عزاداری محرم با رعایت پروتکل های بهداشتی در قم برگزار می‏ ‏ ‌‍‍ ‏ ‌‌شود

عزاداری محرم با رعایت پروتکل های بهداشتی در قم برگزار می‏ ‏ ‌‍‍ ‏ ‌‌شود

به گزارش سراج24 به نقل از روابط عمومی استانداری قم، بهرام سرمست در جلسه ستاد مقابله با کرونای استان در سالن کرامت استانداری قم، طی سخنانی خط مشی ستاد ملی مبارزه با کرونا را سیاستی اعتدالی دانست و گفت: خط قرمز مسئولان کشور و استان سلامت مردم است و دراین راستا باید سیاست‌گذاری‌ها به گونه‌ای باشد که هم معیشت و عزاداری‌ها و هم سلامت مردم حفظ شود و دراین زمینه نباید دچار افراط و تفریط شد.

وی با تاکید بر در نظر گرفتن اقدامات سلبی در کنار سیاست‌های ایجابی، ممنوعیت ارائه خدمت به افرادی که ماسک نمی‌زنند را مورد توجه قرار داد و افزود: در ادارت دولتی، در صورتیکه کارکنان مسائل بهداشتی را رعایت نکنند دچار تخلف شده اند و باید با آنها برخورد شود.

سرمست با اشاره به وضعیت خاص استان برای برگزاری عزاداری‌های ایام محرم افزود: با جلسات هماهنگی با شورای هیات مذهبی و نهادهای متولی، بخش زیادی از پیشنهادات استانی به ستاد ملی مبارزه با کرونا برای عزادرای ایام محرم منعکس گردیده است.

سرمست، با بیان اینکه مبنای تصمیم گیری ستاد استانی مبارزه با کرونا برای محدودیت فعالیت‌ها مبتنی بر نگاه کارشناسی حوزه سلامت  است گفت: بایستی به واحدهای صنفی متخلف تذکر و در صورت رعایت نکردن، با آنها برخورد قانونی صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه تذکر، جریمه، پلمپ و تعطیلی واحدهای متخلف باید به صورت پلکانی باشند، ادامه داد: وقتی یک صنف پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می کند، نباید برای آن صنف محدودیت ایجاد کرد.

وی با انتقاد از دوگانه انگاری معیشت و سلامت، علم و دین و همچنین عزا و شادی گفت: در کنار سلامت روحی و جسمی به دنبال حفظ معیشت مردم هستیم و درصدد هستیم تا یک مشی اعتدالی را در این زمینه پیش ببریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امکان تعطیلی فعالیت‌ها و عزاداری‌ها وجود ندارد، اظهار داشت: افرادی که تست کرونای آنها مثبت اعلام می‌شود باید از تردد آنها در جامعه جلوگیری کرد.

استاندار قم با تاکید  براینکه محوریت اجرای پروتکل های بهداشتی در ایام محرم به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شده ‌است، گفت: محور برنامه ریزی ها در ایام محرم، انجام عزاداری در عین رعایت پروتوکل های بهداشتی می‌باشد.

سرمست ادامه داد: برگزای مراسم‌ها در مکان‌های سرباز، کاهش زمان و ساعت برگزاری مراسم، به حداقل رساندن تجمع ها، ایجاد محدودیت برگزاری مراسم ها در اعتاب مقدس و همچنین تعیین مکان های غیرمسقف موجود در استان به هیات های عزاداری از جمله محورهای رعایت پروتکل‌هاست.

وی گفت: توزیع نذورات به شیوه های مرسوم گذشته از جمله برپایی ایستگاه های صلواتی در ایام محرم به طور کامل ممنوع شده است به همین دلیل استفاده از روش های جایگزین از جمله اجرای طرح مواسات باید در دستور کار باشد.

استاندار قم، با بیان اینکه حرکت دسته جات عزاداری در خیابان ها بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا ممنوع است، افزود: استفاده از ماسک توسط تمام عزاداران ضروری است که در این راستا ایجاد پویش نذر ماسک توسط هیات های عزاداری اقدامی ارزشمند است.

اخبار مرتبط

ماه محرم فرصتی برای آشنایی با فلسفه قیام امام حسین(ع) است

تدابیر امنیتی ویژه ماه محرم در ضاحیه بیروت

0 نظر

ارسال نظر

capcha