تجربه‌ای که منحصر به انقلاب اسلامی است

تجربه‌ای که منحصر به انقلاب اسلامی است

به گزارش سراج24، با اینکه دین مبین اسلام، قریب یک دهه پس از آغاز دعوت توسط پیامبر اکرم (ص) در جزیره العرب، با تشکیل حکومتی دینی  به تحکیم پایه‌های اجتماعی و سیاسی خود پرداخت و اساساً از همان ابتدا سیمای دینی برخوردار از جنبه‌های سیاسی و اجتماعی را آشکار ساخت. اما عجیب آن است که در این روزگار که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل حکومت دینی در ایران، وجوه تازه‌ای از برکات برخوردار شدن از حکومتی اسلامی در این سرزمین نمایان شده؛ اما هنوز هستند کسانی که می‌کوشند با شبهه‌افکنی و محو وجوه سیاسی دین اسلام و ارائه چهره‌ای شخصی شده از آن، اسلام ناب محمدی را مسخ و سیمای امروزی (در واقع آمریکایی ) شده و مورد پسند قدرت‌های استکباری از آن ارائه کنند.

نمونه‌ای بی‌سابقه از سیاست‌ورزی فقهای شیعه

باید پذیرفت که فقه سیاسی در اسلام  و به ویژه در تشیع پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تجربه‌ای رو به رو شده که پیش از این سابقه نداشته است. تشکیل حکومت اسلامی در ایران و ورود عملی فقها در حوزه سیاسی و اجتماعی بستری را فراهم آورده که بیش از دیگر جریان‌های فکری اسلامی با پرسش و چالش روبه رو شده است. بنابراین سیاست‌ورزی فقهای شیعه همانگونه که به طور عملی نیازمند نتایجی در جهت مقبولیت و سربلندی از چنین آزمونی است، از منظر نظری نیز چنین مقبولیتی را طلب می‌کند.  

در این اثنا، کتاب «فقه، سیاست، حکومت» اثر علی دارابی و مسعود مطلبی با مقدمه محسن اسماعیلی و به همت معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی منتشر شده است. این در حالی است که بیش از هر زمان دیگر ضرورت پرداختن به وجوه سیاسی فقه اسلامی و تبیین جنبه‌های مختلف آن به خصوص برای نسل جوان و اهل مطالعه احساس می‌شود و این اثر در ۵۱۴ صفحه با رویکردی پژوهش محور و استدلالی به چالش‌های پیش‌رو فقه سیاسی امروزی پاسخ داده است.

تقدیم یک اثر به سردار سلیمانی

درباره چند ویژگی کتاب «فقه، سیاست و حکومت» می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نخست اینکه کتاب باوجود رویکرد پژوهش‌محور نویسندگان آن و ارجاعات فراوان آن به منابع مهم در فقه اسلامی، به زبانی روشن و قابل فهم نوشته شده است. بنابراین نه فقط به عنوان کتاب درس دانشگاهی و متناسب با زبان دانشجویان و نسل جوان نوشته شده است؛ بلکه دیگر مخاطبان علاقه‌مند به چنین مباحثی نیز، می‌توانند در قالبی ساختارمند از آن بهره‌مند شوند.

دیگر ویژگی کتاب «فقه، سیاست و حکومت» پاسخ به شبهات و پرسش‌ها در زمینه «ولایت فقیه»، به عنوان یکی از مهم‌ترین ضرورت‌های این روزگار برای نسل جوان از جمله فصول اصلی کتاب است. در نتیجه نویسندگان به سوالات مهمی، چون «انتخاب یا انتصاب، ولی فقیه، زمان‌دار و مدت‌دار بودن دوره رهبری، حق و نحوه اعتراض و انتقاد به رهبری، …»  به شیوه‌ای مستدل پرداخته و پاسخی تأمل برانگیز داده‌اند.

کتاب «فقه، سیاست و حکومت» که به سردار آرامش و امنیت سپهبد شهید قاسم سلیمانی تقدیم شده است، در ۷ فصل نوشته شده است. در این فصول هفتگانه کلیات و مفاهیم فقه، تاریخچه فقه و اجتهاد شیعی، مکتب‌ها و مدرسه‌های فقهی، چیستی و چرایی فقه سیاسی و فقه حکومتی، نظریه ولایت فقیه و... به تفضیل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

این کتاب همچنین از ضمائمی خواندنی و کاربردی نظیر «شبهه‌شناسی ولایت فقیه»،«واژگان و اصطلاحات فقهی» «فرق، مکاتب و سلسله‌های مذهبی- سیاسی»، «مفاخر و نام‌آوران حوزه مطالعات فقهی» و «گاه شمار فقه، سیاست و حکومت» برخوردار است.

اخبار مرتبط

کتاب «دین در قرآن» منتشر شد

حضور ایران در نمایشگاه بغداد با 1200 عنوان کتاب

عرضه پنج عنوان کتاب جدید در انتشارات «نمایش»

0 نظر

ارسال نظر

capcha