دانش آموز ۱۷ ساله‌ای که فرمانده رزمایش کمک‌های مومنانه تربت جام شد

دانش آموز ۱۷ ساله‌ای که فرمانده رزمایش کمک‌های مومنانه تربت جام شد

به گزارش سراج24، کمک مومنانه محدودیت سنی ندارد، در هر سن و سالی که باشی می‌توانی به ایده‌هایی فکر کنی که چگونه با اجرای آنها در کمک مومنانه شریک شوی و این یعنی چند گام به خدا نزدیک شوی.

در تربت جام دانش آموز ۱۷ ساله‌ای را می‌شناسم که فرمانده واحد مدرسه نمونه عفاف در این شهرستان است، او نیز به دنبال این است که بتواند رشته خوبی را در دانشگاه بخواند، اما دغدغه فعلی این دانش آموز ۱۷ ساله جمع‌آوری کمک‌های نقدی مردم برای اجرای کمک مومنانه است و از ابتدای ماه مبارک رمضان در این کار بزرگ شرکت کرده و اولویتش بوده است.

آغاز ماجرای شرکت در کمک مومنانه

اسمش آریتا بهاری است، در مدرسه تکتم فرمانده عفاف و حجاب است، وقتی با او قراری می‌گذارم تا برای مصاحبه حضوری هماهنگ کنیم، می‌گوید، به دفترش در مدرسه برویم تا هم بتوانیم گپی بزنیم و هم با فضای کار او بیشتر آشنا شویم.

دبیرستان که مدرسه‌ای کاملا معمولی است، اما وقتی آریتا مرا به داخل مدرسه هدایت می‌کند، با خود فکر می‌کنم، دفتر کار این فرمانده عفاف و حجاب چگونه باید باشد، طولی نمی‌کشد که پاسخ سئوالم را دریافت می‌کنم، در کنار اتاق کار مدیر، اتاق کوچکی قرار دارد که آریتا مرا به داخل آن راهنمایی می‌کند، یک میز کوچک تحریری، تعدادی کتاب در قفسه چوبی، دو مبل اداری و یک میز کوچک عسلی اولین مواردی است که چشمم به آن می‌افتد، یک پنجره بزرگ که در آن باز است و نسیم خنکی به داخل اتاق می‌آید و پرده سفید پنجره را تکان می‌دهد چیزهایی است که در مرحله بعد با ورود به اتاق می‌بینم.

مرا به سمت مبل‌های اداری راهنمایی می‌کند و می‌گوید، شما اینجا بنشینید تا من برگردم، طولی نمی‌کشد که با یک سینی فنجان چای و قندان بازمی‌گردد.

در حالی که برایم چای را تعارف می‌کند، در پاسخ به سئوالم که می‌خواهم کمی از خودش بگوید، بیان می‌کند: در خانواده‌ایی معمولی با درآمدی نسبتا متوسط بزرگ شده‌ام، لبخندی می‌زند و ادامه می‌دهد: پدر و مادرم همیشه به عنوان یک دوست همراهم بودند و مشوق اصلی من در اقدام به این کار هستند.

جزئیات کمک مومنانه در مناطق کم برخوردار تربت جام

از کارش می‌پرسم و می‌خواهم بگوید به عنوان فرمانده عفاف و حجاب مدرسه‌اش چه کارهایی انجام می‌دهد؟، در حالی که سینی را کنارش روی زمین می‌گذارد توضیح می‌دهد: قبل از شیوع ویروس کرونا، برنامه‌های مختلفی از جمله اردو، دوره‌های آموزشی و مواردی از این دست را برای دانش‌آموزان این مدرسه با هدف آشنایی آنها با اهمیت عفاف و حجاب برگزار می‌کردیم و اکنون با این شرایط بسیاری از برنامه‌ها را به صورت مجازی برگزار می‌کنیم.

به او می‌گویم، انجام این فعالیت‌ها در حوزه عفاف و حجاب چگونه به کمک مومنانه متصل شد؟، می‌گوید: روزی از طرف پایگاه بسیج خواهران با من تماسی گرفته شد که درمورد انجام طرح کارهای مومنانه به من پیشنهاد کردند تا با آنها همکاری کنم و من هم با شور و داشتیاق قبول کردم.

حضور او در اجرای کمک مومنانه از ماه رمضان امسال صورت گرفته و به گفته آریتا، در ابتدای این مسیر فرم‌هایی باعنوان پویش کمک‌های مومنانه بین دوستان و هم سن و سالان خود توزیع کرده است، زیرا بیشتر دوست داشته نوجوانان همکاری داشته باشند.

به این قسمت از صحبت‌ها که می‌رسیم، آریتا فنجان چایی‌اش را روی میز می‌گذارد و به سمت کمدی می‌رود که در کنار در ورودی اتاق قرار دارد، در را که باز می‌کند، در دو بخش از کمد برنج و دیگر مواد غذایی را می‌بینم، او با خوشحالی می‌گوید: اینها کمک‌های مومنانه‌ای است که نوجوانان با پرداخت مبالغ مختلف سبب شده‌اند بتوانیم این مواد غذایی را برای نیازمندان تربت جام خریداری کنیم.

می پرسم، چقدر کمک نقدی جمع آوری کرده اید؟، این کمک‌ها کجا و به چه صورتی اضافه شده؟، می‌گوید: از ماه رمضان که کمک‌های نقدی جمع آوری شده تاکنون ۳ تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان جمع آوری شده، در نهایت به صورتی شد که توانستیم ۳۶ بسته مواد غذایی را بسته بندی و در مناطق کم برخوردار تربت جام توزیع کنیم.

حال و هوای کمک مومنانه

آریتا درخصوص اینکه با کمک چه کسانی کمک مومنانه را انجام داده است، بیان می‌کند: بچه‌های مدرسه در این مسیر خیلی کمک کرده‌اند، آنها علاوه بر اینکه مبالغی را با رضایت خانواده‌های خود به کمک مومنانه این مدرسه اختصاص داده‌اند، در توزیع کمک‌های مومنانه نقش مهمی ایفا کرده‌اند.

او از حال و هوای این کمک‌های مومنانه می‌گوید و متذکر می‌شود: این کمک‌ها علاوه بر اینکه از نظر معنوی شرایط خوبی را به انسان می‌دهد، در زندگی شخصی نیز اثرات بسیار خوبی داشته و خوشحالم توانسته‌ام با کمک بقیه دانش آموزان به همشهریانم کمک کنم و در این مسیر خیر قدم بردارم.

می‌پرسم، وقت خالی خود را چگونه می‌گذارانید؟، می‌گوید، درس خواندن برای کنکور و کسب رتبه مناسب در کنار کارهایی که در پایگاه عفاف و حجاب و تحصیل مجازی انجام می‌دهم، معمولا وقت خالی برایم باقی نمی‌ماند.

او در پاسخ به سئوال دیگر من مبنی بر اینکه دوست دارید در آینده چه رشته‌ای در دانشگاه بخوانید؟، بیان می‌کند، به روانشناسی علاقمند هستم و امیدوارم بتوانم این رشته را بخوانم.

به این بخش از صحبت‌ها که می‌رسد، صدای اذان به گوش می‌رسد، آریتا می‌خواهد به نماز اول وقت برسد و من نیز باید گزارش این دیدار کوتاه را بنویسم، از او خداحافظی می‌کنم و در حالی که در مسیر رسیدن به مقصد هستم، با خود فکر می‌کنم، واقعا تلاش برای اجرای کمک مومنانه سن و سال نمی‌شناسد، فقط کافی است به این موضوع توجه کنیم که کمک به هم نوع در این شرایط با ایده‌ها و تلاش بسیار میسر است.

اخبار مرتبط

چهارمین رزمایش کمک‌های مومنانه در نهاوند

توزیع ۲ هزار بسته کمک‌های مومنانه در قم در دهه اول محرم

آغاز سومین رزمایش همدلی بسیج اساتید دانشگاه آزاد

0 نظر

ارسال نظر

capcha