ادبیات جنگ چه ویژگی‌هایی دارد؟

ادبیات جنگ چه ویژگی‌هایی دارد؟

به گزارش سراج24، «همسو با حماسه»، نوشته محسن سیفی، با نگاهی به ادبیات پایداری، تعریف و ویژگی‌های این گونه ادبی به کوشش به‌نشر به تازگی منتشر و در دسترس علاقه‌مندان به پژوهش در این زمینه قرار گرفت.

ادبیات پایداری موضوع ناشناخته و مبهمی در ادبیات فارسی نیست؛ رگه‌های این نوع ادبی را می‌توان از سده‌های پیش تا کنون بررسی کرد، اما وقوع جنگ تحمیلی رنگی دیگر به این گونه ادبی داد. با وجود خلق آثار در گونه‌های ادبی مختلف با تم و موضوع ادبیات پایداری در سال‌های گذشته، آثار پژوهشی در خوری در این زمینه منتشر نشده است. ای بسا در برخی از حوزه‌ها هنوز پرسش‌هایی در ذهن جویندگان و پژوهشگران وجود دارد که بی‌پاسخ مانده است. به نظر می‌رسد «همسو با حماسه» با در نظر گرفتن این موضوع و به منظور پاسخ به بخشی از پرسش‌های دانشجویان و پژوهشگران در این زمینه تدوین و منتشر شده است.

رایگان تماشا کنید:

فصل دوم ایستگاه انقلاب /قسمت چهارم

در مقدمه این اثر می‌خوانیم: ادبیات پایداری ریشه در روح متعهد، بلند و غیرت‌ورزانه ایرانیان از دیرباز تا به امروز دارد و این موضوع در تا رو پود اشعار، داستان‌ها، فیلم‌نامه‌ها، روایت‌ها، خاطرات و دیگر آثار شاعران و نویسندگان بروز یافته است. این نوع ادبیات ترویج‌دهنده مضامین ارزشمندی چون مبارزه با ظلم و ستم، یاری مستضعفان، قیام علیه مستکبران و زورگویان، دعوت به مبارزه و جهاد، ستایش آزادی و آزادگی، تجلیل از صلح و عدالت، شهادت‌طلبی و ایثار، امید به آینده و نیز ظهور منجی است.

ادبیات دفاع مقدس , کتاب و ادبیات ,

وقوع هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان، نقطه عطفی در ادبیات پایداری محسوب می‌شود که منجر به رویش‌های متعدد و تولید آثار فاخر ادبی شد و حتی بر نسل نویسندگان جنگ‌ندیده نیز تأثیر گذاشت. این رویداد تحولی شگرف در ادبیات پایداری پدید آورد و با تأکید بر سه کلیدواژه مقاومت، حماسه و دغدغه‌مندی، پیوندی جدی و ناگسستنی میان ادبیات پایداری و ادبیات آیینی و دینی برقرار کرد.  در این کتاب درباره ویژگی‌ها، رویکردها و درون‌مایه‌های ادبیات پایداری سخن گفته شده است.

«همسو با حماسه» از سه فصل تشکیل شده است. نویسنده ابتدا به مفهموم ادبیات پایداری و پیشینه آن در ادبیات فارسی پرداخته است و در ذیل این عنوان، موضوعاتی چون شعر پایداری و مؤلفه‌های آن در آثار شاعران این حوزه پرداخته و در ادامه، به موضوعاتی چون رویکردهای فیلم‌نامه‌های سینمای دفاع مقدس، انسان در داستان‌های این حوزه، تأثیر جنگ تحمیلی بر داستان‌نویسی معاصر، هم‌گرایی معنایی میان شعر و داستان دفاع مقدس و پایداری، دشمن‌شناسی در ادبیات داستانی دفاع مقدس و... پرداخته است.

اخبار مرتبط

تاثیر فرهنگی دوران دفاع مقدس بر تئاتر معاصر

جلد چهارم «ستاره‌های نبرد هوایی» منتشر شد

رضایی: سازمان سراج، نهادمردمی است/«مسجد محوری» با جدیت پیگیری می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha