قصه‌های ۱۰۰ روز مبارزه علیه کرونا/ کتابی که نمی‌گذارد فداکاری ایرانیان فراموش شود

 قصه‌های ۱۰۰ روز مبارزه علیه کرونا/ کتابی که نمی‌گذارد فداکاری ایرانیان فراموش شود

به گزارش سراج24، هیچ‌یک از جنگ‌ها و درگیری‌ها، اتفاقات جهانشمول، رویدادهای بزرگ و حوادث تکان‌دهنده دنیا، بدون ثبت و ضبط هنری در تاریخ ماندگار نشده‌اند. متون تاریخی، همواره جنبه‌هایی از این اتفاقات و رخدادها را در نظر داشته‌اند که معمولاً عاری از وجه انسانی، عاطفی و اخلاقی بوده و بیش‌تر به ابعاد سیاسی ـ اجتماعی هر موضوع پرداخته‌اند.

پدیده‌های کاملاً فکری و مردمی، مانند انقلاب اسلامی هم اگر از زبان متون تاریخی بیان شوند، صرفا از دریچه سیاست به آن‌ها نگاه خواهد شد و زیربنای فرهنگی آن کم‌تر مورد توجه و اعتنا قرار می‌گیرد. به اعتباری، مستندنگاری هر پدیده‌ای اعم از سیاسی، اجتماعی و فرهنگی اگر به تاریخ‌نگاران سپرده شود، آن را تهی از مناسبات عاطفی تقریر می‌کنند.

کرونا که آمد و تمام جهان را بی‌ذره‌ای اغماض، در نوردید، همه در روزهای هراسناک گسترش آن به فکر راه گریزی از دست یک ویروس ناچیز، اما تخریبگر بودند. در کشورهایی که خودشان را مهد تولید و تمدن می‌دانستند، مردم به فروشگاه‌های بزرگ حمله کردند و برای یک دستمال توالت به‌ظاهر بی‌ارزش، با هموطن خود دست به یقه شدند.

در ایران اما با وجود همه حصارهای ظالمانه حاصل از تحریم، مردم با قصه‌های شیرین و واقعی با این بیماری مرگبار مواجه شدند و امروز، با یاری خدا به مرز شکست کرونا نزدیک شده‌اند.

زنی که چرخ خیاطی گردگرفته‌اش را دوباره روی میز نشانده و برای رفع کمبود ماسک، سوزن می‌زند، پرستاری که هفته‌هاست فرزندان خردسالش را ندیده، پزشکی که جانش را در راه علاج بیماری مبتلایان به کرونا از دست می‌دهد، جوانان بسیجی و غیرتمندی که برای ضدعفونی شهر، شب و روز ندارند، طلبه‌هایی که نمی‌گذارند درگذشتگان بدون غسل و کفن راهی خانه آخرت شوند، خیرانی که بار سنگین مشکلات اقتصادی کسبه ورشکسته از کرونا را به دوش می‌کشند و ... اگر جایی ثبت نشده بود، سال‌ها بعد به بوته فراموشی سپرده می‌شد و جز تصاویری گنگ و مبهم از حدود ۱۰۰ روز سخت و جانکاه در اذهان باقی نمی‌ماند.

انتشارات خبرگزاری فارس، محتوای تولیدی خبرنگاران این رسانه از همین همت و تلاش و عواطف مردم در ایام شیوع کرونا را به کتابی تبدیل کرد که علاوه بر جهان مجازی در طاقچه کتابخانه‌ها هم بنشیند. حالا خبرنگارانی که کوشیدند گرد فراموشی بر قصه‌های تلخ و شیرین کرونا ننشیند، در یک کتاب هم در دسترس علاقه‌مندان است.

این کتاب، که حاصل قلم خبرنگاران حوزه‌های مختلف اجتماعی و «خبر خوب» خبرگزاری فارس است، با عنوان «قصه‌های واقعی و شیرین کرونا» اخیراً در ۳۰۷ صفحه وزیری حاوی ۳۳ گزارش، گفت‌وگو و مجموعه عکس منتشر شده است.

اخبار مرتبط

«سلام بر ابراهیم» همچنان خواندنی است

حادثه منا و قهرمانان بی‌نشانی که هنوز قرص اعصاب مصرف می‌کنند

«پسرک فلافل فروش» در راه اسپانیا

0 نظر

ارسال نظر

capcha