کتاب «مجلس نامه غم» تاریخ تعزیه استان همدان به چاپ رسید

کتاب «مجلس نامه غم» تاریخ تعزیه استان همدان به چاپ رسید

به گزارش سراج24، مصطفی قهرمانی ارشد با بیان اینکه پیشینه نمایش‌های مذهبی در استان همدان به دوران قاجار باز می‌گردد، گفت: کتاب حاضر به تاریخ تعزیه در استان همدان اختصاص دارد و کیفیت اجرای آن را در شهرهای استان شرح داده و دربردارنده‌ی سه مجلس فارسی و دو مجلس تعزیه‌ی ترکی است.

قهرمانی ارشد مناطق ملایر، تویسرکان، مریانج، شورین، درگزین را در برگزاری مراسم مذهبی میدانی استان همدان شاخص دانست و افزود: دو نسخه ترکی موجود در کتاب شامل مجلس تعزیه روز عاشورا و مجلس شهادت امام رضا (ع) است که به همت حسینعلی معصومی آماده شده است.

مسئول واحد آموزش و پژوهش حوزه هنری همدان کتاب «مجلس نامه غم» را موجب ثبت تاریخ عزاداری نمایشی در استان همدان عنوان کرد و افزود: بخشی از کتاب «مجلس نامه غم» به معرفی تعزیه خوانان و شبیه خوانان تُرک زبان، به ویژه در مناطق «درگزین» و «کبودرآهنگ» همدان پرداخته است.

وی با بیان اینکه کتاب «مجلس نامه غم» در ۳۴۸ صفحه، دو فصل، تیراژ ۱۱۰۰ نسخه، در قطع وزیری و از سوی نشر طلایی در محرم سال جاری روانه بازار کتاب شده است، افزود: فصل اول کتاب شامل تعزیه در استان و فصل دوم آن مجالس پنج گانه تعزیه را در برگرفته و کارشناس مذهبی اثر نیز حجت الاسلام رشیدی است.

اخبار مرتبط

شعار هفته کتاب انتخاب شد

نمایشگاه مجازی کتاب تهران آزمونی برای ورود به نشر بین‌الملل است

«دانوین» نخستین کتاب هوشمند تعلیم و تربیت ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha