"سند انتخاب" روایتی از برگزیدن رهبری انقلاب اسلامی پس از امام (ره)

"سند انتخاب" روایتی از برگزیدن رهبری انقلاب اسلامی پس از امام (ره)

به گزارش سراج24، روز گذشته کتاب «سند انتخاب» توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی رونمایی شد؛ این کتاب روایتی از برگزیدن رهبری انقلاب اسلامی پس از امام خمینی از سال 1362 تا سال 1368 است و از منابع مکتوب، صوتی، تصویری و تاریخ شفاهی بهره می‌برد.

در بخشی از این کتاب روایت جلسه مجلس خبرگان در 14 خرداد سال 1368 که منجر به انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری انقلاب اسلامی ایران شد، از زبان افراد حاضر در آن جلسه صورت می‌گیرد. 

در زیر دو روایت از همان جلسه که در کتاب آمده بیان می‌گردد: 

تسلط در قرائت وصیت‌نامه امام

بعد از دستور جلسه، اجلاسیه خبرگان با قرائت وصیت نامه امام آغاز شد. آیت‌الله امینیان به یاد می‌آورد: «... آقای خامنه‌ای پشت تریبون قرار گرفتند و شروع کردند به خواندن ولی واقعا همان روز آقای خامنه‌ای هویت خودش را نشان داد؛ شروع کرد به خواندن، یک جور این وصیت‌نامه را خواند مثل اینکه چندبار پیش‌تر مطالعه کرده بود. تمام نکات عبارات امام را فهمیده بود چه هست و چه نیست. در حالی که بار اولی بود که وصیت‌نامه به دستش رسیده بود. بعدا بین خودمان صحبت شد که آقای خامنه‌ای چه طور این عبارات امام را آن هم با آن طول و تفصیلش، 32 صفحه را همین‌طور خواند، همه تعجب کردیم.»

فرصتی برای رایزنی

در بخش ابتدایی اجلاسیه خبرگان در 14 خرداد، بعد از قرائت وصیت‌نامه امام، در مدت زمان تنفسی که پیش آمد، رایزنی‌ها بین اعضای مجلس خبرگان و دیگر مسئولان ادامه داشت؛ آیت‌الله حائری شیرازی به گفت‌وگوی خود با آیت‌الله شرعی اشاره می‌کند و می‌گوید: «بعد از قرائت وصیت‌نامه در آنتراکی که دادند و آمدند بیرون برای ناهار، ایشان، [آیت‌الله شرعی] گفت: "نظر هیئت رئیسه شورایی شدن است، اما مردم نیاز به روحیه و قوت قلب دارند، اگر یک رهبر واحد باشد دل مردم قرص می‌شود. مردم باید روحیه پیدا کنند ..." حرفش را پسندیدم.»

اخبار مرتبط

«سلام بر ابراهیم» همچنان خواندنی است

حادثه منا و قهرمانان بی‌نشانی که هنوز قرص اعصاب مصرف می‌کنند

«پسرک فلافل فروش» در راه اسپانیا

0 نظر

ارسال نظر

capcha