کرونا و افزایش اجاره‌بها، عاملان افزایش مراجعه بانوان به کمیته امداد

کرونا و افزایش اجاره‌بها، عاملان افزایش مراجعه بانوان به کمیته امداد

به گزارش خبرنگار واحد زنان و خانواده پایگاه اطلاع‌رسانی سراج24، «متأسفانه وضعیت اقتصادی نابسامان فعلی متأثر از شیوع ویروس کرونا و مخصوصا افزایش سرسام‌آور اجاره‌بها در کشور بویژه در کلان شهرها، تعداد مراجعه زنان سرپرست خانوار به کمیته امداد امام خمینی (ره) را افزایش داده است.» این سخنان سرکارخانم «مریم کارگرنجفی» مشاور امور بانوان کمیته امداد امام خمینی (ره) است که در گپ و گفتی کوتاه با ما، مشکلات بانوان و تلاش‌های کمیته امداد در جهت رفع آنان را شرح داده است.

خانم کارگر نجفی از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۸ مشاور وزیر در امور زنان و خانواده وزارت نیرو و از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۳ به عنوان مشاور وزیر و مدیر کل دفتر بازرسی و ارزیابی عملکرد، فعالیت داشته است. اما اکنون دو سالی می‌شود که به کمیته امداد امام خمینی آمده، در سال اول در جایگاه مشاور رئیس و مدیر ارتباطات مردمی مشغول بوده و پس از تأسیس ساختار امور بانوان کمیته امداد در سال ۱۳۹۸، به سمت مشاور امور بانوان منصوب شده است. وی وظایف اصلی امور بانوان کمیته امداد را بدین‌گونه تشریح کرد: «برنامه‌های مختلف جهت ارتقاء جایگاه بانوان شاغل در کمیته امداد و ارتقاء برنامه‌های کمی و کیفی برای زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد از محورهای اصلی فعالیت این امور است.»

کارگرنجفی درخصوص دلایل مراجعه بانوان به کمیته امداد گفت: «زنان سرپرست خانوار که به دلایل مختلفی از جمله فوت همسر، طلاق، از کار افتادگی همسر، متواری بودن و یا زندانی بودن همسر به امداد مراجعه می‌کنند، شرایط و وضعیت زندگی و معیشتشان توسط مددکاران مورد بررسی قرار می‌گیرد و چنانچه مستمری بگیر و یا شاغل نباشند و نیازمندی ایشان تأیید شود، بصورت موقت و از طریق تبصره ۱۴ کمیته امداد، تحت پوشش قرار می‌گیرند تا در صورت جوان بودن در دوره‌های توانمندسازی شرکت کرده و با دریافت وام اشتغال، خودکفا شوند و اگر توان کار نداشته باشند به جهت کهولت سن، مددجو باقی می‌مانند.»

وی درخصوص آسیب‌های اجتماعی ناشی از وضعیت بد اقتصادی و فقر تصریح کرد:‌ «زنان سرپرست خانوار عموما برای تامین حداقل‌های زندگی، سخت‌ترین کارها را در دورترین مناطق شهری عهده‌دار می‌شوند. از نظافت منازل، مدارس، باشگاه‌ها و آرایشگاه‌ها و... گرفته تا دست‌فروشی در خیابان‌ها و مترو و... را انجام می‌دهند. لذا وقت زیادی برای بودن در کنار فرزندان خویش را ندارند. این بچه‌های رها شده در منازل و یا خیابان‌ها و... که عموما از داشتن پدر محروم بوده‌اند، از کمترین حضور و تربیت مادر هم برخوردارند.»

مشاور امور بانوان کمیته امداد با تأکید بر برنامه‌های این نهاد برای کاهش این آسیب‌ها، افزود: «برای بانوان سرپرست خانوار در سراسر کشور مشاوره‌های رایگانی صورت می‌گیرد تا از آسیب‌های وارده کاسته شود. همچنین برای رفع مشکل فرزندان مددجویان، برنامه‌های مختلف فرهنگی از جمله کلاس‌های آموزشی، اردوهای مختلف و... برگزار می‌شود که البته درشرایط کنونی به جهت شیوع ویروس کرونا، بسیاری از دوره‌ها بصورت مجازی برگزار می‌گردد.»

کارگرنجفی با تشریح اقدامات کمیته امداد در دوران شیوع کرونا گفت: «کمیته امداد از همان روزهای ابتدایی شیوع کرونا ستادی را برای مقابله با این بیماری تشکیل داد. یکی از کارهای اصلی این ستاد اصلاح فرآیندها جهت کاهش مراجعه مددجویان به امداد بود. شماره تلفن ۰۹۶۸۸۷ برای دریافت و پیگیری درخواست‌ها فعال شده، همچنین وب سایت خدمات الکترونیکی امداد در حوزه حمایت، فعالیت خود را آغاز کرده است.»

وی درخصوص فعالیت‌های کمیته امداد تشریح کرد: «امداد در کل کشور و حتی در دورترین نقاط، حضور دارد. گرچه به جهت مشکلات اعتباری، کمک‌های دولت افزایشی نداشته اما شکر خدا با حمایت مردم و بنیاد مستضعفان طی یک سال اخیر و با حضور آقای مهندس فتاح، چتر حمایتی امداد گسترش یافته است. البته این هم به دو علت می‌باشد، اول اینکه امداد شجره طیبه ‌ایست که امام راحل بنا نهادند و دوم اینکه این نهاد مردمی است و مردم عنایت دارند و کمک می‌کنند. تشکیل مراکز نیکوکاری طی سال‌های اخیر در سراسر کشور، کار امداد را مردمی‌تر هم کرده است.»

مشاور امور بانوان کمیته امداد گفت: «در امور بانوان امداد که خیلی نوپاست چند برنامه داریم. اول تفاهم نامه‌ای را با سازمان بسیج جامعه زنان کشور در حال تبادل داریم که بسیج خواهران بتواند به امداد در رفع محرومیت‌زدایی در بین زنان جامعه و همچنین جلب حمایت خیرین کمک نماید. برای آتیه دختران مددجو نیز برنامه‌هایی وجود دارد که فعلا در مراحل کارشناسی است.»

وی افزود: «برای توسعه کمی و کیفی مراکز نیکوکاری در حوزه‌های علمیه خواهران نیز برنامه‌های مشترکی با معاونت مشارکت‌های مردمی امداد داریم. اخیرا نیز جشنواره‌ای بصورت مجازی برای بالندگی اقتصادی بانوان توسط تعدادی از نمایندگان فعلی و قبلی زن مجلس شورای اسلامی و با دبیری سرکار خانم دکتر لیلا مجدانی از کارآفرینان فعال و اساتید خوب دانشگاه، در حال شکل‌گیری است که ما هم مشارکت داریم. معتقدیم بهترین اشتغال برای زنان سرپرست خانوار، اشتغال خانگی و بهترین روش هم استفاده از فضای مجازی است.»

مشاور اموربانوان کمیته امداد با تأکید بر برنامه‌های فرهنگی برای بانوان تشریح کرد: «به عنوان نمونه کمیته امداد امام‌ خمینی (ره) در هفته حجاب و عفاف علاوه بر برنامه‌های عمومی مثل اهدای کتاب، تبلیغات محیطی، برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب، پویش اهدای ۵ قواره چادر مشکی به نیت ۵ تن نیز عملیاتی شد. در این طرح به دلیل افزایش قیمت چادر، کلیه مراکز نیکوکاری کشور به ۵ زن سرپرست خانوار تحت پوشش خود، چادر اهدا کردند.»

کارگرنجفی تأکید کرد: «علاوه بر موارد مذکور مسابقات مجازی تحت عنوان تدبر در آیات عفاف و حجاب سوره نور برگزار گردید که شرکت کنندگان در این مسابقه، برداشت‌های خود از این آیات را بصورت نوشتاری، نقاشی، فایل صوتی و یا کلیپ ارسال نمودند و برای ۲۴ نفر از بهترین برداشت‌ها جوایزی در حال ارسال است.»

مشاور امور بانوان کمیته امداد درخصوص نحوه ارتباط‌گیری با امور بانوان کمیته امداد گفت: «با توجه به تازه تاسیس بودن امور بانوان، قطعا نیاز به دریافت نظرات، طرح ها، پیشنهادات و تجارب پیشکسوتان داریم. بانوان گرامی می‌توانند برای ارتباط با دفتر امور بانوان با شماره ۲۳۹۰۲۸۱۰ و یا از طریق ایمیل Zanan@emdad.ir و صفحه اینستاگرامی Banovan_emdad اقدام نمایند.»

 

گفت و گو ا  زهره نقی پورفر

اخبار مرتبط

مشکلات جانبازان دست‌ به دست می‌شود/کرونا نگیریم از نبود دارو می‌میریم

۳۰۰ هزار مددجوی کمیته امداد تحت پوشش بیمه اجتماعی روستاییان قرار گرفتند

کمک‌رسانی ۳ گروه جهادی دانشجویی به بیمارستان‌ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha