حکایاتی درباره امام رضا (ع) را در این کتاب بخوانید

حکایاتی درباره امام رضا (ع) را در این کتاب بخوانید

به گزارش سراج24، کتاب «از چشمه تا دریا» اثر غلامرضا حیدری‌ ابهری و سید محمود مرویان‌ حسینی است که به همت معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی در سال ۹۷ منتشر شد.

جواد نشاطی‌زاده و زینب‌ السادات حسینی ویراستاری این اثر را بر عهده داشتند. نویسندگان در این کتاب حکایاتی را از زندگی امام رضا (ع) نقل می‌کنند.

در مقدمه کتاب گفته شده است:

«قصد نویسندگان کتاب بازنویسی حکایات نبوده است؛ البته در ضمن نقل احادیث فقط به ترجمه هم اکتفا نشده بلکه در ضمن حکایات توضیحات مفیدی عرضه شده است که برخی از آن‌ها حاوی دقیق‌ترین نکات تاریخی است تا افراد مختلف به فراخور نیاز خود از آن بهره‌مند شوند.»

همان طور که نویسنده در مقدمه کتاب اذعان می‌کند، برای نقل حکایات و روایات از منابع معتبر استفاده شده است. منابعی که در اعصار و قرون مختلف محل رجوع اهل علم و جویندگان علوم دینی بوده است.

از جمله سرفصل‌هایی که در کتاب مشاهده می‌شود، می‌توان به «من چه بگویم»، «بخوان ابونواس»، «اینکه منت ندارد»، «پاسخ دندان شکن»، «خدایا تو می‌دانی»، «مایه برتری»، «به یاد جدش حسین (ع)»، «او را ببخش»، «همیشه اول وقت»، «گنجشک بی پناه»، «راهی به سوی بهشت»، «من بار‌ها گفته ام» و «عاقبت دروغ» اشاره کرد.

در یکی از حکایت‌ها با عنوان «خدایا تو می‌دانی» راز و نیاز امام رضا (ع) با خداوند مطرح می‌شود. در این راز و نیاز امام رضا (ع) می‌فرمایند: «خدایا تو می‌دانی که مرا ناخواسته به این کار مجبور کردند پس همانگونه که پیامبر و بنده ات یوسف را که به حکومت مصر رسید مواخذه نکردی، مرا هم مواخذه نکن»

نویسنده پیش از ذکر این حکایت به تمایل نداشتن امام رضا (ع) به پذیرش ولایت عهدی مامون در ابتدای امر و پذیرش این مسئله پس از فشار‌های زیادی که به ایشان وارد می‌شود، اشاره می‌کند و می‌نویسد: «امام رضا (ع) گرچه در آغاز، از قبول ولایت عهدی مامون سرباز می‌زدند، اما پس از فشار‌های سنگین او مجبوربه قبول ولایت عهدی شدند.»

 

اخبار مرتبط

اهدای ۲۰۰ جلد کتاب به کتابخانه‌های سیستان و بلوچستان

معرفی کتاب «اعزام به بهشت»

آغاز پویش مطالعاتی کتاب «طرح کلّی اندیشه اسلامی در قرآن»

0 نظر

ارسال نظر

capcha