امام خمینی فرهنگ عزت و مقاومت را در جهان اسلام نهادینه کرد

امام خمینی فرهنگ عزت و مقاومت را در جهان اسلام نهادینه کرد

به گزارش سراج24 رامین حسین آبادیان: «شیخ راشد الراشد» رئیس دفتر سیاسی جنبش «عمل اسلامی» بحرین است که به مناسبت سالروز ارتحال امام خمینی (ره) با وی در خصوص اندیشه‌ها و ویژگی‌های ایشان، گفتگو کرده ایم.

رئیس دفتر سیاسی جنبش عمل اسلامی بحرین در سخنان خود تأکید کرده است: «اندیشه و ایدئولوژی امام خمینی (ره) در نهادینه سازی فرهنگ عزت، کرامت، پیشرفت و توانستن در صفوف امت اسلامی یک دستاورد بزرگ و تاریخی محسوب می شود».

راشد الراشد در ادامه یادآور شد: «گروه های مقاومت امروز یکی از مهمترین عوامل دفاع از مقدسات در سراسر جهان اسلام هستند و این یک دستاورد تاریخی است که مرهون اندیشه امام (ره) است».

مشروح این گفتگو را در ذیل مطالعه می‌کنید؛

*به عنوان سوال اول شما اندیشه امام خمینی (ره) نقش آن را در به شکست کشاندن تئوری وابستگی به کشورهای غربی چطور ارزیابی می‌کنید؟

واقعیت آن است که امام خمینی (ره) با اندیشه‌ای که به جهان اسلام ارائه کردند، فرهنگ عزت، کرامت و دفاع از مقدسات را در جهان اسلام نهادینه ساختند. این فرهنگ درست در مقابل فرهنگی قرار داشت که کشورهای غربی و در رأس آنها ایالات متحده آمریکا برای ترویج آن تلاش می‌کردند.

هدف اصلی و اساسی کشورهای غربی و همچنین ایالات متحده آمریکا ترویج فرهنگ وابستگی و عقب ماندگی کشورهای اسلامی بود. با این حال، امام خمینی (ره) با سَر دادن شعار «ما می‌توانیم» فرهنگی را که غرب برای القای آن به جهان اسلام تلاش می‌کرد، در هم شکستند. فرهنگ غرب، فرهنگی بود که به صورت شبانه روزی برای القای عجز و ناتوانی به جهان اسلام تلاش می‌کرد، اما امام خمینی اجازه نهادینه شدن این فرهنگ را ندادند.

اندیشه و ایدئولوژی امام خمینی (ره) در نهادینه سازی فرهنگ عزت، کرامت، پیشرفت و توانستن در صفوف امت اسلامی یک دستاورد بزرگ و تاریخی محسوب می‌شود. امروز غرب دریافته است که کشورهای اسلامی علیرغم محدودیت‌های بسیار دیگر عقب مانده و ضعیف نیستند و ملت‌ها می‌توانند موفقیت‌های بسیاری را رقم بزنند.

در واقع، امام خمینی (ره) فرهنگ اعتماد به نفس را نیز در میان امت اسلامی تثبیت کردند. امت اسلامی با اندیشه امام خمینی (ره) از بند وابستگی به غرب رهایی یافت و اتکاء به خود و اتکاء به توانایی‌های خود را فراگرفت.

اخبار مرتبط

اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص تعرض به هواپیمای ایرانی

موانع و نتایج فسادستیزی از دیدگاه رهبر انقلاب

نصرالله: سیاست تحریم و محاصره آمریکا علیه لبنان، حزب‌الله را قدرتمندتر خواهد کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha