قیام ۱۵ خرداد بیدارباش سراسری در کشور ایجاد کرد/ خون شهدای ۱۵ خرداد در شکل‌گیری انقلاب اسلامی اثر گذاشت

قیام ۱۵ خرداد بیدارباش سراسری در کشور ایجاد کرد/ خون شهدای ۱۵ خرداد در شکل‌گیری انقلاب اسلامی اثر گذاشت

به گزارش سراج24 ، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ابراهیم بهاری ضمن عرض تسلیت به مناسبت سالگرد ارتحال ملکوتی امام راحل و گرامیداشت یاد شهدای 15 خرداد سال 1342 اظهار کرد: شروع نهضت و آغاز جنبش بی‌نظیر امام خمینی (ره) با حادثه غم‌بار ۱۵ خرداد توأم شد.

وی ادامه داد: خون‌های ریخته شده مردان، زنان، جوانان و کودکان شهرهایی مانند قم و ورامین و در برخی شهرها که ادامه‌دهنده این ماجرا شدند، حرکتی به انقلاب اسلامی داد.

این کارشناس مذهبی کشورمان با تأکید بر اینکه قیام ۱۵ خرداد بیدارباش عظیمی در سراسر کشور ایجاد کرد، تصریح کرد: اتفاقاتی رخ داد که امام خمینی (ره) تبعید شد و بعضی از کسانی که در ۱۵ خردادماه نقش‌آفرین بودند، به نحو مختلف دستگیر شدند و به شهادت رسیدند.

بهاری اضافه کرد: خون شهیدان و جمعیت کفن‌پوش ورامین و مردم غیور قم انقلابی در قلوب مردم ایجاد کرد و نتیجه آن این شد که با گذشت ۱۵ سال از این واقعه، انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در سال ۵۷ نتیجه گرفت و به پیروزی رسید.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی با رهبری امام خمینی (ره) حاکمیتی را که مدعی بود دو هزار و ۵۰۰ سال ریشه دارد، از ریشه کند و رژیم طاغوت را سرنگون کرد، گفت: با استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران، حکومت اسلامی برقرار شد.

این کارشناس مذهبی کشورمان با تأکید بر اینکه تبیین نقش شهدای ۱۵ خرداد و اهمیت این روز در شکل‌گیری انقلاب اسلامی بسیار مؤثر است، افزود: امام خمینی (ره) در وصف قیام ۱۵ خرداد فرمودند «من ۱۵ خرداد را برای همیشه عزای عمومی اعلام می‌کنم».

بهاری ادامه داد: هدف امام خمینی (ره) از بیان این جمله تاریخی و ماندگار آگاهی نسل جوان و نسل‌های آینده است تا بدانند بیداری مردم در ۱۵ خرداد ۴۲ بود که این حادثه مهم با عنوان انقلاب اسلامی را در تاریخ کشور رقم زد.

وی با بیان اینکه طاغوتیان به امام خمینی (ره) آن موقع گفتند با چه اتکا و نیرویی در کشور بلوا به پا کردی و به تعبیر ساواک آشوب کردی، مگر تو نیرو و سربازی داری؟ افزود: آن وجود مبارک و امام عظیم‌الشأن ما در جواب فرمودند «سربازان من در گهواره‌ها هستند».

این کارشناس مذهبی کشورمان تأکید کرد: همان جوانانی که سال ۵۷ انقلاب را به نتیجه رساندند، سال ۴۲ همه شش‌ماهه، یک ساله و دو ساله بودند که در اول سال ۵۷ جوانانی ۱۶ و ۱۷ ساله‌ شده بودند.

بهاری ادامه داد: این جوانان، همان‌هایی شدند که دو سال بعد با شروع جنگ تحمیلی به میدان رفتند و جبهه نبرد حق علیه باطل را پر کردند و ایستادند و دشمن را به زانو درآوردند و دفاع مقدس را رقم زدند.

وی با اشاره به اینکه جوانان نشان دادند که تعبیر ارزشی حضرت روح‌الله (ره) که سربازان من در گهواره‌ها هستند چیزی جز حقیقت نبوده است، تصریح کرد: نسل امروز باید بداند چه خون‌هایی برای انقلاب ریخته شده است.

این کارشناس مذهبی کشورمان با بیان اینکه باید قدردان و حافظ مسیر جوانان ابتدای انقلاب باشند، اظهار کرد: این انقلاب به‌زودی به انقلاب جهانی منجی عالم بشریت، حضرت مهدی (عج) متصل می‌شود و نتیجه حقیقی رشادت شهدا را خواهیم دید.

اخبار مرتبط

ویدئو/ اگر شما رئیس جمهور بودید

ویدئو/بررسی شایعات و شبهات انتخابات ۱۴۰۰

مسئولان به فکر ترویج انقلاب اسلامی از طریق عملکردشان باشند

0 نظر

ارسال نظر

capcha