اولین بخش جشنواره فیلم مقاومت افتتاح شد

 اولین بخش جشنواره فیلم مقاومت افتتاح شد

به گزارش سراج24، مراسم افتاحیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت شامگاه 31 شهریور ماه با حضور مسئولان سینمایی، نظامی و نیز مدیرانی از وزارت بهداشت در سالن همایش باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد. این مراسم که به طور زنده هم پخش می‌شد با 45 دقیقه تاخیر همراه بود و بیش از دو ساعت به طول انجامید. 

در بخشی از این مراسم مهدی عظیمی میرآبادی - دبیر جشنواره - در سخنانی بیان کرد: ذیل اهداف انجمن انقلاب و دفاع مقدس یعنی تقویت و تثبیت سینمای انقلاب و حمایت و پشتیبانی از هنرمندان انقلاب و دفاع مقدس، دوره شانزدهم جشنواره جدی‌تر طراحی شد.

او با اشاره به عکس‌های شهدا که یک در میان روی صندلی‌های سالن باغ موزه دفاع مقدس گذاشته شده بود، افزود: شهدا فاصله‌های بین ما را پر کرده‌اند و ما باید قدر شهدا را بدانیم و رابطه‌ها را برای حفظ انقلاب اسلامی صمیمی‌تر و کاربردی‌تر کنیم. برهمین اساس از مسئولان، سینماگران و هنرمندان درخواست می‌کنم آن اختلاف نظرهایی که باعث لَنگی و کندی فعالیت‌های این حوزه می‌شود را اعتبار ندهید. آنچه قرار است اعتبار داده شود خون شهدا و انقلاب اسلامی است.

در بخشی دیگر از این مراسم پس از سخنرانی هنرمندانی همچون حبیب احمدزاده و ناصر شفق، نکوداشت خسرو سینایی، هادی مشکوه، شهید حسین فهیمی، همایون‌رضا عطاردی و غلامرضا جنت‌خواه دوست با حضور مهدی عظیمی، جوا شمقدری و نادری (رییس بنیاد روایت فتح) برگزار و لوح تقدیر به خانواده‌های هنرمندان فقید اهدا شد. 

در این بخش احمد عبداللهیان خطاب به عظیمی بیان کرد:‌ به سینمای ایران بها دهیم. ریل‌گذاری‌ها را کنار بگذارید و این سفره‌ای که پهن است را برای همه باز کنید. 

همچنین حبیب احمدزاده از علاقه‌مندی خسرو سینایی و حمایت عباس کیارستمی برای رساندن صدای مظلومیت جانبازان به جهان گفت و اینکه هر کدام به نحوی برای کار در حوزه دفاع مقدس آماده بودند. 

در این مراسم سردار سپهر - جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین - در بخشی از سخنان خود گفت: امروز رسالت سنگینی برعهده داریم، عده‌ای رزمنده بدون هیچ پشتوانه‌ای و با دست خالی در مقابل دشمنان ایستادند. در دفاع مقدس با تمام فشارها حتی یک وجب را هم از دست ندادیم و ایستادگی و مبارزه کردیم. امروز لایه‌های مختلف نخبگان ما که اصحاب فرهنگ نیز شامل آن هستند تکلیف بزرگی را برعهده دارند. ما باید شهید همت‌ها، باکری‌ها ، صیادها و بابایی‌ها تربیت کنیم و اگر این کار را کردیم این جشنواره‌ها در جهان اثرگذار خواهند شد.

وی افزود: بیش از 132 کشور جهان اثر به دبیرخانه ارسال کردند، این خوب است اما باید بیش از این اثر داشته باشیم و برای مقابله با دشمنان بشریت فیلم تولید کنیم. بزرگ‌ترین پیام فرهنگی و مقاومتی که از این جشنواره بیرون می‌آید امامت و رهبری مردم جهان است. انتظار داریم که همه به ما کمک کنند و فاخرترین محصولات در جمهوری اسلامی تولید شود.

همزمان با برپایی افتتاحیه این جشنواره بانک جامع اطلاعاتی هنرمندان سینمای انقلاب و دفاع مقدس هم رونمایی و جایزه «رسول» هم با تقدیر از خانواده زنده یاد رسول ملاقلی‌پور به طور رسمی معرفی شد.

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت ۳۱ شهریور تا ۶ مهرماه همزمان با هفته دفاع مقدس در بخش‌های «مدافعان سلامت»، «جشنواره جشنواره‌ها» و انتخاب استانی بخش «فیلمسازان بسیجی» و «نشان رسول» برگزار می‌شود.

این رویداد همچنین از یکم تا هفتم آذرماه همزمان با هفته بسیج در بخش‌های «سینمای ایران و جهان»، «سیدالشهدای مقاومت»، «روایت قلم»، «نقد و پژوهش تحلیل» و انتخاب برگزیدگان ملی «فیلمسازان بسیجی» ادامه می‌یابد.

اخبار مرتبط

نامزدهای ششمین دوره جشنواره خاتم معرفی شدند

آثار راه‌یافته به مرحله دوم جشنواره خاتم معرفی شدند

جشنواره قرآنی «غنچه‌های آسمان» تمدید شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha