شهدای گمنام در گمنامی نمانند

شهدای گمنام در گمنامی نمانند

به گزارش سراج24، ۲۸ اردیبهشت ماه سال ۹۴ بود که خبر کشف پیکر مطهر ۱۷۵ شهید غواص دفاع‌مقدس با دستان بسته در رسانه‌ها منتشر شد.

این شهدا جمعی از غواصان دریادل و خط‌شکنان شهید عملیات کربلای۴ بودند که در دی ماه سال ۶۵ در جریان عملیات که طرح آن توسط آواکس‌های آمریکایی لو رفته بود، به شهادت رسیده بودند.

طبق شواهد و اطلاعات، این رزمندگان در حالی که بیشتر آن‌ها مجروح بودند، جلوتر از خط مقدم به اسارت دشمن بعثی درآمدند و پیکرشان با دست‌ها و پاهای بسته شده در یک گور دسته‌جمعی دفن شده بود.

 پیکر مطهر این شهدای والامقام بعد از ۳۰ سال در جزایر ام‌الرصاص، بوارین و ابوالخصیب توسط تیم تفحص شهدا کشف شد.

بعد از تشییع باشکوه شهدای غواص در تهران، پیکرهای مطهر این شهدا در ۲۰ مردادماه سال ۹۴ مصادف با شهادت امام جعفرصادق(ع) با حضور مردم قدرشناس ایران اسلامی در بهترین نقاط از شهرهای مختلف کشور تشییع و خاکسپاری شدند.

در این میان پیکرهای مطهر ۱۲ شهید غواص گمنام دوران دفاع‌مقدس مهمان کلان‌شهر اهواز شدند و در سه نقطه از شهر در پارک جزیره، پارک گلها منطقه گلستان و پارک شهیدسبحانی منطقه لشکر دفن شدند.

قصه مظلومیت و غربت شهدای گمنام اهواز وقتی خواندنی می‌شود که بعد از گذشت ۵سال هنوز یادمان این شهدای عزیز ساخته نشده و مزارشان همچنان در گمنامی است.

خاکسپاری شهدای گمنام در پارک‌ها و بوستان‌های شهر اقدامی پسندیده و ارزشمند است، اما باید قبل از خاکسپاری از سوی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس بررسی شود که آیا محل‌های تدفین ظرفیت لازم برای متبرک شدن به وجود شهدا را دارند و آیا دستگاه‌های ذیربط به عنوان مسئول ساخت این یادمان‌ها اهتمام لازم را دارد یا خیر؟

حال مایه‌ی افسوس و ناراحتی است که چرا بعد از گذشت ۵سال، هنوز  هیچ اقدامی در راستای ساخت یادمان شهدای گمنام انجام نشده و این کار فقط در حد حرف و قول رها شده است.

سردار عباس یوسفی مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز، ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی شهدا اظهار کرد: وجود مزار شهدای گمنام در شهرها باعث برکات فراوانی می‌شود. از جمله این برکات توسل مردم به وجود این شهدای آسمانی و آشنایی نسل جدید با این اسطوره‌ها است.

وی افزود: تدفین شهدای گمنام در کلان‌شهر اهواز به درخواست مردم عزیز به ویژه خانواده معظم شهدا و جانبازان بوده و امروز نیز ساخت یادمان شهدا از مطالبات جدی این عزیزان است.

سردار یوسفی گفت: بر اساس توافقنامه و مصوبات قانونی، ساخت‌وساز، رسیدگی و ساماندهی یادمان شهدای گمنام بر عهده شهرداری و حفظ و حراست از یادمان و انجام برنامه‌های فرهنگی و هنری بر عهده بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس است.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس خوزستان ادامه داد: طی جلسات متعدد که با حضور استاندار، فرماندار، شهردار و نماینده بنیاد برگزار شد، مقرر گردید که ساخت یادمان شهدای گمنام در نقاط مختلف شهر هرچه سریعتر توسط شهرداری و نظارت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس انجام شود.

وی گفت: از مهمترین اولویت‌های بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس در استان خوزستان، احیای فرهنگ ایثار و شهادت است و مهم‌ترین چیزی که باعث احیای این فرهنگ عظیم می‌شود ساماندهی مزار شهدای گمنام است.

اخبار مرتبط

الگوی شهدای مدافع حرم شهدای دفاع مقدس بودند

اقتدار انقلاب، مرهون مجاهدت خانواده شهدا است

از کافه شهدا تا ساخت خانه برای محرومان

0 نظر

ارسال نظر

capcha