مسجدی:

هیچ مجوزی برای حضور ایرانیان در اربعین صادر نمی‌شود/برخی به دنبال تخریب روابط دو کشور هستند

هیچ مجوزی برای حضور ایرانیان در اربعین صادر نمی‌شود/برخی به دنبال تخریب روابط دو کشور هستند

به گزارش سراج24، ایرج مسجدی سفیر کشورمان در عراق گفت: به دلیل شرایط بهداشتی و کرونا تاکنون هیچ تصمیمی از سوی دولت عراق برای اجازه ورود به زائران ایرانی و خارجی داده نشده است. آن‌ها زائر از خارج از عراق نمی‌پذیرند، اما در رابطه با داخل کشورشان شرایط فرق می‌کند.

او افزود: موضوع اربعین جریان مردمی بوده و هست، دولت عراق هم نمی‌خواهد مانع شود و  نمی‌تواند جلوی مردم را بگیرد، بنابراین مانند ایام تاسوعا و عاشورا که مردم به سمت کربلا آمدند، در اربعین هم مانند سال‌های گذشته مراسم راهپیمایی‌ و موکب‌ها برگزار خواهد شد. دولت عراق هم در این موضوع نقشی ندارد و امسال مانند سال‌های گذشته اربعین برای خود عراقی‌ها به همان شکل انجام خواهد شد، ولی زائران کشور‌های دیگر باید تابع چارچوب و قوانین و مقررات رفتار کنند.

مسجدی ادامه داد: تا اربعین زمان زیادی باقی نمانده است، در سال‌های گذشته تمام اقدامات خود را در این زمان و تاریخ انجام داده بودیم، موکب ها، امکانات و هماهنگی‌های ما صورت گرفته بود، چراکه دولت عراق موافق بود و مشکلی در این زمینه نداشتیم، ولی امسال علی رغم همه جلسات و پیگیری‌های جدی که انجام شد، موضع عراق کاملا مشخص است.

سفیر کشورمان در عراق برخی جریان ها و حاشیه ها که در فضای مجازی از سوی افراد مختلف بیان می‌شود را کاملا فاقد اعتبار دانست و تصریح کرد: بین ایران و عراق ارتباطات گسترده‌ای وجود دارد، اما شنیده می‌شود که در داخل عراق با یک طرف ایرانی تماس گرفته می‌شود و طی اظهارات غلطی گفته می‌شود که دولت عراق نمی‌تواند جلوی اربعین و زائران  را بگیرد. درست است دولت نمی‌تواند جلوی اربعین را بگیرد، اما زائر ایرانی ملزم به اجرای چارچوب و قواعدی است. این جریانی که به راه افتاده کاملا مشکوک بوده و مشخص نیست که چه کسی پشت پرده است، چراکه برخی می‌خواهند روابط دو کشور ایران و عراق تخریب کنند.

مسجدی ادامه داد: در سال‌های گذشته زائری داشتیم که تردد عادی داشته، اما به دلیل اینکه غیرمجاز وارد عراق شده با محکومیت شدیدی مواجه شده است، لذا نمی‌شود هنجار شکنی و قانون شکنی کرد.

سفیر کشورمان در عراق گفت: زائران ایران بر اساس یک چارچوب و مقررات تصمیم می‌گیرند. از طرف دیگر کشتی بزرگ جمهوری اسلامی یک کشتیبان دارد و تابع مقام معظم رهبری هستیم، لذا چنین نیست که  هرکس در کشورمان به خود اجازه دهد که دست به اقدام خلافی بزند، بنابراین تصمیم کشور و هماهنگی با طرف عراقی در دستور کار ما قرار می‌گیرد.

او افزود: یک زائر ایرانی و عاشق امام حسین (ع) به خود اجازه نمی‌دهد در خارج از چارچوب تصمیم گیری های مسئولان نظام کاری کند، لذا دستگاه‌های مسئول اطلاع رسانی کنند که در چارچوب مقررات چارچوب جمهوری اسلامی اقدامی صورت نگیرد تا موجب مشکلاتی بین ایران و عراق نشود.

مسجدی تصریح کرد: هیچ عراقی و هیچ ایرانی اجازه ندارد خارج از چارچوب مقررات حرفی بزند. مقام معظم رهبری الگوی رفتاری و تصمیمات ماست، از طرف دیگر اگر فاجعه انسانی رخ داد و هزاران نفر تلفات رخ داد چه کسی پاسخگو خواهد بود، لذا تمام مسئولان، مردم شریف و محبان امام حسین (ع) تحت تاثیر حرف‌های غیر مسئولانه قرار نگیرند و به اظهارات مسئولان ذیربط عمل کنند.

بیشتر از هرکس ما علاقه مندیم تا راه زیارت باز باشد. در سال گذشته بیش از ۳ و نیم میلیون جمعیت ایران وارد عراق شدند و به سلامت و امنیت برگشتند؛ بنابراین از همه خواهش می‌کنیم که مراقبت باشند و نگذارند که فتنه‌ای به وجود بیاید، همه ما باید دست در دست هم دهیم و آنچه خیر است را عمل می‌کنیم و اربعین را به روشی که توسط ستاد کرونا تایید می‌شود در داخل کشورمان انجام دهیم تا سال‌های آینده مانند سال‌های قبل اقدامات مناسب را انجام دهیم و مورد اعتراض هیچ کسی قرار نگیریم و زیارت ما شک و شبهه‌ای نداشته باشد.

اخبار مرتبط

راهپیمایی میلیونی اربعین از آثار به جامانده از سردار سلیمانی است

برترین‌های سوگواره هنری «اربعین» معرفی شدند

ترکیب شعر و نغمه‌ها در آثار محمدرضا طاهری یک اثر هنری است

0 نظر

ارسال نظر

capcha