را شروع کردم، در اوایل جنگ سازمانی برای عکاسی تعریف نشده بود، وقتی رزمنده ها دوربین عکاسی را در دست من دیدند گفتند تو می‌خواهی از زیر بار جنگ فرار کنی که دوربین به دست گرفته ای، اما بعداً همان رزمنده ها گفتند که برد این سلاحی که در دست توست بیشتر از سلاحی است که در دست ما است.

او ادامه داد: این توفیقی بود که خداوند به ما داد و توانستیم در جنگ کار عکاسی را انجام دهیم، تا سال ۶۳ تمام امکانات مربوط به عکاسی شخصی بود و سازمانی برای آن تعریف نکرده بودند و از سال ۶۳ به بعد بود که این امکانات به صورت سازمانی در اختیار عکاسان قرار گرفت، افتخار کارنامه عکاسی بنده عکس از آزاد سازی خرمشهر است.

این عکاس دفاع مقدس گفت: یادی می کنم از سردار بزرگ اسلام شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی که ما جنوبی و کرمانی ها هر چه داریم از حاج قاسم سلیمانی است.

 

 

ساسان مویدی عکاس پرکار جنگ تحمیلی که کتاب‌های زیادی در این زمینه دارد نیز از عکاسان گمنام یاد و تصریح کرد: عکاسی که خودش عکسش را چاپ کند دیده نمی‌شود، بخصوص عکاس دفاع مقدس؛ بنابراین باید ما را حمایت کنند.

در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر به سه عکاس دفاع مقدس به نمایندگی از همه عکاسان از آنها تقدیر به عمل آمد.

 

* معرفی عکاسان زن دفاع مقدس

همزمان با هفته دفاع مقدس سه زن عکاس دفاع مقدس که در دوران جنگ در جبهه های جنگ حضور داشته و تصاویری را ضبط کرده اند از سوی خانه‌موزه دکتر شریعتی طی یک فتوکلیپ در فضای مجازی معرفی شدند.

فاطمه سادات نواب صفوی، مریم کاظم زاده و مژگان طریقی سه زنی هستند که در سالهای دفاع مقدس در جبهه های جنگ حضور داشته و تصاویری را از حماسه آفرینی های رزمندگان ثبت کرده‌اند.

همچنین به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقددس یک مجموعه کلیپ شش قسمتی با عنوان «دفاع مقدس در قاب نقره‌ای» با موضوع بررسی ۶ فیلم شاخص دفاع مقدس با نام‌های دیده بان، آژانس شیشه‌ای، بوی پیراهن یوسف، کرخه تا راین، سفر به چزابه و پرواز عقاب‌ها نیز از سوی خان موزه دکتر شریعتی تولید شده که این تولیدات در اینستاگرام فرهنگسرای سرو به نشانی   @farhangsara_sarv قابل دسترسی است.

خانه موزه دکتر شریعتی از مراکز فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در خیابان جمال‌زاده کوچه نادر واقع شده است.

اخبار مرتبط

کتاب «الگوی مدیریت جهادی» چاپ شد

برگزاری نمایشگاه نذر کتب دفاع مقدس

اهدا کتابخانه شخصی یکی از شهدای دفاع مقدس به کتابخانه ملی

0 نظر

ارسال نظر

capcha