یادداشت؛

از بین رفتن ابزارهای قدرت آمریکا

از بین رفتن ابزارهای قدرت آمریکا

سراج24، رضا سراج/ ویروس کرونا چگونه ابزارهای قدرت برتری و رهبری (هژمونی) جهانی آمریکا را در هم می‌شکند و ایالات متحده را در باتلاق مهلک کرونا غرق می‌سازد؟ بزرگی اقتصاد و قدرت نظامی، دو ابزار بسیار استراتژیکِ آمریکا برای اِعمال قدرت در جهان و پیشبرد سیاست‌های سلطه گرایانه واشنگتن است.

ویروس کرونا این دو ابزار را دچار فرسایش نموده است. با اعلام پنتتاگون، بیش از ۱۵۰۰ نظامی آمریکایی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. در این میان نیروی دریایی آمریکا با ۴۶۰ مورد ابتلا، از این حیث دارای بالاترین آمار مبتلایان است. خدمه دو ناو جنگی آمریکا به نام‌های «تئودور روزولت» و «دونالد ریگان» به کرونا مبتلا شده‌اند و این دو ناو در آستانه‌ تعلیق ماموریت قرار گرفته‌اند.

در همین حال ابتلای نظامیان آمریکایی مستقر در پایگاه‌های غرب آسیا، پنتاگون را دچار چالش کرده است. از سوی دیگر ابزار قدرت اقتصادی آمریکا نیز به شدت در حال تضعیف شدن است. نیویورک به عنوان پایتخت جهان و مرکز تجارت جهانی به شهر ارواح تبدیل شده و چشم اندازی در کوتاه مدت برای آغاز فعالیت در آن دیده نمی‌شود.

آمریکا با بدترین بحران اقتصادی در هشتاد سال اخیر مواجه شده است و این احتمال نیز وجود دارد که دامنه بحران از رکود سال ۱۹۲۹ فراتر رود.

در چنین شرایطی و در حالیکه دو ابزار قدرت آمریکا در سیاست و رهبری جهانی تضعیف می‌شود، ایالات متحده از درون نیز دچار بحران گردیده است.

برای اولین بار در پنجاه ایالت این کشور، شرایط از «وضعیت اضطرای» به «وضعیت فاجعه عظیم» تغییر کرده و احتمال وقوع هرج و مرج  نیز در این کشور متصور است. به نظر می‌رسد آمریکا همانند کشتی تایتانیک بتدریج در حال غرق شدن است.

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط

قتل‌های زنجیره‌ای در آمریکا

«واگنر»‌‌ها از کریمه تا بانگی

کام آمریکا در عمان تلخ شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha