انعطاف، شرط تداوم فعالیت‌های قرآنی در شرایط کرونایی

انعطاف، شرط تداوم فعالیت‌های قرآنی در شرایط کرونایی

به گزارش سراج24، مدتی است که اغلب برنامه‌های آموزشی و فعالیت‌های اجتماعی به واسطه ورود کرونا به کشورمان، دستخوش تغییراتی شده است؛ تغییراتی که گاهی نیز در زندگی فردی و اجتماعی ما تأثیر گذاشته است، تا جایی که می‌توان گفت آموزش مجازی و فعالیت‌های غیرحضوری تبدیل به گفتمان رایج در نظام آموزشی کشور شده است.

نهادهای قرآنی کشور نیز همانند نهادهای دیگر آموزشی از تبعات این ویروس منحوس بی‌نصیب نماندند و فعالیت‌هایشان تحت تأثیر قرار گرفته است. شورای عالی قرآن نخستین نهاد قرآنی است که در روزهای شیوع ویروس کرونا وانماند و فعالیتش را در بستر فضای مجازی پی گرفت. از برگزاری نشست‌های خبری ویدئو کنفرانسی گرفته تا دوره‌های  آموزشی آنلاین در شورای عالی قرآن نشان از این دارد که این نهاد برای روزهای پساکرونایی برنامه‌ریزی کرده است.

محمدتقی میرزاجانی معاون اجرایی شورای عالی قرآن دو شب پیش در برنامه تلویزیونی مصباح شبکه قرآن در رابطه با رویکرد جدید شورای عالی قرآن در اجرای برنامه‌های مختلف در فضای مجازی گفته بود که بحث فضای مجازی مسئله مهمی است که متأسفانه جامعه قرآنی پیش از شیوع بیماری کرونا آنچنان که باید و شاید از آن استفاده نکرده‌اند.

وی همچنین گفته است شورای عالی قرآن به شکل ویژه اهتمام جدی و زیادی بر فضای مجازی دارد و اقداماتی را نیز با عزمی راسخ در این زمینه آغاز کرده است. برای مثال روزهای چهارشنبه هر هفته برنامه‌های آموزشی مختلفی همچون جلسات ارتقای قاریان و دعاخوانان و برنامه حیات طیبه را به‌صورت مجازی برگزار می‌کند که این برنامه‌ها با شیوع ویروس کرونا به صورت جدی و با پخش زنده از تارنمای آپارات به صورت مجازی در اختیار علاقه‌مندان در سراسر کشور قرار داده می‌شود.

شاید کمتر کسی تصورش را می‌کرد که نشست‌های مجازی، محفل‌های آنلاین و غیره تا این اندازه دغدغه مسئولان را برانگیزد؛ اگرچه ممکن است برای آموزش مجازی؛ زیرساخت، امکانات و ابزارهای حرفه‌ای در تمام بخش‌های جامعه وجود نداشته باشد اما شیوع ویروس کرونا فرصتی را برای تحول در نظام آموزشی کشور فراهم کرده است؛ فرصتی که ممکن است در شرایط عادی، چندان به آن اهمیت داده نشود اما حالا که بر اساس گفته‌های مسئولان ستاد ملی کرونا، این ویروس شاید همراه چند ماهه و یا چند ساله‌مان باشد، بهتر است که نهادهای قرآنی درصدد راهکاری برای تغییر سبک فعالیت‌هایشان باشند.

در مقابل اقدامات شورای عالی قرآن اما مؤسسات و مجموعه‌های دیگری هستند که از سابق تاکنون جلسات سنتی خود را داشته‌اند و حالا با وجود کرونا با مشکلات جدیدی مواجه‌اند که باید رویه فعالیت‌هایشان را تغییر دهند. به‌طور مثال، این روزها بیستمین دوره حفظ قرآن بیت‌الاحزان و ششمین دوره طرح رحله در مرحله نام‌نویسی است و با توجه به شرایط کرونا، استقبال از این طرح‌ها نسبت به سال‌های گذشته کمتر شده است؛ تا جایی که حجت‌الاسلام علیرضا شاهسونی مدیر مؤسسه بیت‌الاحزان با انتشار ویدئویی در فضای مجازی و با استناد به آیه "الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ" از اساتید و مدرسان خواسته است که نسبت به تشویق علاقه‌مندان به حفظ قرآن اقدام کنند و به نظر می‌رسد که جدیدترین دوره طرح تابستانی رحله که هر ساله در فصل تابستان برگزار می‌شود با کاهش ثبت‌نام روبرو است.

کرونا با همه مشکلات و معضلاتی که دارد این را یادآوری می‌کند که می‌توان  فرآیند فعالیت‌های آموزشی و تربیتی را بازنگری کرد. و این را یادآور می‌کند که حتی اگر کرونا از کشور هم برود، مجموعه‌های آموزشی به این انعطاف در ارائه روند آموزشی نیازمندند و باید از این شرایط حداکثر بهره‌برداری را داشته باشند.

اخبار مرتبط

برگزاری مراسم تودیع و معارفه مسئول مرکز استانی سازمان فضای مجازی سراج در قم

انتشار فراخوان مسابقه طراحی لوح و بنای یادبود شهدا و ایثارگران

فضای مجازی؛ تهدید یا فرصت

0 نظر

ارسال نظر

capcha